Aşılar Otizme Yol Açıyor İddiası

 

Aşı olmanın otizme yol açtığı konusundaki iddialar, İnternet ve sosyal medya ortamlarında sıkça tartışılan bir konudur.

Aşı olmanın otizme yol açtığı iddiası doğru değildir. Aşıların otizme sebep olduğu iddiasını kanıtlayan bir bilimsel yayın bulunmamaktadır.


Söylentiler Nasıl Başladı?

Dünyada aşıların otizme neden olduğu efsanesi yayıldığında, aşılanma oranları düştü ve önlenebilir hastalıkların enfeksiyon oranları yükseldi. Aşılar ve otizm arasındaki şehir efsanesinin arkasındaki gerçeği ebeveynlere ve şüpheci insanlara anlatmak için bir infografik tasarlandı.

 

İnsanlara kızamık, kabakulak ve kızamıkçık gibi çocukluk aşılarının otizme neden olduğunu ilk olarak 1998 yılında Lancet’te aşılar ile otizmin başlangıcı arasında bir bağlantı bulduklarını iddia eden bir çalışma yayınlayan İngiliz bir cerrah ve tıp araştırmacısı Dr. Andrew Wakefield düşündürdü.

Otizm, sosyal, bilişsel ve iletişim bozukluklarına neden olan bir beyin gelişimi bozukluğudur. Çok hafif ile çok şiddetli arasında değişebilir ve herhangi bir çocuğun başına gelebileceği gibi, etnik köken veya sosyoekonomik gruplar arasında da gelişebilir. Araştırmalar, çevresel bileşenlere ek olarak otizmin genetik yatkınlığına da işaret etmektedir. Ulusal Otizm Derneği’ne göre, Otizm teşhisinde son 20 yıldaki keskin artış, yalnızca genetiğe atfedilemez.

The Lancet makalesi yayımlandığında, dünya genelinde korku yaydı. Ancak, 25.782.500 çocuğu kapsayan on yıllık bir araştırmadan sonra, araştırmacılar aşılarla otizm arasında nedensel bir ilişki olmadığı sonucuna vardılar. Wakefield’in makalesi, istatistiklere dayanmadığı, bir kontrol grubunun bulunmadığı, insanların aşılama kayıtlarının net olmadığı ve denek olarak sadece 12 çocuğu kapsayan küçük bir grubun kullanımına dayandığı için 2010 yılında geri çekildi.

Araştırmacılar 1999’da 500 çocuğu kullanarak bir çalışma daha yaptılar. Otizm ile aşılar arasında bağlantı bulunamadı. Bilim adamları tarafından emin olmak için iki yıl sonra 10.000 çocuk kullanarak başka bir çalışma yayımlandı. Danimarka’da 537.000 çocuğun kullanıldığı çalışmalar değerlendirildi ve daha sonra Finlandiya’da 535.000 çocuk üzerinde daha çalışıldı. Wakefield’in bulgularını desteklemek şöyle dursun, araştırmalarına dair hiçbir yerde bir bağlantı bulunamadı.

2012 yılında 14.700.000 milyon çocuğu kullanarak bir meta-analiz daha yapıldı. İncelenen 58 araştırmacının hiçbirinde otizmle bağlantı bulunamadı, ancak Wakefield tarafından yayılan sahte bilgi yüzünden milyonlarca çocuk aşılanmamış oldu.

Bugün her dört ebeveynden biri, aşıların sağlıklı çocuklarda otizme neden olduğuna inanmaktadır; bu yüzden aşılarda sürekli bir düşüş yaşanmıştır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, son 20 yılda bebekler ve küçük çocuklara gerekli aşılar yapılmış olsaydı, yaşamları boyunca yakalanacakları 322 milyon hastalık, 21 milyon hastanede yatış ve 732.000 ölüm önlenecekti.


 

Görüldüğü üzere, iddia doğru değildir.

1998 yılında yayımlanarak bu şehir efsanesine sebep olan Wakefield’in makalesi, istatistiklere dayanmadığı, bir kontrol grubunun bulunmadığı, insanların aşılama kayıtlarının net olmadığı ve denek olarak sadece 12 çocuğu kapsayan küçük bir grubun kullanımına dayandığı için 2010 yılında geri çekilmiştir.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6

Bunlara da Göz Atabilirsin

Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’ne ne oldu?

İddia: Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü 2011’de KHK ile kapatıldı. Twitter'da #20yilonceTurkiye etiketinde bir çok iddia gündeme geldi. En fazla etkileşim alanlar arasında "Kaç Saat Oldu?"...

Söyleyen yurtdışındaki turist acentesi değil, Fatih’teki turist rehberi

İddia: Yurtdışında bir turist acentesi Türkiye “Türkiye'ye gitmek için en iyi zaman çünkü Türkler dışarı çıkamıyor" açıklamasında bulundu. Sosyal medyada Reuters haberi kaynak gösterilerek yayılan...

Astronotlar Ankarayı değil, dünyayı gezdi. Atatürk Arsev Erarslan’ı değil babasını yurtdışına eğitime yolladı

Apollo 11 astronotlarının 1969 yılındaki Türkiye ziyaretinden bazı fotoğraf ve haberler sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşıldı. Yaklaşık 1 milyona yakın görüntülenme alan bir tweette,...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,926TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler