Bosna’dan At ve Eşek Eti İthal Edildiği İddiası

Bosna’dan At ve Eşek Eti İthal Edildiği İddiası başlıklı içeriğimizde, dogrula.org olarak, Bosna Hersek‘ten ithal edilen ürünlerin içinde at ve eşek eti olup olmadığını ve kararlaştırılan vergi oranlarını inceledik. İddiaya göre, Bosna Hersek’ten at ve eşek etinin ithal edilmesinin yolu açılmış ve bu durum resmi olarak da yayımlanmıştır. Ancak, Bosna’dan at ve eşek eti ithal edildiği iddiası doğru değildir. 


bosna hersekten domuz at eşek eti ithali


İddia, “Bosna Hersek Menşeli Bazı Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulaması Hakkında Karar” üzerine ortaya atılmıştır. Karar Bakanlar Kurulunca verilmiş ve geçtiğimiz günlerde Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Gümrük tarife istatistik pozisyonlarına (G.T.İ.P.) göre, buğday unu, ayçiçeği yağı gibi tarım ürünleri ve laktoz, inülin şurubu, izoglikoz gibi ürünler hakkında gümrük vergisi oranlarının her bir ürün için farklı oranlarda olması kararlaştırılmıştır. Bunun yanı sıra yayımlanan bir kararla, büyükbaş ve kümes hayvanları ile koyun ve keçi gibi hayvanların eti, yenilebilen sakatatları için gümrük vergisi oranının sıfır olması kararlaştırılmıştır.

Ekonomi Bakanlığının yürüttüğü karar ve ürün kalemlerine göre uygulanacak gümrük vergisi oranları Resmi Gazete‘de yayımlanmıştır:


bosna hersekten domuz at eşek eti ithali iddiası


Karardaki sıfırlanacak gümrük vergisi oranları kalemlerinden birinde, “Sığır, domuz, koyun, keçi, at, eşek, katır veya bardoların yenilen sakatatı” şeklinde bir ifade geçtiği için Bosna Hersek’ten at ve eşek eti veya sakatatı ithal ediliyor olarak algılanmıştır. Ancak, sözü geçen kalemin de dahil olduğu Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (G.T.İ.P.), Dünya Gümrük Örgütü’ne üye ülkeler tarafından uygulanan ortak bir Armonize Sistem kodudur.

Ayrıca, Gümrük Tarife Cetveli İzahnamesi‘nde kalemin karşılığı, Dünya Gümrük Örgütüne üye ülkelerin kullandığı ortak bir tabirdir. Bunun için, ithal edilecek ürünler, grup olarak sınıflandırılmakta ve ithalatı gerçekleşmeyen ürünler de bu sınıflandırma içinde yer alabilmektedir.


bosna hersekten domuz at eşek eti ithalatı var mı


Bakanlıktan Yapılan Açıklama

Bosna Hersek menşeli bazı ürünlerin ithalatında tarife kontenjanı ile ilgili kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonra, bazı yayın organlarında ve sosyal medyada domuz, at ve eşek eti ithal edildiğine dair iddialar ortaya atılmış ve bunun üzerine bakanlıktan açıklama gelmiştir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 13 Nisan 2018’de yaptığı açıklamada da, ortaya atılan iddianın Gümrük Tarife Cetvelindeki karşılığından kaynaklı olduğu ifade edilmiş ve at, eşek ve domuz gibi hayvanların sakatatlarının cetvelde standartlar için grup olarak alındığını ancak böyle bir ithalatın yapılmasının mümkün olmadığı belirtilmiştir:


bosnadan at eşek eti ithal edilmesi


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümrükler Genel Müdürlüğü, Gümrük Tarife Cetveli, Resmi Gazete


[Toplam: 6   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?