Ana sayfa Genel Bakan Arslan’ın Sözünü Kesen Robota Format Atıldığı İddiası

Bakan Arslan’ın Sözünü Kesen Robota Format Atıldığı İddiası

1077
0
robot formatlandı bakan

“Bakan Arslan’ın Sözünü Kesen Robota Format Atıldığı İddiası” başlıklı içeriğimizde Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’ın sözünü kestiği iddia edilen robota format atıldığı iddiasını inceledik. Söz konusu iddia doğru değildir.

robot formatlandı bakan 2

Sosyal medyada ve haber sitelerinde gündem olan “Güvenli İnternet Günü” programı sırasında, programın sunuculuğunu yapan Sanbot robotun, Bakan Ahmet Arslan‘ın konuşması sırasında sözünü kestiği ve bunun üzerine Bakan Arslan’ın robotu azarladığı iddia edilmiştir. Bakan Arslan’ın robotu azarlamasından sonra ise, Sanbot robota format atılarak, yeniden programlandığı iddia edilmiştir.

İddiaya konu olan Sanbot robotun, etrafındaki sesleri algılayıp, cevap verme ya da soru sorma, yani sözlü iletişim kurma özelliği vardır. Ancak Sanbot robot, iletişim kurarken anlayamadığı bir şey olduğunda, diğer sözlü iletişim kurabilen teknoloji araçlarında olduğu gibi “Ne dediğini anlamadım” ya da “Tekrar eder misin?” gibi ifadeler kullanarak, söylenileni daha iyi anlamaya çalışmaktadır. Bu doğrultuda “Güvenli İnternet Günü” programından görüntüler izlendiğinde, Bakan Arslan’ın konuşmasını yaptığı esnada, Sanbot robotun konuşulanları net algılayamaması sebebiyle, söylenileni anlamadığını ifade ettiği görülmektedir. Bu sebeple sık sık Bakan Arslan’ın sözünü kestiği iddiası doğrudur. Bunun üzerine, Bakan Arslan, konuşmasının daha fazla bölünmemesi için robotla ilgilenenlerin, durumu kontrol etmelerine yönelik uyarı yaptığı iddiası da doğrudur. Ancak, birçok haber sitesi ve sosyal medya hesapları tarafından aktarıldığı üzere, Bakan Arslan’ın sinirlendiği ya da robotu azarladığı iddiasının doğru olmadığı görüntülerden anlaşılabilir.

İlk olarak sosyal medyada paylaşılan ve daha sonra birçok haber sitesi tarafından da gerçek olduğu düşüncesiyle haber yapılan ve kısa sürede gündem olup, konuya dair en fazla öne çıkan iddia ise, Bakan Arslan’ın Sanbot robotla ilgili uyarı yapmasından sonra, Sanbot robota format atıldığı iddiasıdır. Söz konusu iddia doğru değildir. İddiayı ilk olarak Twitter üzerinden @mertskaplan isimli hesap paylaşmıştır.

Daha sonra ilgili iddia, Sputnik, Webtekno, Mynetabcgazetesi gibi birçok İnternet sitesi tarafından haber yapılmıştır. Ancak iddiayı ilk önce paylaşan kişinin, sonradan Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla, durumun yanlış anlaşıldığını ve sadece espri yaptığını belirtmesiyle, Sanbot robota format atıldığı iddiasının doğru olmadığı anlaşılmıştır. Format atıldığı iddiasıyla paylaşılan fotoğraf da, etkinliğe katılanların robotu incelediği sırada çekilmiş görüntülerdir.


filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar:

Twitter, Twitter 2, udhb, Youtube (Ulusalkanal)

 

[Toplam: 9   Ortalama: 5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*