Ana sayfa Genel Ekonomi Berat Albayrak’ın “16 Yıllık Enkazı Devraldık” Dediği İddiası

Berat Albayrak’ın “16 Yıllık Enkazı Devraldık” Dediği İddiası

2399
0
Berat Albayrak'ın 16 Yıllık Enkazı Devraldık Dediği İddiası 8

“Berat Albayrak’ın ‘16 Yıllık Enkazı Devraldık’ Dediği İddiası” başlıklı içeriğimizde, sosyal medyada birçok kullanıcı tarafından paylaşılan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, “16 Yıllık enkazı devraldık. Bu enkazın toplanması kısa vadede olmayacaktır. Merkez bankasının kasası tam takır.” şeklinde açıklama yaptığı iddiasını inceledik. Söz konusu iddia doğru değildir.

Berat Albayrak’ın iddia konusu paylaşımlardaki gibi bir açıklaması bulunmamaktadır. İddia, sosyal medyada bir Twitter kullanıcısının 11 Temmuz’da yaptığı paylaşım üzerine diğer kullanıcılar arasında farklılaşarak yayılmıştır. Söz konusu paylaşım şöyle:

“Berat Albayrak’ın birazdan çıkıp ’16 Yıllık enkazı devraldık. Bu enkazın toplanması kısa vadede olmayacaktır. Merkez bankasının kasası tam takir.’ Demesini bekliyorum…”

Berat Albayrak'ın 16 Yıllık Enkazı Devraldık Dediği İddiası

Bu paylaşımdan sonra, atılan tweeti yanlış yorumlayan bazı sosyal medya kullanıcıları Berat Albayrak’ın gerçekten böyle bir açıklaması olmuş gibi paylaşım yapmışlar ve bilerek veya bilmeyerek aslı olmayan bir iddianın yayılmasını sağlamışlardır.

Berat Albayrak'ın 16 Yıllık Enkazı Devraldık Dediği İddiası 8 Berat Albayrak'ın 16 Yıllık Enkazı Devraldık Dediği İddiası 4Berat Albayrak'ın 16 Yıllık Enkazı Devraldık Dediği İddiası 7 Berat Albayrak'ın 16 Yıllık Enkazı Devraldık Dediği İddiası 2 Berat Albayrak'ın 16 Yıllık Enkazı Devraldık Dediği İddiası 3   Berat Albayrak'ın 16 Yıllık Enkazı Devraldık Dediği İddiası 5Berat Albayrak'ın 16 Yıllık Enkazı Devraldık Dediği İddiası 6 Berat Albayrak'ın 16 Yıllık Enkazı Devraldık Dediği İddiası 1


Görüldüğü üzere, yanlış olan bir iddia dahi sosyal medyada çok hızlı bir şekilde doğruymuş gibi yayılabilmektedir. Dolayısıyla karşılaşılan her paylaşıma itibar edilmemeli, öncelikle kaynağı sorgulanmalıdır.

Merkez Bankası İstatistikleri

Berat Albayrak'ın 16 Yıllık Enkazı Devraldık Dediği İddiası 9

Merkez Bankası’nın düzenli aralıklarla yayınladığı istatistikler ve raporlar incelenerek Merkez Bankası’nın durumuna dair fikir edinilebilir.

Merkez Bankası’nın resmi İnternet sitesinden yukarıdaki görselde gösterildiği gibi İstatistikler kısmından istenilen istatistikler, veriler, raporlar incelenebilir. Buraya tıklayarak Merkez Bankası’nın resmi İnternet sitesine ulaşabilirsiniz.Kaynaklar: facebooktwittertwitter 2twitter 3twitter 4twitter 5twitter 6twitter 7twitter 8tcmb.gov

[Toplam: 7   Ortalama: 4.1/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*