Çinlilerin Cenin Yediği İddiası

Çinlilerin cenin yediği iddiası, 2001 yılından bu yana sosyal medyada ve internet ortamlarında gündeme gelmektedir. Çinli bir adamın ölen bebek fetüsünü yediği fotoğraflar, Çin’de yamyamlık dedikodularına ve sansasyonel yorumlara neden olmaktadır.

Ölü bir cenin yiyen adamın bu fotoğrafları, internette uzun yıllardan beri dolaşıma giriyor. Parçalanmış bir insan fetüsünü sakin biçimde çiğneyen Çinli adamın yaptığı eylem istisnai bir durumdur. Bütün Çinlilerin fetüs (cenin) yediği iddiası yanlıştır.

cinde cenin yeniyor mu

İnternette dolaşan ve anti-Çin propagandasına hizmet eden fotoğraf yorumları arasında şu ifadeler yer alıyor:

“Burada şahit olacaklarınız bir gerçektir, korkmayın!”

“Bunlar Tayvan’ın en sıcak yiyecekleridir… ”

“Tayvan’da ızgara ve mangalda pişirilen bebekler için yüksek talepleri karşılamak adına ölü bebekler veya fetüsler hastanelerden 50-70 dolar karşılığında satın alınabilir… Ne üzücü bir durum…”


Bu internet dedikoduları, Malezyalı tabloid Warta Perdana’nın, Tayvan’daki bir restoranın insan fetüslerinin pişmiş etinden oluşan bir yemek servisi yaptığını rapor etmesi ve giderek artan bir uluslararası tartışmadan beslenmesiyle birlikte meşruiyet kazanmaya başladı. Hikaye, sonunda ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA ve Londra Polis Teşkilatı Scotland Yard‘ın nihai olarak işleri düzeltmeye dahil olmalarına varıncaya kadar karışıklık yarattı.

Çinlilerin Cenin Yemesi

Fotoğraflar, 17 Ekim 2000’de 30 yaşındaki performans sanatçısı Zhu Yu (fotoğraftaki Çinli adam) tarafından ‘İnsan Yeme‘ (ya da ‘İnsan Yiyen‘) isimli bir performansın parçası olarak Şangay’da çekildi.

Sözde performans sanatı olan ‘İnsan Yeme’ eserinde Zhu, bir insan ceninini beş parçaya bölerek pişiriyor ve yiyor. Yu, bu esnada gerçek bir fetüsü kullandığını da iddia ediyor.

Zhu, ‘İnsan Yiyen’ eseri için tıp fakültesinden çalınan bebeklerin cesetlerini pişirdiğini, etin tadının çok kötü olduğunu ve defalarca kustuğunu, ancak buna rağmen ‘sanat uğruna‘ bebek cesedi yemek zorunda kaldığını söyledi.

Ceset yeme performansı sonrasında kamuoyuna yaptığı yorumlarda Zhu Yu, başta skandal olarak görülen sosyal ve kültürel varsayımları göreceli hale getirmeye çalışırken aynı zamanda skandal niteliğindeki hareketin önemini ele almaya çalıştığını ifade etti: “Her zaman bizi kusturan bir soru; yani, neden insanlar insan yiyemiyor?

Zhu Yu, “Nihai amacım, insanlığın insan yiyemeyeceği düşüncesine karşı bir protesto olarak insanların yenilebileceğini ilan etmektir” demiştir.

Halkın tepkisi üzerine Yu, “Hiçbir din yamyamlığı yasaklamıyor; insanların insan yemesine engel olan herhangi bir yasa bulamıyorum, ahlak ile yasalar arasındaki boşluğun avantajını kullandım ve bunun üzerinde çalışmaya başladım” demiştir. Çinli Yu ayrıca, tıp fakültesinden çalınan gerçek bir cenini kullandığını iddia etmiştir.

Zhu’nun sözde performans sanatı eseri görüntüleri, e-postalarla yayılan anti-Çin propagandalarında da kullanılıyor. Kısa metinler eklenen görüntülerde servis edilen yemek, Çin’in “en sıcak yemeği” olarak tanıtılıyor, ölü fetüslerin yaklaşık 100–120 dolara satıldığı söyleniyor. Alıcıların postaları iletmeleri teşvik edilerek metinlerin İngilizce ve Korece çevirileri ilave ediliyor; İnternet kullanıcı tabanı arasında söylentileri yaymak için sahte dedikodular üretiliyor.

Ayrıca, internet ortamlarında dolaşan Çin’de fetüs çorbası hikayesinin de sahte fotoğraflarla yapılmış bir aldatmaca olduğu; söz konusu fotoğraflardan bazılarının protesto amaçlı oluşturulduğu ortaya çıkmıştır.

çinde cenin

Çinlilerin fetüs yemediği gerçeğiyle beraber; Çin’de üretilen ve ölü fetüslerin etinden yapılan tozları içeren bazı haplar bulunmuştur.

Ağustos 2011’den bu yana, Güney Koreli gümrük yetkilileri Çin’den kaçak yolla gelen 17.000’den fazla bebek eti tozu bulunan hap ele geçirmişti. Çinli makamlar, hapların Çin’de üretildiğine dair iddiaları reddetmişti. Sağlık Bakanlığı sözcüsü, geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan bir soruşturmada insan eti içeren hapların Çin’de üretildiğine dair bir delil olmadığını belirtmişti.

bebek yiyen çinliler doğrumu
Kore Gümrük Servisi tarafından ele geçirilen, insan eti tozu ile doldurulmuş kapsüller

Ayrıca bir başka iddiaya göre, Güney Kore yetkilileri Seul’de yayınlanan kürtaj yapan Çinli doktorlar üzerine yapılmış bir belgeselde, doktorların kürtaj sonrasında fetüsleri yediğinin farkına vardı. Belgeseldeki bir Çinli doktorun, buzdolabından fetüs çıkardığı görüldü.


Özetle, tüm Çinlilerin cenin yediği iddiası asılsızdır; bir kişinin sözde sanat amacıyla fetüs yemesinden yola çıkılarak bütün Çin haklının fetüs yediğini söylemek mümkün değildir.


% 10
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar

snopes    says   wereblog   youtube      nedir.org

[Toplam: 17   Ortalama: 3.6/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?