Ana sayfa Genel Bakan Pakdemirli’nin Millet Şarbon Hastalığına Yakalanıyorsa Demek ki Et Alabiliyorlar Dediği İddiası

Bakan Pakdemirli’nin Millet Şarbon Hastalığına Yakalanıyorsa Demek ki Et Alabiliyorlar Dediği İddiası

729
0
şarbon

 

Düşünen Deli adlı Facebook sayfasından yayılan ve sosyal medyada dolaşımda olan bu iddia pek çok İnternet ortamında paylaşılarak etkileşim almaktadır. Aynı ifadelerle hazırlanan görseller bazı Instagram, Facebook ve Twitter sayfalarında da paylaşılmaktadır.

 

şarbon

Ancak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin millet şarbon hastalığına yakalanıyorsa demek ki et alabiliyorlar dediği iddiası doğru değildir. Bakanın açıklamaları, yaptığı konuşmalar ve Twitter hesabı incelendiğinde, böyle bir açıklama yaptığına rastlanmamıştır. Ayrıca muhalif medya organlarının İnternet ve TV yayınlarında da bakan Pakdemirli’nin bu sözleri söylediğine dair bir habere yer verilmemiştir.


Şarbon Hastalığı ve Bakan Pakdemirli’ye Dair Asılsız İddialar Ortaya Atılıyor

Türkiye’de şarbon hastalığı konusunda en büyük bilgi kirliliği İnternet ortamlarında paylaşılan asılsız iddialardan kaynaklanıyor. Özellikle de Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli üzerinden ortaya atılan sahte haberler, kısa süre içince yüzbinlerce kişiye ulaşarak kaos ve infiale neden oluyor.


YAYILAN SAHTE HABERLERDEN BAZILARI

İYİ Parti Genel Başkan Danışmanının Mamak’ta şarbon vakası görüldüğü iddiası asılsız haberlerden biri:

şarbon1

 

Bakanlık bu iddiayı da yalanladı.

 

şarbon

 

Bakanlık iddiayı yalanlamasına rağmen haber yayılmaya devam ediyor.


Yozgat’ta şarbon görüldüğü de asılsız haberlerden. Aşağıdaki Twitter hesabının sahte olduğu, resimdeki kişinin de aslında ABD’li bir ortodontist olduğu ortaya çıkmış.

 

şarbon

 

Ayrıca aynı fotoğraf, Samsun’un Tepecik Mahallesi’nde ortaya çıkan bir şarbon vakası olarak servis edilmiş.

şarbon


 

İstanbul’da bekleyen bir gemide şarbonlu hayvanların bulunduğu iddiası da gerçeği yansıtmayan haberler arasında yer aldı:

 

şarbon

 

Bu haberin kısa sürede yayılmasının ardından, Tarım ve Orman Bakanlığı basın açıklaması yaparak iddiayı yalanladı.


 

Sosyal medyada paylaşılıp gerçeği yansıtmayan görsellerden biri de, şarbon hastalığından ölen bir kişinin cenazesinden olduğu iddia edilen fotoğraf:

 

şarbon

 

Fotoğraf aslında 2017 yılında Gaziantep’teki bir iplik fabrikasında çıkan yangında ölen iş adamı Tuncay Kara’nın cenazesine ait.

 

şarbon


 

Aşağıdaki görsel de Brezilya’dan Türkiye’ye getirilen hayvanlara eziyet edildiği şeklinde servis edilmiş. Ancak bu iddia da doğru değil.

 

şarbon

 

Fotoğraf aslında Avustralya’dan. Görseldeki hayvanın fotoğrafı da Maysora gemisinde taşınırken çekilmiş.

 

şarbon


 

Bakan Pakdemirli’ye ait olduğu iddia edilen bu ifadeler de gerçeği yansıtmıyor. Basın yayın organları ve ilgili sosyal medya hesapları incelendiğinde bakan Bekir Pakdemirli’nin bu şekilde bir açıklama yaptığına rastlanmamıştır.

 

şarbon

şarbon


 

Görüldüğü üzere, yapılan paylaşımlar hiçbir şekilde gerçeği yansıtmıyor. Bu haberlerin yer aldığı sosyal medya ve İnternet sayfalarını incelediğinizde, bu şekilde toplumun kutuplaşmasına neden olan ve nefret söylemleri içeren sahte haberlere çokça rastlayabilirsiniz.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6kaynak7kaynak8kaynak9kaynak10kaynak11kaynak13kaynak14

[Toplam: 6   Ortalama: 4.8/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*