ATM’de Şifreyi Ters Girince Ne Oluyor?

“ATM’den para çekerken arkada şüpheli biri varsa, şifrenin ters girilmesi emniyet güçlerine sinyal gönderiyor” iddiası, zaman zaman konuşulan şehir efsanelerinden biridir. Bu konuya dair iddialar tabii ki doğru değil.


atm de şifreyi ters girmek

ATM’de Şifreyi Tersten Girmek

Sosyal medya siteleri başta olmak üzere, birçok İnternet sitesinde söz konusu konuya dair paylaşımlara rastlamak mümkün. Dolayısıyla, bazı kullanıcılar için özellikle paylaşımların ilk yayıldığı dönemlerde kafa karışıklığı söz konusu olmuştu.

atm de şifreyi ters girmek 1

Ancak, bu iddianın hiçbir doğruluğu bulunmamaktadır. Öncelikle, bankacılık yazılımcılarının açıklamalarına göre, kart şifrelerinin belli bir sayıdan fazla yanlış yazılması durumunda, kart ATM tarafından yutulacak ve işlemlere şube üzerinden devam edilmek zorunda kalınacaktır. Çünkü ATM’lerde kullanılan yazılımlar çoğunlukla, şifrenin üç kez yanlış girilmesi halinde kartı yutmaya programlıdır.

atm de şifreyi ters girmek 2


Şifre Simetriği

Ayrıca kart şifresinin, ‘3333‘ gibi tamamen aynı rakamlardan ya da ‘1001‘ gibi birbirinin yansıması şeklinde sıralanan rakamlardan oluşması durumunda, söz konusu iddianın doğru olsa dahi fonksiyonunu kaybedeceğini söyleyebiliriz.

atm de şifreyi ters girmek 3


Banka Sistemlerinde Uygulaması Yok

Bu bilgiler, iddianın yanlış olduğunu tespit etmeye yeterli nitelikte olmasına rağmen, yine de bankalarla iletişime geçtik ve sistemlerinde böyle bir uygulamanın olmadığını da birçok bankadan doğruladık.


Doğruluk Yüzdesi 0
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

ftc.govKasperskyParamedya

[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?