Çin’de Gizemli Buz Kütlesi İddiası

Çin’de gizemli buz kütlesi başlıklı bu içeriğimizde, dairesel şekliyle dönen buz kütlesi iddiasını inceledik. Çin’in kuzeydoğusunda bir şehir olan Shenyang’daki Liao Nehrinde, dönen bir buz diski olduğu iddiası doğrudur. 

Liao Nehri üzerinde saat yönünde yavaşça dönen buz kütlesi, düzgün bir daire biçiminde olup, çapı 12 metreden oluşmuş bir kütledir. Bir doğa olayı sonucunda oluşan buz diski, 2018 yılının ilk günlerinde keşfedilmiş ve ziyaretçi akınına uğramıştır.

Yerel yetkililer tarafından bölgeye gelen kişilerin uyarılmasına rağmen, buz diski üzerinde insanları rahatlıkla taşımaya ve bu şekilde dönmeye devam etmektedir. Sosyal medyada çokça paylaşılan bu olay, basında çeşitli yayın kuruluşlarında da haber yapılmıştır.


Buz Diski Nasıl Oluşur? 

Dairesel buz kütlelerinin meydana geldiğiyle alakalı birçok teori ortaya atılmıştır. Kimilerine göre bu olay, suyun altındaki manyetik bir alan sonucu oluşmuş, kimilerine göre ise kuvvetli bir girdabın etkisi altında meydana gelmiştir. Bir diğer teori ise, diskin soğuk bir nehirdeki dairesel akan suya çarpmasıyla ortaya çıkmasıdır. Ancak bu teoriler, doğru değildir.

Buz diskleri, nehirlerde ve derelerde meydana gelen doğa olaylarıdır. Nehrin sıcaklığı, donma seviyesinde veya donma seviyesinden daha düşük olduğunda, buzullar suyun yavaş aktığı nehirlerde meydana gelir.

Bu doğa olayının asıl nedeni, buz disklerinin, bir buz yığını olarak nehrin donmuş kıvrımlarından koparken, hızlanan suyun da etkisiyle, buzları kıran ve etrafına kıvrılan “rotasyonel kesme” adı verilen bir kuvvetle oluşmasıdır. Disk döndükçe, kendisini çevreleyen buzun etrafını öğütür ve bir daire içine düzleştirir.

Böylece su disklerden eridiğinde, etrafındaki her şeyden daha yoğun ve düzlemsel bir şekil oluşturur. Çevredeki suyun sıcaklığı arttıkça da, yoğunluk farkı artar ve daha hızlı olan erimiş su batar. Ama su dümdüz gitmez, eğer herhangi bir yan hareket varsa, kıvrılarak veya döne döne gider. Bu olay, tıpkı lavabolarda akan suyun yarım kürelere göre sağa ya da sola dönerek aktığı gibidir.

Genellikle İskandinavya, Kuzey Amerika gibi soğuk iklimlerde oluşurlar ancak İngiltere ve Galler gibi ılıman iklimlerde de görüldüğü olmuştur.


Dünyadan Buz Diskleri Örnekleri

2017 yılının Ocak ayında Amerika Birleşik Devletlerinin bir eyaleti olan Michigan‘da da, Çin’deki bu diskine benzer bir kütleye rastlandı. Belçika’daki bir üniversitedeki bilim adamları, yayınladıkları makalede buzun erimesi nedeniyle hiçbir akım mevcut olmadığında bile bu blokların hareket edebileceğini yani girdaplarla bir ilgisi olmadığını ifade etmektedir.


Bir diğer örnek ise New York‘tan. Brushnell Şelaleleri yakınlarında yer alan bir ormanlık alanda, yürüyüşe çıkan bir aile tarafından kendi kendine dönen bir buz keşfedildi. 

Soğuk iklimlerde görülen bu doğa olayı, donma seviyesine gelen suyun yavaş hareket etmesi sebebiyle oluşmuştur. Buz kütlesinin dairesel bir hal alması ve dönmesi diğerler ülkelerdeki örnekleri gibi, sudaki sıvı ve erime formundaki yoğunluğunun bir sonucudur.

çinde dönen buz diski new york


filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %100


Kaynaklar: TwitterDailymail.co.uk, news.cgtn.com, en.people.cn, sciencealert.com


[Toplam: 4   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?