Collateral’da Kırıkkale’ye “Dünyanın En Berbat Yeri” Denildiği İddiası

“Collateral’da Kırıkkale’ye “Dünyanın En Berbat Yeri” Denildiği İddiası” başlıklı içeriğimizde Collateral dizisinde Kırıkkale için dünyanın en berbat yeri ifadesinin kullanıldığı iddiasını inceledik. Söz konusu iddia doğrudur.

Sosyal medyada bazı hesaplar tarafından paylaşılan iddia tepki çekmiş ve haber sitelerine de konu olmuştur.

Ne düşünüyorsunuz?

Bilemediklerimiz? (@bbilemedikleriniz)’in paylaştığı bir gönderi ()

 Collateral Dizisindeki Kırıkkale Sahnesi

Netflix’in 4 bölümlük mini dizisinde Kırıkkale ile ilgili sahnedeki diyalog şöyle:

Berna Yalaz (Maya Sansa): Çocukluğumuz Kırıkkale’de geçti.

Sam Spence (John Heffernan) : Hiç gitmedim.

Berna Yalaz: Dünyanın en berbat yeri. İngiltere’ye hep beraber geldik. Her sabah uyandığımızda Türkiye’de olmadığımız için şükrediyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=rspCqZktRAI

Collateral dizisinde konu olarak, bir pizza dağıtıcısının öldürülmesini araştıran Londralı bir dedektifin, uyuşturucu satıcılarını, kaçakçıları ve gizli ajanları içeren karmaşık bir komployu açığa çıkarması anlatılmaktadır. Dizi fragmanı:

https://www.youtube.com/watch?v=gJmjKv7WP7U

Yabancı Yapımlarda Türkiye

Collateral dizisi Türkiye hakkında sahnesi olan ilk yabancı yapım değil. Birçok yabancı dizi ve filmde Türkiye’den bahsediliyor. Ancak maalesef bu yapımların çoğunda Türkiye’ye yönelik olumsuz bir algı söz konusu. Bu yapımlardan bazıları şöyle:

1. 1978 yapımı Midnight Express filminde Türkiye, insanların merhametsiz olduğu, kimsenin gitmek istemeyeceği, giderse pişman olacağı, yaşanmaz, çok kötü bir ülke olarak gösterilmiştir.

2. 2014 yapımı Dracula: Başlangıç filminde ise Fatih Sultan Mehmet, kadın ve çocukların çoğunlukta olduğu masum bir halka saldırı düzenleyebilecek kadar acımasız bir padişah olarak gösterilmiştir.

3. Da Vinci’nin Şeytanları isimli dizide ise Osmanlı askerleri, başkasının fikirlerini çalan, yaşlıları ve sakatları öldüren, merhamet yoksunu askerler olarak gösterilmiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=kcyXmZfMRKU

4. 1962 yapımı Lolita filminde geçen bir diyalogda evlilik üzerine düşüncelerini dile getiren Bayan Haze, “Annenin babası bir Türk bile olsa umurumda değil, ama tanrıya inanmadığını öğrenirsem intihar ederim!” diyerek, Türklere karşı ırkçı bir ifade kullanmıştır.

Collateral Kırıkkale Dünyanın En Berbat Yeri Denildiği İddiası 1

5. 2012 yapımı Taken 2 filminde ise, sürekli bombaların patladığı, halkın artık tehlikeye alıştığı için korkmadığı, polisin bile olay yerine gelmediği bir Türkiye gösterilmiştir. Üstelik filmde Murat 131 gibi eski model arabalar, polis arabası olarak kullanılmıştır.Kaynaklar: netflix, IMDb, Instagram, ofpof, onedio

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler