Cep Telefonu Kullanıldığı İçin Arabanın Patladığı İddiası

Cep Telefonu Kullanıldığı İçin Arabanın Patladığı İddiası başlıklı içeriğimizde, bir benzin istasyonunda meydana gelen patlamanın cep telefonundan kaynaklı olup olmadığını inceledik. Güvenlik kameralarına yakalanan videoda, bir benzin istasyonunda patlama olduğu görülmektedir. İddiaya göre patlamanın, arabanın arka koltuğunda oturan bir çocuğun cep telefonu kullandığı için meydana geldiği belirtilmiştir. Ancak bu iddia doğru değildir. 

Brezilya’da bir benzin istasyonunda gerçekleşen patlamanın cep telefonu kullanımıyla bir ilgisi bulunmamaktadır. Ayrıca dünya üzerinde cep telefonlarının, araçların patlamasına sebebiyet verdiğine dair bir kanıt yoktur.

Snopes‘tan ele alınan iddiaya göre, bir Facebook hesabında, Brezilya’nın São Gonçalo kentindeki bir benzin istasyonunda meydana gelen patlamanın nedeninin, arabanın içindeki çocukların telefon kullanmasından dolayı olduğu iddia edilmiştir.


benzinlikte cep telefonu kullanırken araba patlıyor iddiası


“### UYARI !!!! #### Bu korkunç kaza gerçekleşene kadar, sürücü benzin alırken çocukları konuşup mesajlaşmak üzere cep telefonu kullanyordu. Telefon ve wi-fi sinyalleri bu kazaya sebep oldu. Lütfen benzin alırken telefon kullanmayın.”

Videonun paylaşıldığı gönderide, araç sürücüsünün yakıt almak için dışarı çıktığı sırada, aracın içinde bulunan çocukları cep telefonu kullandığı ve telefona bağlı olan Wİ-Fİ ağ sinyallerinin aracın patlamasına yol açtığı iddia edilmiş ve benzin istasyonundayken telefon kullanılmaması gerektiği vurgulanmıştır.


https://www.youtube.com/watch?v=GQ3SWtOAi0Y


Ancak haberin orijinal haline bakıldığında, meydana gelen patlamanın telefon kullanımıyla ilgili olmadığı anlaşılmaktadır. 8 Nisan 2017 tarihinde gerçekleşen olayda, otomobilin içinde olan 27 yaşındaki bir kadın hayatını kaybetmiş ve beraberinde 2 kişi yaralanmıştır. Medyana gelen patlama, Brezilya’nın birçok yerel ve ulusal gazetelerinde haber yapılmıştır. Bu haberler incelendiğinde, patlamanın cep telefonundan kaynaklı meydana geldiğine dair herhangi bir bilgi yoktur.

İncelenen haberler genel olarak patlamanın nedenini, doğal gaz tüpünün içinde basınç birikmesinden kaynaklı olduğunu belirtmişlerdir. Bazı haber kaynaklarında ise, patlamanın sebebinin net olarak anlaşılması için bilir kişi raporunun beklendiği söylenmiştir.


cep telefonu kullanırken benzin istasyonu patlar mı


benzinlikte telefon kullanmak tehlikeli mi


Benzinlikte Telefon Kullanmak Tehlikeli mi?

Benzin istasyonlarında cep telefonu kullanmanın, bir patlamaya sebebiyet verdiğine uzun yıllarca inanılmıştır. Benzin istasyonlarına, cep telefonu kullanılmamasına yönelik uyarı levhaları konulması da insanların zihninde herhangi bir patlamaya maruz kalacakları düşüncesi uyandırmıştır.

Amerika Birleşik Devletlerinin eyaletler arası ve uluslararası iletişim kanallarını denetleyen resmi kurumu Federal İletişim Kurulu (FCC), benzin istasyonlarında cep telefonu kullanımıyla ilgili bir rapor yayınlamıştır. 2016 yılında yayınlanan rapor, bir aracın benzin istasyonunda yakıt dolumu yapılırken, mobil telefon kullanmanın tehlikeli olduğu söylentilerine karşı uyarmaktadır.


cep telefonu kullanırken benzin istasyonu patlar mı 2


 

cep-telefonu-kullanırken-benzin-istasyonu-patlar-mı

FCC’nin raporuna göre, söylentilerde cep telefonundan yayılan sinyallerin patlamalara neden olduğu iddialarının herhangi bir kanıtı yoktur. Kablosuz telefonların yanıcı maddeleri tutuşturabilecek kıvılcımlar oluşturma potansiyeli üzerine çalışmalar yapılmıştır. Çalışmalar genel olarak, bir cep telefonu bataryasından gelen bir kıvılcımın çok hassas koşullarda gaz buharını tutuşturması için teorik olarak mümkün olsa da, bir kablosuz telefonun kullanımında bir yangına veya patlamaya neden olduğuna dair belgelenmiş bir olay olmadığı sonucuna varılmıştır.

 

Yine yayınlanan rapora göre, bilimsel testler, kablosuz telefonlar ve yakıt buharları arasında tehlikeli bir bağlantı kurulmamıştır. Ayrıca bununla ilgili bugüne kadar meydana gelen bir olaya rastlanmamıştır. Kablosuz telefon üreticileri ve yakıt şirketleri benzin istasyonlarında bulunan “cep telefonu kullanmak yasaktır” gibi uyarıları bir önlem olarak vermektedirler.


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: Snopes, FFC, Youtube, Extra, Macaubenselife, O Sao Gonçalo, Bhaz


Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,312BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler