Collateral’da Kırıkkale’ye “Dünyanın En Berbat Yeri” Denildiği İddiası

“Collateral’da Kırıkkale’ye “Dünyanın En Berbat Yeri” Denildiği İddiası” başlıklı içeriğimizde Collateral dizisinde Kırıkkale için dünyanın en berbat yeri ifadesinin kullanıldığı iddiasını inceledik. Söz konusu iddia doğrudur.

Sosyal medyada bazı hesaplar tarafından paylaşılan iddia tepki çekmiş ve haber sitelerine de konu olmuştur.

Ne düşünüyorsunuz?

Bilemediklerimiz? (@bbilemedikleriniz)’in paylaştığı bir gönderi ()

 Collateral Dizisindeki Kırıkkale Sahnesi

Netflix’in 4 bölümlük mini dizisinde Kırıkkale ile ilgili sahnedeki diyalog şöyle:

Berna Yalaz (Maya Sansa): Çocukluğumuz Kırıkkale’de geçti.

Sam Spence (John Heffernan) : Hiç gitmedim.

Berna Yalaz: Dünyanın en berbat yeri. İngiltere’ye hep beraber geldik. Her sabah uyandığımızda Türkiye’de olmadığımız için şükrediyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=rspCqZktRAI

Collateral dizisinde konu olarak, bir pizza dağıtıcısının öldürülmesini araştıran Londralı bir dedektifin, uyuşturucu satıcılarını, kaçakçıları ve gizli ajanları içeren karmaşık bir komployu açığa çıkarması anlatılmaktadır. Dizi fragmanı:

https://www.youtube.com/watch?v=gJmjKv7WP7U

Yabancı Yapımlarda Türkiye

Collateral dizisi Türkiye hakkında sahnesi olan ilk yabancı yapım değil. Birçok yabancı dizi ve filmde Türkiye’den bahsediliyor. Ancak maalesef bu yapımların çoğunda Türkiye’ye yönelik olumsuz bir algı söz konusu. Bu yapımlardan bazıları şöyle:

1. 1978 yapımı Midnight Express filminde Türkiye, insanların merhametsiz olduğu, kimsenin gitmek istemeyeceği, giderse pişman olacağı, yaşanmaz, çok kötü bir ülke olarak gösterilmiştir.

2. 2014 yapımı Dracula: Başlangıç filminde ise Fatih Sultan Mehmet, kadın ve çocukların çoğunlukta olduğu masum bir halka saldırı düzenleyebilecek kadar acımasız bir padişah olarak gösterilmiştir.

3. Da Vinci’nin Şeytanları isimli dizide ise Osmanlı askerleri, başkasının fikirlerini çalan, yaşlıları ve sakatları öldüren, merhamet yoksunu askerler olarak gösterilmiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=kcyXmZfMRKU

4. 1962 yapımı Lolita filminde geçen bir diyalogda evlilik üzerine düşüncelerini dile getiren Bayan Haze, “Annenin babası bir Türk bile olsa umurumda değil, ama tanrıya inanmadığını öğrenirsem intihar ederim!” diyerek, Türklere karşı ırkçı bir ifade kullanmıştır.

Collateral Kırıkkale Dünyanın En Berbat Yeri Denildiği İddiası 1

5. 2012 yapımı Taken 2 filminde ise, sürekli bombaların patladığı, halkın artık tehlikeye alıştığı için korkmadığı, polisin bile olay yerine gelmediği bir Türkiye gösterilmiştir. Üstelik filmde Murat 131 gibi eski model arabalar, polis arabası olarak kullanılmıştır.

Collateral Kırıkkale Dünyanın En Berbat Yeri Denildiği İddiası 2


filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %100


Kaynaklar: netflix, IMDb, Instagram, ofpof, onedio

[Toplam: 5   Ortalama: 4.8/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?