Araştırma: Türkiye’de Alkol Tüketimi

 

Türkiye’de alkol tüketimi başlıklı yazımızda, veriler ve istatistiklerle ülkemizdeki alkol tüketme oranlarını inceledik.


Alkol Tüketimine Genel Bakış

Alkol insanlar üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir ve tarih boyunca alkolün gücünü anlamak ve yönetmek için çaba sarf edilmiştir.

Alkolün etkileri aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak kişiden kişiye değişir:

Ne kadar içtiğiniz
Ne sıklıkla içtiğiniz
Yaşınız
Sağlık durumunuz
Aile geçmişiniz

İlk yudumunuzu alır almaz alkol kan dolaşımınıza girer. Alkolün anlık etkileri yaklaşık 10 dakika içinde görülebilir. İçtiğinizde, kan dolaşımınızdaki alkol miktarı olan, kandaki alkol konsantrasyonunuzu (BAC) yükseltirsiniz. BAC’ınız ne kadar yüksekse, alkolün etkisi daha da artar. Bu etkiler şunları içerebilir:

Karşı koyma kuvvetinin azalması, konuşma bozukluğu, motor bozukluğu (vücutta bir bölgenin kısmen veya tamamen fonksiyon kaybı yaşaması), kafa karışıklığı, hafıza sorunları, konsantrasyon problemleri, koma, solunum problemleri, ölüm.

Ayrıca, uzun süreli alkol kullanım bozukluğu, tiamin (vitamin B1) eksikliğine bağlı bir beyin bozukluğu olan Wernicke-Korsakoff sendromu ile sonuçlanabilir. Alkol kullanım bozukluğu olanlarda B1 vitamini eksikliği yaygındır.


Alkol Tüketimine Tamamen Karşı Olunması Gerektiğini Savunan “The Guardian” Makalesi

The Guardian gazetesinin web sitesinde yer alan makalenin başlığı şöyle:

Önemli bir çalışmaya göre, ‘Sağlıklı düzeyde bir alkol tüketim miktarı yok’.

Makalede, “Hükümetler insanlara alkolden tamamen uzaklaşmayı tavsiye etmeli” ifadesi yer alıyor.

Alkolün etkileri üzerine yapılan en büyük ve en ayrıntılı araştırmaya göre, ‘nadiren alınan alkol dahi hükümetler tarafından yasaklanmalı.’

Çalışmaya ilişkin bazı önemli veriler şöyle:

Rapora göre alkol 2006 yılında 2.8 milyon kişinin ölümüne sebep oldu. Ölümlerin %20′sini de 15 ile 49 yaş grubundaki kişiler oluşturdu.

Raporda, mevcut alkol içme alışkanlıkları hakkında, “bugün gereken politika uygulanmazsa gelecekteki nüfusun sağlığı için korkunç sonuçların ortaya çıkacağı” ifadesi yer alıyor.

Ayrıca raporun en dikkat çekici bölümlerinden biri de şu cümle:

“Çoğu ulusal kaynakta, günde bir veya iki bardak şarap veya biranın sağlığa yararları olduğunu öne sürüyorlar, ancak araştırma sonuçlarımız, güvenli bir içme seviyesinin hiç olmadığını gösteriyor.”

Alkol kullanımı, özellikle kadınlarda 50 yaşın üzerinde büyük bir kanser sebebidir. Kadınlarda kanser ölümlerinin %27.1‘inin, erkeklerde ise %50‘sinin alkol alma alışkanlıklarına bağlı olduğu bulunmuştur.

Daha genç insanlarda ise, alkolle bağlantılı en büyük ölüm nedenleri tüberküloz (ölümlerin %1.4‘ü), yol kazaları yaralanmaları (%1.2) ve kendine zarar verme (%1.1).


Türkiye Alkol Tüketim İstatistikleri

Our World In Data web sitesinde, Dünya Bankası (World Bank) 2015 verileri, Türkiye’de alkol tüketimi istatistiğini şu şekilde vermiştir:

Türkiye’de bir yılda kişi başına düşen alkol tüketimi, 2.4 litredir.


Türkiye’de Bira Tüketimi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün 2014 verilerine göre, Türkiye’de bir yılda kişi başına düşen bira tüketimi, 0.83 litredir.

 

Yıllara göre bira tüketimine baktığımızda, bu oranın son yıllarda düzenli şekilde arttığını görüyoruz.

 


Türkiye’de Şarap Tüketimi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün 2014 verilerine göre, Türkiye’de bir yılda kişi başına düşen şarap tüketimi, 0.13 litredir.

 

Yine Dünya Sağlık Örgütü’nün 2010 verilerine göre, Türkiye’de şarap tüketim oranı %8,6‘dır.

 


Türkiye’de Alkol Kullanım Bozukluğu ve Tekrarlanma Sıklığı

Sağlık Ölçümleri Değerlendirme Enstitüsü (IHME)’nün 2016 verilerine göre, Türkiye’de alkol kullanım bozukluğu olanların oranı %0.89‘dur.


Türkiye’de Alkol Kullanım Bozukluğundan Kaynaklı Ölümler

Sağlık Ölçümleri Değerlendirme Enstitüsü (IHME)’nün 2016 verilerine göre, Türkiye’de her 100.000 kişide alkol kullanım bozukluğundan kaynaklı ölüm sayısı 0.21’dir.

 

Grafiğe baktığımızda, Türkiye’de bu sayının geçmişten günümüze doğru düşüşte olduğu görülüyor.

 


[Toplam: 3   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?