Burak Mengü’nün Polis Tarafından Darp Edildiği İddiası

Burak Mengü’nün polis tarafından darp edildiği iddiasını ele aldık. Televizyon habercisi ve gazeteci Nevşin Mengü‘nün kardeşi Avukat Burak Mengü, 17 Mart Cumartesi günü sosyal medya hesabından paylaşım yaparak, gözaltına alındığını ve  sonrasında darp edildiğini iddia etmiştir. Ancak, Avukat Burak Mengü’nün polis tarafından kaçırıldığı ve darp edildiği iddiası doğru değildir.


burak mengü gözaltına alındı iddiası
Burak Mengü’nün tweeti

Burak Mengü‘nün paylaşımının hemen sonrasında Nevşin Mengü, kardeşinin Tweet’ini paylaşarak olayı destekler nitelikte bir paylaşım yaptı. Kardeşinin tartaklandığını ve yol ortasına bırakıldığını yazarak ortaya farklı bir iddia daha attı. Ardından, Nevşin Mengü’nün beyanına göre, emniyet müdürü tarafından kendisine, herhangi bir gözaltı kararı olmadığını ve olayla ilgilenileceği söylenmiştir.


burak mengü gözaltına alındı iddiası nevşin mengü


Burak Mengü’nün olayla ilgili yaptığı paylaşımından 3 gün sonra yani 20 Mart Salı gününün ilk saatlerinde Nevşin Mengü, iddiayı yazısına taşıdı. Kardeşinin kemerle dövüldüğünden ve darp edilerek Dudullu civarına bırakıldığından bahseden yazısında, söz konusu iddiayı şu şekilde dile getirdi:

Burak cumartesi öğleden sonra bana “eve geldiler” diye mesaj attı. Polis mi? diye sordum, “evet” dedi. Burak’a bir tür rozet gibi bir şey göstermişler. Burası aslında bana sorarsanız ilginç, Burak’ın telefonunu almadılar. Hyundai Accent tipi bir arabaya bindirip yola koyuldular. Burak, davaları nedeniyle gerginliğe alışkın ama bu sefer farklı hissettiğini yazdı bana “galiba beni öldürecekler bu sefer” diye mesaj attı. Ben hep Burak’ı sakinleştirmeye çalıştım. “Vatan’a gitmiyoruz ikinci köprüden geçtik” deyince, hemen tweet atmamız gerektiğini söyledim. Olay sosyal medyaya taşınınca siyasilerin haberi oldu, milletvekilleri araya girdi, İstanbul Emniyet Müdürü’ne ulaşıldı. O sırada Burak bana mesaj attı “tartakladılar attılar” diye. Dudullu civarlarında bırakmışlar. Sırtına kemerle birkaç kez vurmuşlar.”

Müvekkilinin Yanında Olduğu Ortaya Çıktı

İstanbul Asayiş Şube Gasp Büro Amirliği tarafından iddiayla ilgili yapılan incelemeye göre, kamera kayıtlarına ulaşıldı. Avukat Burak Mengü’nün, kaçırıldığını söylediği gün, aslında bir müvekkiliyle buluştuğu ortaya çıktı. Polisin verdiği bilgiye göre Nişantaşı’ndaki bir hastaneden çıkan Burak Mengü, bir müvekkilinin aracına bindi. Daha sonra Anadolu yakasına geçti ve ardından yine yanındaki müvekkiliyle Avrupa yakasına döndü.

burak mengü gözaltına alındı iddiası 2


burak mengü gözaltına alındı yalanı nevşin mengü


burak mengü görüntüleri ortaya çıktıBurak Mengü ve Nevşin Mengü’nün iddiasının gerçeği yansıtmadığı görülmektedir. Yazılanlarla ilgili herhangi bir darp ya da kaçırılma olayına rastlanmamıştır.

Olayın aslının, İstanbul Asayiş Şubenin verdiği görüntülere göre ortaya çıkmasının ardından Nevşin Mengü, konuyla ilgili sosyal medya hesabından kısa bir açıklamada bulunmuştur:


burak mengü polis tarafından gözaltı nevşin mengü


Mengü’nün müvekkilinin ifadesinin alınmasının ardından da, herhangi bir gözaltı olmadığına dair incelemeler doğrulandı. Müvekkil H.K.T ise, “Bütün  gün beraberdik. Neden öyle bir şikayette bulunmuş anlamadım” şeklinde ifade vermiş ve sonrasında Burak Mengü şikayetini geri çekmiştir. Polisin ise Mengü hakkında “suç uydurmaktan” işlem yaparak dosyayı savcılığa gönderdiği öğrenildi. Savcılığın soruşturma yapması bekleniyor.

Polisin, Burak Mengü hakkında “suç uydurmaktan” işlem yaparak dosyayı savcılığa gönderdiği belirtilmiştir.


filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: Twitter, Twitter 2Birgün.net


[Toplam: 6   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?