Barkod Numarası 869 ile Başlayan Ürünler Türk Malıdır İddiası

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral Twitter hesabından “barkodu 869 ile başlayan ürünlerin Türk Malı olduğunu” belirten bir paylaşım yaptı. Ancak söz konusu iddia kısmen doğrudur.

Bir ürünün barkodunun 869 ile başlaması, o ürünün Türkiye’de üretilmiş olduğunun garantisi değildir.

Aynı şekilde, bir ürünün 869 dışında bir numara ile başlaması, o ürünün Türkiye dışında üretilmiş olduğunun göstergesi de değildir.


Türk Malı ve Yerli Malı Arasındaki Fark Nedir?

Yerli malı, bir ülkede yetiştirilen ve üretilen malların geneline verilen addır. Türk malı ise Türkiye’de yetiştirilen ya da üretilen mallar olarak genellenebilir.

Türkiye’de üretilen malların etiketlerinde Türk Malı (TM) ya da Made in Turkey (Made in Türkiye) yazıları bulunmaktadır.

869 barkod numarasına ait, pek çok yabancı ülke malına rastlamak mümkündür.


GS1 Barkod Sistemi

Ticari ürünlerin, yerlerin, taşıma birimlerinin ve demirbaşların standart olarak tanımlanmasını ve bilgi sistemlerine otomatik olarak aktarılmasını sağlayan, barkod teknolojileri temelli küresel veri ve uygulama standartlarıdır.

Barkod, verilerin görsel özellikli makinelerin okuyabilmesi için çeşitli kodlama yöntemleriyle sunulmasıdır. GS1organizasyonu tarafından belirlenen GTIN (global trade identification number) numarası, ürünün üretildiği yere dair kesin bir bilgi içermez. Şirketler herhangi bir ülkeden GTIN alıp, mallarının üretimini ve satışını başka ülkelerde yapabilir.

GS1-869/868 Barkod Numarası ile İlgili Açıklama


Market alışverişlerinizde gördüğünüz ürünlerin barkod numaralarına baktığınızda, 869 barkod numarasıyla başlayan pek çok yabancı ürüne rastlamanız mümkündür.
yüzde 50 dogrula.org doğruluk yüzdesi %50
[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?