CHP Milletvekilinin 3. Havalimanının LTFM Koduyla İlgili İddiası

 

Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen Twitter hesabında, İSTANBUL 3.Havalimanının adını kim koydu? İstanbul 3.Havalimanının kısaltılmış adı:LTMF olmuş.Yani adı esasında iki ay önce konmuş. THY dörtlü kod sisteminde bu ismi bütün Dünya’ya duyurmuş.LTMF ne demektir?Bu harfler hangi ismin kısaltılmış halidir? Bu skandalın sorumlusu kimdr yazılı bir paylaşımda bulundu.

 

Haluk Pekşen’in ‘skandal’ olarak nitelendirdiği paylaşımındaki gibi, 3. havalimanına herhangi bir kişinin isminin kısaltılmış halinin verildiği iddiası doğru değildir.

LTFM, havacıları uçuş ve yer emniyetini etkileyebilecek bazı önemli durumlardan haberdar etmek için yayımlanan bildiri olan NOTAM tarafından İstanbul Yeni Havalimanı’na verilen ICAO kodudur. L harfi, Türkiye’nin içinde bulunduğu bölgeyi, yani Güney Avrupa’yı, T harfi ise Türkiye’yi ifade eder. Lve T harflerinden sonra yapılan düzenlemedeki harfler de belirlenen sıralamaya göre verilir.

Ayrıca Pekşen iddiasında, LTFM yerine LTMF yazmıştır.


LTFM Nedir?

LTFM, havacıları uçuş ve yer emniyetini etkileyebilecek bazı önemli durumlardan haberdar etmek için yayımlanan bildiri olan NOTAM (notice to airmen) tarafından İstanbul Yeni Havalimanı’na verilen ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü) kodudur.


 

L harfi, Türkiye’nin içinde bulunduğu bölgeyi, yani Güney Avrupa’yı ifade eder. Fransa, İspanya ve İtalya da kodunu almıştır.

 

T harfi de Türkiye’yi ifade etmektedir. L ve T harflerinden sonra yapılan düzenlemedeki harfler de belirlenen sıralamaya göre verilir.

Örneğin, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın ICAO kodu LTFJ’dir. Burada ve Tharflerinden sonra F harfinin verilmesi, İstanbul Yeni Havalimanına’da Fharfinin verilmesine (LTFM) açıklık getirmiştir; yani kod belirlenen bir sıralamaya göre verilmiştir.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nın kodu da LTBA’dır. B harfi burada İstanbul merkezli kontrolü ifade etmiştir.

 

Ayrıca 3. Havalimanı’nın, Uluslararası Havayolu Taşıyıcıları Birliği (IATA) olarak üç harften oluşan özel kodu IST’dir.


 

İstanbul Yeni Havalimanı’na taşınması operasyonu ve IATA (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) kodunun kullanımı tüm dünyaya duyurulmuştur.


 

Görüldüğü üzere, Haluk Pekşen’in ‘skandal’ olarak nitelendirdiği paylaşımındaki gibi, İstanbul 3. havalimanına herhangi bir kişinin isminin kısaltılmış halinin verildiği iddiası doğru değildir.

Kaynaklar: kaynak1, kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6

[Toplam: 4   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?