Ana sayfa Genel Bakan Eşref Fakıbaba’nın Gazeteciye Tokat Attığı İddiası

Bakan Eşref Fakıbaba’nın Gazeteciye Tokat Attığı İddiası

640
0
eşref fakıbaba

Bakan Eşref Fakıbaba’nın Gazeteciye Tokat Attığı İddiası üzerine yaptığımız araştırmaya göre, sosyal medyada paylaşılarak binlerce etkileşim alan ve pek çok yayın organı tarafından da paylaşılan söz konusu iddia çoğunlukla yanlış.

Haberlerde ve tweet başlıklarında Fakıbaba’nın tokat iddiası, “Bakan’dan gazeteciye tokat” şeklinde paylaşıldığı için iddianın tamamen doğru olduğunu söylemek mümkün değil. Nedeni ise, 2009 yılında yaşanan bu olayda Ahmet Eşref Fakıbaba’nın bakan değil, Şanlıurfa Belediye Başkanı olması. Bununla birlikte, videoda Eşref Fakıbaba’nın kameramanın koluna mı yoksa elindeki kameraya mı vurduğu anlaşılmıyor. Bu yüzden tokat iddiasının tamamen asılsız olduğunu da söyleyemeyiz.

Gazetecinin elinde bulunan kamerayı tokatlamak suretiyle uzaklaştıran Fakıbaba’nın tasvip edilmeyen ve edilmesi mümkün olmayan bu hareketi, sosyal medyada tekrar gündeme gelmiş durumda. Hangi partiden olursa olsun, vatandaşa gösterilen bu tepkinin doğru karşılanmasının mümkün olmadığını da belirtmek gerekir.

2009 Yılında Saadet Parti’li Şanlıurfa Belediye Başkanı Olan Eşref Fakıbaba

Olay Şanlıurfa’da, Haşimiye Meydanı Barutçu Hanı’nda gerçekleşmiş, Saadet Parti’li Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba geleneksel esnaf gezisine çıkmıştı.

Ahmet Eşref Fakıbaba o dönemde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı değil, 2009’da bağımsız olarak girdiği yerel seçimlerde 77.997 oy alarak (%44) seçilen ve daha sonra Saadet Partisi’ne katılan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı idi.

8 Mart 2004 seçimlerinde Ak Parti’den belediye başkanlığına aday olan ve kazanan Fakıbaba, daha sonra 2015 yılı milletvekili genel seçimlerinde Ak Parti’den aday olarak Şanlıurfa milletvekili seçilen 66 yaşındaki Ahmet Eşref Fakıbaba, 2017 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olmuştur.


Tokat İddiasının Ardındaki Olay Neydi?

Saadet Partisi Şanlıurfa Belediye Başkanı olduğu dönemde, bıçaklı saldırının hedefinde kalan ve daha sonra çıkan olaylar üzerine sinirlenen Fakıbaba’nın başına gelenler o dönem haber yapılmıştı.

2009 yılındaki olaya dair Milliyet’in haberi şu şekilde:

fakıbaba tokat

fakıbaba tokatbakan tokatfakıbabadan tokat

eşref fakıbaba tokat

yüzde 30 dogrula.org doğruluk yüzdesi 5'lik sistem %30

Kaynak: twitter, kaynak1 kaynak2 kaynak3 kaynak4

[Toplam: 4   Ortalama: 5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*