Ana sayfa Genel Bayram İkramiyesi İddiaları

Bayram İkramiyesi İddiaları

582
0
Bayram İkramiyesi İddiaları

@bieristleben adlı Twitter kullanıcısı yaptığı paylaşımda bayramda Cumhurbaşkanı, milletvekilleri ve bakanların alacağı ikramiyelere dair bir iddia ortaya attıCumhurbaşkanının 45.000 TL, milletvekillerinin 20.000 TL, bakanların ise 30.000 TL bayram ikramiyesi alacağı ifadeleri yer alan paylaşım yaklaşık 3 bin kez beğenildi ve 800’e yakın rt aldı.

Söz konusu iddialar doğru değildir. Kurban Bayramında yalnızca emeklilere 1000 TL bayram ikramiyesi verilecektir.

Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı web sitesinde Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, yaklaşık 12 milyonu aşkın emeklinin Kurban Bayramı ikramiyelerinin 8–9 Ağustos’ta ödeneceğini açıklamıştır. Buna göre ikramiyeler SSK kapsamında olanlara 8 Ağustos, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kapsamında olanlara da 9 Ağustos’ta ödenecek.


Kimler Bayram İkramiyesi Alacak?

5510 sayılı Kanun’a (SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU) eklenen Ek Madde 18‘e göre; ‘Kurumca bu Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara, ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık alma şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında 1.000’er TL tutarında bayram ikramiyesi ödenir.’


Cumhurbaşkanının, Bakanların ve Milletvekillerinin İkramiye Alacağı Bilgisine Rastlanmıyor

Emekli ikramiyesi haricinde kamu işçilerine verilecek ikramiye de Resmi Gazete’de yer alırken, TBMM web sitesindeki Kanun Tekliflerinin sorgulandığı sayfa ve Resmi Gazete’de yer alan ilgili bölümler incelendiğinde Cumhurbaşkanının, bakanların ve milletvekillerinin Kurban Bayramında ikramiye alacağı bilgisine rastlanmıyor.


Görüldüğü üzere, Kurban Bayramında emeklilere 1000 TL ikramiye verileceği haberi doğrudur ancak söz konusu paylaşımda yer alan Cumhurbaşkanının 45.000 TL, milletvekillerinin 20.000 TL, bakanların ise 30.000 TL bayram ikramiyesi alacağı iddiaları doğru değildir.

Kaynaklar: kaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*