ByLock Nedir?

ByLock programı, 2014 yılında FETÖ‘nün örgüt yazışmalarında kullanmak üzere iOS ve Android indirme uygulamalarından kaldırılmıştı. Uygulamayı edinmek isteyen örgüt üyeleri, telefon numaralarına entegre edilen özel bir şifreyle indirdikleri programı, üyelere gelen sms linkleriyle veya Bluetooth yoluyla edinip kullanmaya başladı. Bunun dışında örgüte mensup olmayanların ByLock indirip kullanması mümkün değildi.


ByLock Nedir?

ByLock Uygulamasının Tanıtıcı Bilgi Yazısı

“Telefon görüşmelerinizin dinlendiğinden mi endişe ediyorsunuz? ByLock, endişelerinizde yardımcı olabilecek, güvenli bir sohbet ve sesli görüşme uygulamasıdır. Uygulama harika çünkü 2G şebekesinde bile iyi çalışıyor, bu yüzden en teknolojik olarak gelişmiş şebekeleri olmayan alanlarda bile seyahat etmek harika.

Android sürümü yalnızca parmak izinizle çalışır, böylece gerçekten iletişim kuran kişi olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Artı, uygulama telefonunuzun rehberine erişemez. Kişilerinizi uygulamaya girersiniz ve uygulamada yalnızca istediğiniz kişilerle iletişim kurarsınız.”


bylock nedir

FETÖ operasyonları sonrasında göz altına alınan polislerin şifreli konuşmalarının, ByLock isimli bu sohbet programıyla yapıldığı ortaya çıkmıştır. Whatsapp gibi uygulamalarla benzerlik gösteren ByLock’ta yazışmaların izlenmesi oldukça zor; çünkü kriptolu konuşma sağlayan bu uygulamada, askeri seviyede şifreleme kullanıldığı belirtilmektedir. Sesli görüşme, yazışma ve görüntülü konuşma yapılabilen uygulama, diğer sohbet programlarıyla benzerlik göstermektedir.bylock nedir

ByLock programında, başkalarının yazışmalara ulaşabilmesi engellenmiştir. Sadece tarafların kullanıcı isimlerini bilmesi ve karşıdan gelen onay kodunun girilmesiyle sohbete erişilmesi sağlanan bir akıllı telefon uygulaması olan ByLock, bu özelliğiyle diğer programlardan ayrılır. Android ve iOS tabanlı cihazlar için uygun olan program 2014 yılında FETÖ tarafından geliştirmiştir.

bylock nedir

ABD‘de David Keynes ismi üzerinden piyasaya sürüldüğü öğrenilen ByLock, bir şirketin programı gibi gösterilmiştir, ancak arkasında örgütten bazı isimlerin bulunduğu belirlenmiştir.

ByLock’un sunucusu ise Litvanya’da çıkmıştır. MİT’in Mayıs 2016’da ulaşıp Türkiye’ye aktarmayı başardığı kayıtlarda yaptığı analizde, ByLock’ta 18 milyon yazışma ve 3,5 milyon e-posta belirlenmiştir.

ByLock Gerçekleri

MİT’in ByLock Raporu

Rapora göre, 200 binden fazla ByLock kullanıcısı mevcut. Uygulamanın veri tabanında saklanan mesaj sayısı ise 17 milyon 169 bin 632. ByLock mesajlarında çözümlenen içeriklerin neredeyse tamamı Türkçe.

Raporda, “ByLock sunucusu yöneticisinin, Ortadoğu IP adreslerinden uygulamaya erişimi engellediğini belirtmesine rağmen, gerçekleştirilen engellemelerin tamamına yakını Türkiye IP adreslerine yönelik” deniliyor. Rapora göre ByLock yöneticisi, kullanıcıları uygulamaya VPN vasıtasıyla girmeye zorladı. Bunda amaç, kullanıcılara ait kimlik ve iletişim bilgilerinin gizlenmesini sağlamaktı.

ByLock’ta iki kullanıcının haberleşmesi için her iki tarafın, çoğunlukla yüz yüze veya bir aracı vasıtasıyla temin edilen kullanıcı adlarını/kodlarını eklemesi gerekiyor.

Raporda, ByLock üzerinden yazılan mesajların, belli bir sürede otomatik olarak silinmesinin sağlanması da “adli önlem” olarak tanımlandı. Kullanıcılar silmeleri gereken verileri silmeyi unutsa dahi, sistemin gerekli tedbirleri alacak şekilde tasarlandığı belirtildi. “ByLock uygulamasının, olası bir adli işlem neticesinde cihaza el konulması durumunda dahi, uygulamada yer alan kullanıcı listesindeki diğer kullanıcılara ve uygulamadaki haberleşmelere ilişkin geçmiş verilere erişimi engelleyecek şekilde kurgulandığı değerlendirilmiştir” denildi.


Editörün notu: Mit tarafından ulaşılan yazışmalarda, örgütle bağlantılı olduğu ispat edilen kişiler ByLock soruşturması kapsamında gözaltına alınmaktadır.


KAYNAKLAR

findapps   hurriyet   twitter   aljazeera   superhaber

[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?