Bitter Çikolatanın Kanseri Önlediği İddiası

Çikolata, ruh sağlığımızı düzeltmesi veya kırık bir kalbi onarması açısından mucizevi bir ilaç olarak algılanmaktadır. Peki bunu söylemek gerçekten mümkün müdür?

Tıp dünyasında uzun süredir tartışılan bir iddiaya göre bitter çikolatanın kansere iyi geldiği, hatta kanseri önlediği söylenmektedir. Ancak bu iddialar kesin olmamakla birlikte muhtelittir.

Neden Bitter Çikolata?

Öncelikle çikolatanın bileşenlerine bakacak olursak çikolata, en basit haliyle kakao ağacının çekirdeklerinden elde edilerek, içerisine süt, şeker, çeşni maddeleri ve gıda katkı maddeleri yönetmeliğinde müsaade edilen katkı maddelerinin de ilavesi ile tekniğine uygun şekilde hazırlanan bir gıdadır.

Birçok koyu renkli yiyecekte bulunan ve geniş flavonoidler ailesinin bir parçası olarak bilinen “proantosiyanidin” isimli antioksidanın güçlü bir kanserli hücre engelleyicisi olduğu bir gerçektir. Bir proantosiyanidin kaynağı olan bitter çikolata, bu yönüyle bazı uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Tanrı Yemeği Kakao

Çikolatanın ham maddesi olan kakao, M.Ö. 1500-500 yılları arasında Orta Amerika’da yaşayan Olmec halkının Tanrı Yemeği olarak adlandırdığı “kakawa” kelimesinden gelmektedir. Ayrıca kakao, iyi bir demir, magnezyum, manganez, fosfor ve çinko kaynağıdır. Güney Amerika, Batı Afrika, Batı Hint adaları olmakla beraber, Tropik bölgelerde yetiştirilen kakao, vücutta hücrelere zarar veren maddelerin azaltılmasını sağlamakta ve birçok kronik hastalığa karşı koruyucu özellik göstermektedir.

Çikolatayla İlgili Yapılan Araştırmalar

Çikolatayla ilgili şimdiye kadar birçok araştırma yapılmıştır. Ancak bu araştırmalardan bazıları çikolatayı ısrarla yemeyi önerirken, bazıları da çikolatanın kanseri önlemeye karşı olumsuz bir durum oluşturduğunu düşündürmektedir. Çikolata ve kakao üzerinde uzun yıllardır yapılan bu çalışmaları, sizler için araştırdık.

ABD Ulusal Sağlık Enstitülerindeki Ulusal Tıp Kütüphanesinin (NLM) bir bölümü olan NCBI’nin, Hollandalı yaşlı erkekler üzerinde yaptığı bir araştırmaya göre, çikolatada bulunan kateşin isimli antioksidanın, akciğer kanserine yakalanma oranının düşük olduğuna ulaşıldı. Bundan bir yıl sonra Amerika Birleşik Devletlerinde, menopoz sonrası kadınlar üzerinde yapılan araştırmaya göre de, en yüksek seviyede kateşin tüketenlerin en düşük seviyede tüketenlere kıyasla, %45 oranında daha az rektum kanseri riski taşıdıkları bulundu.

National Foundatin For Cancer Research (Ulusal Kanser Araştırmaları Derneği)’nin araştırmasına göre, bitter çikolata flavonoidler olarak adlandırılan güçlü kanser mücadele antioksidanları içerir; ancak aynı zamanda, yüksek düzeyde sağlıksız doymuş yağa sahip kakao yağı içerir. Bu yağ, kolestrol düzeylerini yükseltebilir ve fazla tüketildiğinde kalp hastalığı riskini artırabilir. Bu yüzden bitter çikolatadan daha iyi bir seçenek olarak kakaoyu önerir. NFCR’ye göre, kansere karşı mücadelede bir gram bitter çikolata yaklaşık 12.5 mg flavanol içerirken, bir gram kakao 30 mg’dan fazla flavanol içerir.

NHS’ye göre, bazı sınırlı hayvan ve laboratuvar araştırmaları, kakao bakımından zengin bir diyetin bağırsak kanserine karşı koruma sağlayabileceğini öne sürüyor. Ancak bir laboratuvarda yapılan araştırmalarda, kakaonun bağırsak kanserine karşı koruyucu olabileceği sonucuna varmak mümkün değildir.

Dailymail’de yayınlanan bir araştırmaya göre, çikolatada bulunan palmiye yağı, insanlarda CD36 adında bir proteini uyarmaktadır. Bu proteinin, kanserli hücrelerin vücuda yayılmasından önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır. Bu açıdan çikolata kansere karşı olumsuz bir duruş sergilemektedir.

Kalp Sağlığına Etkisi Var

Bitter çikolatanın kansere olan etkilerinin olumlu ve olumsuz etkilerinin yanı sıra, yapılan bazı araştırmalara göre kalp sağlığına olan etkisi de tartışılmaktadır.

American Cancer Society (Amerikan Kanser Derneği)’nin yaptığı bir habere göre, bazı araştırmaların olduğunu ve bunlara göre çikolata yemenin kanser riskini arttırdığını söylenmektedir. Çikolatanın kanseri önlemekten ziyade kalp rahatsızlığını önlemeye yardımcı olabileceğini gösteren daha güçlü kanıtlar da vardır. Flavonoidlerin (güçlü antioksidan bileşikleri) kan basıncını düşürdüğü, kalp ve damarların daha iyi çalıştığı görülmektedir. Vücuda fazla miktarda antioksidan almak için, kanserle mücadele eden antioksidanlar ve fitokimyasallarla dolu meyve ve sebzeler yemenin daha faydalı olduğu söylenmektedir.

Bazı araştırmacılar, kakao flavonoidlerin, kardiyovasküler hastalık (kalp hastalıkları), hafıza kaybı ve bilişsel düşüş riskini azaltmak için çok umut verici olduğunu açıklasalar da bu konuda net bir bilgi yoktur. Harvard Medical School yayın organı Harvard Gazette bugüne kadar ulaşılan bulguların kesin olmadığını belirtti.

Kadınlar ve Erkekler Arasında Yapılan Bir Araştırma

European Prospective Investigation into Cancer (EPIC), ileriye dönük izlem çalışmalarına ait verileri kullanarak çikolatanın kalp üzerindeki etkilerini araştırmak üzere bir çalışma yaptı. Toplamda 20 951 erkek ve kadın EPIC-Norfolk analizine dahil edildi. Kalp hastalığı riskine yakalanmaktan endişe edenler için, çikolatadan kaçınılması gereken herhangi bir durumun söz konusu olmadığı görülmektedir.

İngiliz Reading Üniversitesinde bitter çikolatanın ham maddesi kakao üzerinde yapılan araştırmada ise farklı bir sonuç bulunmuştur. Araştırmada bitter ve beyaz çikolata aynı anda kullanılmış ve bitter çikolatanın görme yetisini iyileştirdiği görülmüştür.Kaynaklar: 1-Dailymail 2-NCBI 3-National Foundatin For Cancer Research 4-Harvard Health Publications 5-American Cancer Society 6-NHS 7-Harvard Gazette 8-University Herald 9-Heart BMJ Journals 10-ne-dir.org

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler