Ana sayfa Genel CHP’li Belediye Başkan Adayı ve Milletvekilinin Dahil Olduğu Kürdistan ve Sela İddiaları

CHP’li Belediye Başkan Adayı ve Milletvekilinin Dahil Olduğu Kürdistan ve Sela İddiaları

315
0

İhbar olarak dogrula.org’a gönderilen bu video, sosyal medyada pek çok hesap ve haber kanalında paylaşıldı. CHP Edremit Belediye Başkan Adayı Selman Hasan Arslan’ın, kürsüde tokalaştığı kişinin “Yok ağabey bizim oy Kürdistan’a” sözünü onaylayarak “Hee bize verecek demektir” dediği iddia edildi.

 

Söz konusu iddia doğrudur. CHP Edremit Belediye Başkanı Adayı Selman Hasan Arslan, kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk edilmiştir.

Video, CHP Edremit Belediye Başkan Adayı Selman Hasan Arslan’ın, 8 Mart’ta katıldığı Akçay’daki seçim bürosunun açılışını gösteriyor. Yerel bir TV kanalından canlı yayınlanan programda, CHP Edremit Belediye Başkan Adayı Selman Hasan Arslan, CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, CHP Akçay eski Belediye Başkanı Cahit İnceoğlu ve Edremit’te müteahhitlik yaptığı iddia edilen Fettah İçen görülüyor.


İddia 1: Sela okunurken Vekil Ensar Aytekin konuşmasını bitirdi

İddia doğrudur. CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in konuşması sırasında Cuma selası okunmaya başlıyor. Milletvekili sela esnasında konuşmamak için, “Uzun sürecek arkadaşlar, ben konuşmamı burada sonlandırıyorum” diyor ve kürsüden ayrılıyor.


İddia 2: Sela okunurken söylenen sözler

Ege Türk TV kanalının canlı yayınladığı programda Ensar Aytekin kürsünün yanından ayrılırken, kürsüde bulunan CHP Akçay eski Belediye Başkanı Cahit İnceoğlu’nun sela okunurken, “Hoca bize…” diyor ancak cümlesi sansürlendiği için anlaşılmıyor. İnceoğlu’nun sela üzerine söylediklerine etrafındakiler gülüşüyor, CHP Edremit İlçe Başkanı Tayfun Gerkuş’un “Ağdalı okuyor değil mi” dediği duyuluyor.


İddia 3: “Yok ağabey bizim oy Kürdistan’a” diyen kişi için CHP adayının “Hee bize verecek demektir” ifadesi

İddia doğrudur. Görüntülere göre, CHP Edremit Belediye Başkan Adayı Selman Hasan Arslan’ın yanına, Edremit’te müteahhitlik yaptığı iddia edilen Fettah İçen geliyor. Hasan Arslan, “Fettahoğlu neredesin ya” diyerek karşılıyor. Eski Başkan İnceoğlu Fettah İçen’i göstererek, “Bu sefer oylar bize” diyor. Hasan Arslan da aynı kişiye “Herhalde oyun benim” diyor. Bu söz üzerine Fettah İçen “Yok ağabey bizim oy Kürdistan’a” diyor. İçen’in sözlerini Cahit İnceoğlu ve İçen tekrarlıyor. Selman Hasan Arslan da “Hee bize verecek demektir” diyor. Son olarak İçen, Hasan Arslan’ı göstererek, “Kürdistan işte” diyerek sözlerini sonlandırıyor.

 

Tüm bu Kürdistan konuşmalarından sonra CHP Edremit Belediye Başkan Adayı Selman Hasan Arslan, Edremit’te müteahhitlik yaptığı iddia edilenFettah İçen ve CHP Akçay eski Belediye Başkanı Cahit İnceoğlu gülüşerek sohbeti sonlandırıyor.


Selman Hasan Arslan Basın Açıklaması

Tepkiler üzerine basın açıklaması yapan Arslan’ın açıklamasındaki ilgili ifadeler şöyle:

“Dün, Akçay’da seçim irtibat bürosu açılışımız esnasında, okunan sela nedeniyle konuşmalara ara verdiğimiz sırada, Akçay eski Belediye Başkanı Sayın Cahit İnceoğlu ile ayaküstü bir sohbet gerçekleştirirken, daha önce hiçbir ortamda görmediğim, hiçbir neden ve şart içerisinde görüşmediğim bir şahıs yanımıza gelerek, okunan selanın sesiyle de ne dediğini anlamadığım, ancak canlı yayın mikrofonun açık kalması sonucu kamuoyuna yansıyan ipe sapa gelmez, bizim açımızdan hiçbir değeri olmayan ve hem siyasi hem de kişisel olarak kesinlikle katılmadığım ucube bir söylemde bulunmuştur. Az önce de ifade ettiğim gibi, okunan selanın sesiyle ne dediğini kesinlikle anlamadığım, ancak o anki reaksiyon içerisinde bizi desteklediğini söylediğini sandığım bir ifadesine, ‘Bizi destekliyorsun, anladım’ şeklinde bir yanıt verdim. Yaşanılan hadisenin, çok açık şekilde provokasyon olduğu, Millet İttifakı’nın tüm Türkiye’de, Balıkesir’de ve Edremit’teki gücünü gören ve bundan korkan bazı kirli odaklar tarafından algı yaratılmak amacıyla servis edildiği bellidir. Algı yaratmak ve toplumu farklı şekilde sinir uçlarından yönlendirmek isteyen bu kirli odakları çok iyi biliyoruz ve önümüzdeki günlerde kamuoyuyla da paylaşacağız. İfade ettiğim bu hususu altını kalın şekilde çizerek belirtmek istiyorum.”

Ancak defalarca Kürdistan kelimesinin geçtiği diyalog üzerine yapılan basın açıklaması sosyal medya kullanıcılarını tatmin etmedi. Twitter ve Ekşi Sözlük başlıklarında bu memnuniyetsizliği görmek mümkün.


CHP Edremit Belediye Başkanı Adayı, Kesin İhraç Talebiyle Disiplin Kuruluna Sevk Edildi

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, açık kalan mikrofona yakalanan Kürdistan sözleri nedeniyle gündemde olan Arslan için “Önemli bir hata yapmıştır. Kendisi ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk edilmiştir.” açıklamasında bulunmuştur.


 

Görüldüğü üzere, CHP Edremit Belediye Başkan Adayı Selman Hasan Arslan’ın, kürsüde tokalaştığı kişinin “Yok ağabey bizim oy Kürdistan’a” sözünü onaylayarak “Hee bize verecek demektir” dediği iddiası doğrudur.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*