Araştırma: Ülkelerin Adları Nereden Geliyor?

 

Ülkelerin Adları Nereden Geliyor?” başlıklı araştırma yazımızda, bazı ülkelerin isimlerinin ardında yatan anlamları inceledik.

Listedeki ülkeler ve adlarının anlamları Oxford Concise Dictionary of World Place-Names kitabından alınmış ve blog.oxforddictionaries.com’da yayımlanmıştır.


 

Afganistan — Afgan kelimesinin, Badakshan bölgesinin Sümer adı Ab-bar-Gan (Dağlık Ülke) kelimesinden türemiş olduğu iddia edilir; Afgan ‘firar’ veya ‘inleme’ anlamına gelir.

Almanya — Almanya’nın İngilizce isminin Romen Germania’dan geldiği söylenir. Kökeni belirsizdir, ancak ‘insan’ ve ‘komşu’ manasına da geldiği iddia edilir.

Cezayir — Cezayir, Arapça “Al Jazā᾽ir” isminden gelir; ‘adalar’ manasındadır.

Arjantin — Arjantin isminin, yerlilerin bölgeye ilk geldiklerinde giydiği gümüş süsleri fark eden İspanyol kaşifler tarafından kullanıldığı söylenir. Böylece İspanyolcadaki ‘argentine’ (gümüş) kelimesinden yaygınlaşır ve ‘gümüş ülkesi’ anlamına gelir.

Ermenistan — Ermenistan’ın, Kuzey Suriye’de yaşayan bir kabile olan Aramaean kelimesinden türediği iddia edilir.

Avustralya — Adını Yunanlılar tarafından ‘bilinmeyen güney ülkesi’ anlamına gelen Terra Australis Incognita’dan aldığı iddia edilir.

Bahreyn — Bahreyn, Krallığın doğu ve batısında deniz olduğu için, deniz (bahr) kelimesinin çoğulu olarak ‘iki deniz’ anlamına gelir.

Barbados — Barbados, ‘sakallı’ veya ‘sakallı olanlar’ anlamına gelen İspanyolca bir sözcüktür.

Belarus — Belarus, ‘Beyaz Ruthenia’ anlamına gelen ‘Belaya Rus’ kısaltmasıdır, ancak 1795’te “Beyaz Rusya” olmuştur.

Belçika — Ülke, Roma dönemindeki Ren ve Loire nehirleri arasında yaşayan kabilelerin bir konfederasyonu olan ‘belgae’den sonra isimlendirilmiştir.

Bosna Hersek — Bosna, adını Bosna nehrinden alırken; Herzegovina, Eski Sırpça Herceg kelimesinden alır. Bu nedenle “dükün mülkiyeti” veya sadece “Dükalığı” anlamına gelir.

Brezilya — Brezilya adını, kırmızı boya çıkarılan değerli bir ‘pau-brasil’ ağacından alır.

Burkina Faso — Burkina kelimesi ‘dürüst’, faso kelimesi de ‘anavatan’ manasına gelerek ‘dürüst insanların ülkesi’ni oluşturur.

Kanada — Kanada’nın adı “köy” veya “yerleşim” anlamına gelen kanata kelimesinden türetilmiştir.

Çin — Çin adını Zhou hanedanlığı döneminde sırasında batı Çin krallığı olan Quan eyaletinden alır.

Kolombiya — Daha önce New Granada olarak adlandırılan ülke, Christopher Columbus’un onuruna 1863’te Kolombiya adını almıştır.

Fransa — Ülke adını, Roma İmparatorluğu’nun çöküşünden sonra Gaul’u (Avrupa’nın eski bölgesi; modern Fransa, Belçika, Güney Hollanda, Güneybatı Almanya ve Kuzey İtalya’ya karşılık gelen) ele geçiren bir Alman kavimleri koalisyonu olan Franks’den alıyor. Frank adı, Eski Almanca sözcük franka’dan geliyor, ‘şiddetli’ veya ‘cesur’ anlamına geliyor.

Hindistan — Hindistan, ‘deniz’ manasına gelen sindhu kelimesinden türeyerek ‘İndus Nehri’nin ülkesi’ adını almıştır.

 

Endonezya — ‘Hint Adaları’ anlamına geliyor.

İran — İran’ın adı, ‘asil, yüksek doğanlar’ anlamına gelir.

Irak — Irak’ın adı Fırat ve Dicle Nehirleri’ne atıfta bulunmakta olup, Arapça el-‘irāq, ‘nehir şeridi’ ya da ‘su boyunca’ anlamına gelir.

İtalya — İsminin Latince ‘vitulus’, ‘buzağı’ ya da ‘witaloi’, ‘boğaların oğulları’ile bağlantılı olabilen Vitali kabilesinden geldiğine inanılmaktadır. Ayrıca başka bir teori, isminin diovi-telia, ‘ışık ülkesi’ olduğunu iddia eder.

Japonya — Bu isim, “Yükselen Güneşin Ülkesi” anlamına geliyor ve Japonya’nın Çin’in doğusundaki konumuna atıfta bulunuyor.

Kore — Koguryo hanedanının batıdaki adıdır (918–1392). ‘yüksek ve güzel’olarak tercüme edilebilir.

Lüksemburg — ‘Küçük kale’ anlamına gelen Luciliburhuc kelimesinden türemiştirç

Makedonya — Yunanca mak kökünden türemiştir, “yüksek, uzun” anlamındadır. Muhtemelen orada yaşayan uzun boylu insanlara atıfta bulunarak verilmiştir.

Norveç — İsim, Vikinglerin rotalardan birine referans olarak ‘kuzey yolu’ anlamına gelir.

Pakistan — Pakistan, Müslümanların egemen olduğu topraklar olan Pencap, Afgan Sınırı, Keşmir ve Belucistan’dan türeyen bir kısaltmadır.

Portekiz — Portekiz, adını Latince portus cale’den alır; ‘sıcak liman’ manasına gelir.

Katar — İsminin kökeni hakkında bir kesinlik yoktur. Qatara ‘düşmek’, veya ‘damlama’ anlamına gelir, qutr ise ‘bölge’ anlamına gelir.

Rusya — Rusya ‘Rusların Ülkesi’ demektir; Rus’un Fin sözcüğü Ruotsi’den geldiğini ve dolayısıyla ‘İsveç Vikingleri’ ya da ‘kürekçi’ anlamına geldiği söylenir.

Suudi Arabistan — Arabistan adı Arap Yarımadası’na atıfta bulunurken, Suudi adı, Sa’ūd ibn Muhammed ibn Muqrin olan hanedanlığın adını ifade eder.

Singapur — Sanskritten türemiştr; ‘aslan kenti’ anlamına gelir.

Birleşik Krallık — İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’nın birleşik krallığıdır. Büyük Britanya, İngilizlerin Britanyalı’dan daha büyük olduğunu ve mülteci Britanyalıların Anglo-Sakson işgalcilerden kaçmak için kaçtığı Fransa’da daha büyük olduğunu belirtmek için kullanıldı.

Amerika Birleşik Devletleri — 1776 yılında kurulduğunda 13 kurucu devleti birleştirdi; şimdi ise toplam sayı 50. Amerika adına gelince, bu ilk kez 1507’de Güney Amerika’ya ayak basan kaşif Amerigo Vespucci’nin (1451–1512) onuruna verilmiştir.

Venezuela — “Küçük Venedik” anlamındadır.

Kaynaklarkaynak1kaynak2

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler