Cemre Nedir? Cemre Ne Zaman Düşer?

Cemre nedir? Cemre ne zaman düşer?” başlıklı içeriğimizde baharın gelmesiyle gündeme gelen cemreyi inceledik. Cemre kelimesi Arapçadır. Kor, yani ateş anlamına gelmektedir. İlkbahara girmeden 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa düştüğü sanılan sıcaklık artışıdır.

Cemre Ne Zaman Düşer?

Cemre havaya, suya ve toprağa olmak üzere yılda 3 kere düşer.

1.Cemre 19-20 Şubat havaya

cemre nedir cemre ne zaman düşer 1

2.Cemre 26-27 Şubat suya

cemre nedir cemre ne zaman düşer 2

3.Cemre 5-6 Mart toprağa düşer.

cemre nedir cemre ne zaman düşer 3

Eski zamanlarda 1 yılı, “kasım” ve “hızır” olarak ikiye ayırmışlardı. Kasım 179, hızır 186 gündü. Kasımda kış başlar ve 6 Mayıs’a kadar sürerdi. Hızır’la birlikte 6 Mayıs’ta yaz gelmiş olurdu. Öbür Kasım’a kadar da yaz devam ederdi.

19-20 Şubat’ta 1. cemrenin havaya, 26-27 Şubat’ta 2. cemrenin suya, 5-6 Mart’ta 3. cemrenin toprağa düştüğüne inanılır ve havanın ısındığını düşünürlerdi. Cemrelerin düşüş sıralamasında önce hava ısınıyormuş gibi görünse de hava doğrudan güneş ışınları ile ısınmaz. Güneşten gelen ışınlar önce yeri ısıtır, yerden yansıyan ışınlar havayı ısıtır, havadan gelen ışınlar ise toprağı ısıtırdı.

Meteorolojiye göre ısınma sırası toprak, hava ve su şeklindedir. Cemrelerin arasındaki günlerde belli aralıklarla sıcaklıkta düşüşler yaşanır. Cemre düştüğü dönemlerde havalarda %80 oranında ısınma meydana gelir. Cemre, Türk dünyasının edebiyat ve kültürüne konu olmuştur. Divan şairleri cemre dönemlerinde övgü şiirleri yazar, buna da “Cemreviye” denilirdi.

Halk cemre düşmesiyle Hıdırellez ve Nevruz’u kutlamaya başlardı. Linke tıklayarak Nevruz yazımızı okuyabilirsiniz.


Kaynak: bilgiustam.com


Nevruz Nedir? Neden Kutlanır?

[Toplam: 3   Ortalama: 4.7/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?