Çin Seddi’nin Uzaydan Görülebildiği İddiası

 

Uzay keşfiyle ilgili en popüler efsanelerden biri, Çin Seddi’nin uzaydan görülebilen insan yapımı tek yapı olduğudur. Yalnızca Türkiye’de değil, dünyada bir fenomen olan; Çin Seddi’nin uzaydan görülebildiği iddiası doğru değildir.

Gerçek şu ki, Çin Seddi alçak Dünya yörüngesinden bile çıplak gözle kolayca görülmez. Ve şüphesiz, Apollo astronotlarının Çin Seddi’ni Ay’dan görebildikleri de şehir efsanesidir.

 

Kanadalı astronot Chris Hadfield, 2012–2013 yıllarında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda beş ay geçirmiş ve Çin Seddi’nin uzaydan görünebilirliği ile ilgili gerçekleri yinelemiştir. Hadfield , “Çin Seddi, çıplak gözle yörüngeden görünmez. Çok dar ve tabiatın doğal konturleriyle benzer renktedir.” demiştir.

 

 

Hadfiel paylaşımında, “Ben uzaydan Çin Seddi’ni görmedim, Çinli astronotlarda aynı şekilde. Açık havada, yeteri kadar büyük bir kamera lensinden, belki.” demiştir.


 

Ayrıca, Çin’in ilk astronotu Yang Liwei, 2003 yılında uzaya gittiğinde, Çin Seddi’nin yapısını uzay aracının camından görmediğini söylemiştir.

NASA, Çin Seddi’nin ilk kanıtlanabilir görüntüsünün ABD’li astronotu Leroy Chiao tarafından 2004 yılında bir yakınlaştırma objektifi kullanarak Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki penceresinden çekildiğini doğrulamıştır. Astronot, Pekin’in yaklaşık 200 mil kuzeyindeki İç Moğolistan’ın bir bölgesinin fotoğrafını çekmiştir; ancak Chiao’nun kendisi, çıplak gözleriyle duvarı görmediğini ve resimde duvarın görünüp görünmediğinden emin olmadığını söylemiştir.

NASA web sitesinden alınan fotoğraflar:


İnsan Yapımı Yapılar Uzaydan Görülebilir mi?

Uzay İstasyonu astronotları, Giza’daki antik piramitleri görmenin nispeten kolay olduğunu söylemişlerdir, ancak en çok görülebilenler, yollar ya da boğazlar boyunca uzanan köprülerdir. Bu özellikler Chris Hadfieldtarafından paylaşılan bu görüntü gibi, manzara üzerinde düz çizgiler olarak öne çıkar:


 

Bununla beraber, şehirler ürettikleri ışık yüzünden gece uzaydan görülebilir. NASA’nın 2012’de Suomi NPP uydularından çıkardığı bazı çarpıcı şehir ışıkları görüntüleri şöyledir:


 

Görüldüğü üzere, Çin Seddi’nin uzaydan görülebildiği iddiası doğru değildir.

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,310BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler