“Çikrik Köyü” Paylaşımına 7 Yazıldığında Fotoğrafın Değiştiği İddiası

“Çikrik Köyü Paylaşımına 7 Yazıldığında Fotoğrafın Değiştiği İddiası” başlıklı içeriğimizde Facebook’taki “Çikrik köyü” isimli sayfada yer alan bir paylaşıma yorum olarak “7” yazıldığında görselin değiştiği iddiasını inceledik.

Facebook’ta “Çikrik köyü” isimli sayfada bulunan bir paylaşımda, yorum kısmına “7” yazılması halinde görselin değişeceği iddia edilmiştir. Söz konusu iddia doğru değildir.

https://www.facebook.com/430370587148866/photos/a.430379527147972.1073741826.430370587148866/815671531952101/?type=3&theater

Bu tarz paylaşımlar, merak uyandırarak takipçi çekmek için kasıtlı olarak yapılan paylaşımlardır. Söz konusu paylaşımın yorum kısmına 7 yazıldığında hiçbir şey değişmemektedir. Facebook’ta herhangi bir içeriğe yazdığınız yorum, paylaşımın görünüşünü değiştirmez. Bu duruma istisna olabilecek sadece bir uygulama vardır. O da Facebook’ta yorum kısmına yazılan bazı kelimelerin görsel efektlerle desteklenmesine ilişkin Facebook tarafından yapılan özel bir uygulamadır. Bununla alakalı olarak yazdığımız içeriği buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Ancak Facebook’un bu özelliği dışında, herhangi bir sayfa ya da kişinin paylaşımına yapacağınız yorum, o içerikte hiçbir değişikliğe sebep olmayacaktır.

Benzer şekilde sayfadaki paylaşımların, sadece sayfayı beğenmeniz halinde değişeceğini söyleyen ifadelere de inanmamalısınız. Bu tarz söylemlerin ve paylaşımların genel amacı, daha fazla takipçi ve etkileşime sahip olmaktır. Dolayısıyla denemek için dahi yapacağınız her yorum ve beğeni, asılsız söylemlerle yapılan paylaşımları desteklemiş olacaktır. Çünkü paylaşımlara yapılan yorum ve beğeniler, etkileşimi artırdığı için sosyal medyada ve arama sonuçlarında görünürlüğü artacaktır.

Paylaşımlarda sadece merak uyandırmak, dikkat çekmek için “kalp rahatsızlığı olanlar ve çocuklar izlemesin, denemesin” tarzında uyarılar yazılmaktadır. Bu ve bunun gibi uyarılar, paylaşımlarda söylenenlerin gerçek olduğunun düşünülmesi, dikkate alınması, söylenilenlerin gerçekleştirilmesi için bilinçli olarak yazılmaktadır. Dolayısıyla böyle uyarıları dikkate almamalı, yapılan yönlendirmeler sonucu yorum veya beğeni yapılırsa içerikte bir şeylerin değişeceğine inanmamalısınız.

Bu konuya benzer şekilde yoruma “99” yazıldığında fotoğrafın değiştiği iddiasını, buraya veya aşağıdaki görsele tıklayarak okuyabilirsiniz.

Facebook’ta Yoruma 99 Yazınca Fotoğraf Değişiyor İddiası


filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: Facebook

 

Facebook’ta BFF Yeşil Olursa Hesap Güvende İddiası

 

[Toplam: 5   Ortalama: 4.8/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?