Askerlik Süresi Uzadı İddiası

Askerlik süresinin uzadığı iddiasını inceledik. Hürriyet, Star, TRT, Sputnik, Yenişafak, Ulusal Kanal ve diğer bazı basın kuruluşlarının haber yaptığı “askerlik süresi uzadı” iddiası doğru değildir.

askerlik uzadı mı 1

Bugün (02.02.2018) sabah erken saatlerde ilk olarak Hürriyet tarafından haber yapılan, daha sonra Star, TRT, Sputnik, Ulusal Kanal gibi birçok haber kaynağı tarafından da haberleştirilen asılsız iddiaya göre, Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklama şöyle:

askerlik uzadı mı 2

Sahte açıklama antetli kağıtla yapıldığı için, haber kuruşları tarafından gerçek olduğu düşünülmüştür. Bu haber yayınlarının ardından, özellikle sosyal medyada iddia geniş yer almış ve bir anda ülke gündemine konu olmuştur. Bunun üzerine, Türk Silahlı Kuvvetleri resmi web sitesinde, Genelkurmay Başkanlığı tarafından basın açıklaması yapılmıştır. Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklama şöyle:

askerlik uzadı mı 3

İddia, Genelkurmay Başkanlığı tarafından hızlı bir şekilde yalanlanmıştır. Ancak Genelkurmay Başkanlığı tarafından konuya dair yalanlama açıklaması yapılmasaydı da, uzun dönem askerlik süresinin uzatıldığı iddiasının asılsız olduğunu, ilgili görseldeki yazım hatalarından da anlamak mümkündür. İlgili görselde; “Milli Savunma Bakanlığı”, “Genelkurmay Başkanlığı” kelimelerinin baş harflerinin küçük yazılmış olması, yanlış ya da eksik noktalama gibi birçok yazım kuralı ihlali söz konusudur. askerlik uzadı mı 4

Genelkurmay Başkanlığı tarafından iddialar yalanlanınca, konuyu haberleştiren tüm yayın kuruluşları, ilgili haberleri yayından kaldırmıştır.


filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar:

tsk

 

[Toplam: 7   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?