BİMER Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

BİMER nedir? BİMER neyi hedeflemiştir? BİMER’e Nereden Başvuru Yapılır? BİMER ihbar hattı nedir? BİMER mektup yoluyla nasıl ulaşabilirim? BİMER’e internetten başvuru yapmak nasıl oluyor? BİMER başvuru sonucu ne zaman sonuçlanır? Bu yazımızda BİMER hakkında merak edilenleri cevaplayacağız.

BİMER NEDİR-01

BİMER’in açılımı Başbakanlık İletişim Merkezidir. 2006/3 Sayılı Başbakanlık Genelgesiyle yürürlüğe girmiştir. Anayasamızın 74 üncü maddesindede yer alan Vatandaşlara tanınan Anayasal haklar arasında dilekçe ve bilgi edinme hakları mevcuttur. İnternet adresi: https://www.bimer.gov.tr/ ‘dir. Halkın sorunlarını doğrudan ilettiği BİMER sisteminin yazılımı, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından yapılmıştır. Vatandaşların kamuyla ilgili, talep, şikayet, ihbar, görüş ve önerilerini alıp, iletişim kanallarını açık tutan bu sistem, her vatandaşın müracaatlarını her zaman yapabilmesi imkanını sunmaktadır.

BİMER Neyi Hedeflemiştir?

BİMER nedir neyi hedeflemiştir

BİMER, vatandaşlardan gelen talepleri, hızlı ve etkin bir şekilde değerlendirip, takip ve denetimini yapmayı hedeflemiştir. Sorunları çözen, önerileri hayata geçiren bir sistemdir. BİMER, vatandaşın sorularına cevap verip, bilgi vermek, şikayette bulunan durumları denetlemek, dilek ve önerileri sonuçlandırmayı hedeflemiştir.

 BİMER’e Nereden Başvuru Yapılır?

bimer nedir bimere nereden başvurulu yapılır

BİMER’e Alo 150’den ve https://www.bimer.gov.tr/ internet sitesinden başvuru yapabilirsiniz. BİMER’e mektupla da ulaşabilirsiniz.

 BİMER İhbar Hattı Nedir?

bimer nedir bimer ihbar hattı nedir

BİMER ihbar hattı Alo 150’dir. Alo 150’ye hem ev telefonundan hem cep telefonundan ulaşmak mümkündür. Verilmesi zorunlu bilgiler, T.C. kimlik numarası ve anne kızlık soyadının ilk ve son harfleridir. Bilgiler yanlış olduğunda müracaat geçersiz sayılmaktadır. Hangi ilden aranırsa o ilin valiliğinde görevli bir halkla ilişkiler personeli cevap verir. Vatandaş müracaat ederken, kişisel bilgileri elektronik ortamda alınır. Alınan şikayet, öneri veya talep yetkili tarafından kaymakamlığa, bölge müdürlüğüne ya da il müdürlüğüne gönderilir. İnceleme yapıldıktan sonra Başbakanlığa göndererek sonuç alınır. Sonuçlanan müracaat ile ilgili vatandaşa bilgi verilir, daha sonra BİMER sistemine kaydedilir.

BİMER Mektup Yoluyla Nasıl Ulaşabilirim?

bimer nedir bimere mektup yoluyla nasıl ulaşabilirim

BİMER’e mektup yoluyla ulaşabilirsiniz. Mektup yoluyla başbakanlık, bakanlıklar, valilikler ve kaymakamlıklardaki halkla ilişkiler bürolarına yollayabilirsiniz. Ad-soyad, adres bilgileri, telefon ve imza ile birlikte talep ve şikayetleri kısa ve öz olarak aktarabilirsiniz.

BİMER’e İnternet’ten Başvuru Yapmak Nasıl Oluyor?

bimer nedir bimere internetten nasıl başvuru yapabilirim

İnternet’ten başvuru yapmak için T.C. kimlik bilgileri şarttır. Ad- soyad, anne kızlık soyadı, cep telefonun doğru yazılması gerekir. Cep telefonuna gelen doğrulama kodu ile başvuru ekranına giriş yapılır. İletişim bilgilerinin vatandaş tarafından eksiksiz doldurması gerekir. Aktarılan bilgi, istek, şikayetin açık, anlaşılır ve net olması gerekir.

bimer nedir bimer internet sitesi

bimer nedir bimere internetten nasıl başvurabilirim

Başvuru Sorgusu

Başvuru sorgusu kısmından da yapılan başvurunun sorgulamasını yapabilir, neticesini öğrenebilirsiniz.

BİMER nedir başvuru sorgusu

BİMER Başvuru Sonucu Ne Zaman Sonuçlanır?

bimer nedir bimer başvurusu nasıl sonuçlanır

En geç otuz gün içinde gerekçeli olarak cevap verilir. Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’na göre yapılan başvurularda ise bu süre 15 iş günü olarak belirlenmiştir.

BİMER NEDİR BAŞVURU sorgulama 2

Yazımızın PDF dosyası için linke tıklayınız. BİMER PDF

CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) yazımız için linke tıklayabilirsiniz.

CİMER Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?


KAYNAK: bimer, bimer 2, bimer 3


 

[Toplam: 8   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?