Arılar Bir Kez Sokar ve Soktuktan Sonra Ölür İddiası

 

Geleneksel inanca göre, bir arı kişiyi yalnızca bir kez sokabilir ve soktuktan sonra da ölür. Peki bu bilgi gerçekten doğru mu?

Söz konusu iddia doğru değildir. Soktuktan sonra ölen yalnızca dişi bal arılarıdır. Yaban arısı, eşek arısı, bombus arısı gibi arıların çoğu birden fazla kez sokar ve yaşamaya devam eder.

Arıların Çoğu Birden Fazla Kez Sokabilir

Geçici ve küçük etkilerine rağmen, eğer bir arı tarafından sokulduysanız, arının bir nevi intihar ettiğini bilerek rahat edebilirsiniz. Ancak arılar kişiyi soktuktan sonra gerçekten ölürler mi? Cevap, arıya bağlı.

Bal arıları kişiyi soktuktan sonra ölürler, ama bombus arıları ve diğer arılar; yaban arıları ve eşek arıları sizi sokabilir ve yaşamaya devam eder.

Arı sokması yaygın ve ağrılıdır, ancak nadiren ölümcül olup, her 1000 vakadan yalnızca bir ya da ikisi ölümle sonuçlanır. Bir yaban arısı, eşek arısı veya bal arısının sokması sonucu yaşanan his, yıldırım çarpmasıyla aynıdır. Arı sokmaları tipik olarak kısa bir lokal sızlama-yanmaya ve o bölgede sınırlı iltihaplanmaya neden olur.

 

Bal arısı

 


Arı Sokması Nasıl Gerçekleşir?

Arı sokması, bir dişi arı ya da yaban arısının cildinize konup ovipozitörünü (yumurtlama borusu) size karşı kullandığında ortaya çıkar. Sokma işlemi boyunca arı, sokma aparatının iğneye benzeyen kısmındaki zehirli keselerden cildinize zehirler pompalar.

İğnenin kendisi, tırtıkları olan iki çengel arasındadır. Arı ya da yaban arısı sizi soktuğunda bu sivri uçlar cildinize gömülür.

Sarı arıların, eşek arısı ve yaban arısının iğnesinde yer alan sivri uçlar pürüzsüz olduğu için, arı sokma işlemi bittikten sonra kendisine zarar vermeden iğnesini çıkarabilir. Bu yüzden bu arılar soktuktan sonra ölmez.


Bal Arıları Soktuklarında Neden Ölür?

Bal arılarının iğnesi, oldukça büyük, geriye dönük dikenlere sahiptir. Arı kişiyi soktuğunda, bu tırtıklar bedeninize girerek arıların iğnesini geri çekmesini imkansız kılar.

 

Arı soktuktan sonra uçarken, tüm batma aparatı karnından çekilir ve cildinize bırakılır. Bu abdominal yırtılmanın bir sonucu olarak da bal arısı ölür. Böylece, bir bal arısı sadece bir kez sokabilir. Bal arıları büyük sosyal kolonilerde yaşadığı için, grup kovanlarını savunmak için birkaç üyeyi feda edebilir.


Yalnızca Dişi Bal Arısı Sokar

Yalnızca işçi arılar olarak da bilinen dişi bal arıları sokar. Erkek bal arılarının iğnesi yoktur. Her kovanda 60.000 işçi arı vardır; bunu birkaç yüz erkek arı ve bir dişi kraliçe arı takip eder.

İşçi arıları koloni için tek kullanımlık askerler gibidir; tek işlevleri öz toplamak, tozlaşmak ve üssü savunmaktır. Hepsi kısır kadınlardır. Kraliçe bütün yumurtaları bırakır ve diğerleri onları döller.

 

Kraliçe arı yalnızca, başka bir kraliçeye karşı hakimiyet için savaşırken sokar.

Eşek arısı ve yaban arısı saldırgan olarak bilinirken, bal arıları uysaldır ve tipik olarak sadece tehdit edildiğinde saldırırlar.


Bombus Arısı

Tüylü bir yapısı olan bombus arısı, bal arısıyla benzerlik göstermesiyle bilinir. Ancak bal arısı soktuktan sonra ölür fakat bombus arısı ölmez.

Bombus arılarının kolonileri, bal arısı kolonilerinden küçüktür. Bal arılarına nispeten daha şişman ve tüylü bir görüntüleri vardır. Yalnızca kendileri beslenecekleri miktarda bal yaparlar. Tahrik edildiklerinde sokarlar ve ölmezler.

Bal arısı iğnesinin aksine, bombus arısı iğnesinin tırtıkları yoktur, bundan dolayı iğnesini geri rahatça çekebilir, bu nedenle bombus arısı defalarca sokabilir.

Görüldüğü gibi, soktuktan sonra ölen yalnızca dişi bal arılarıdır. Yaban arısı, eşek arısı, bombus arısı gibi arıların çoğu birden fazla kez sokar ve yaşamaya devam eder. Arılar bir kez sokar ve soktuktan sonra ölür iddiası doğru değildir.

 

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,312BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,907TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler