Ana sayfa Genel Araştırma Araştırma: İBB’den Vakıflara Aktarılan Para İddiaları

Araştırma: İBB’den Vakıflara Aktarılan Para İddiaları

634
0

 

Sözcü Gazetesinden Çiğdem Toker’in bir köşe yazısında iddia ettiği ‘İBB STK-Yurt-Okul Faaliyet Raporu 2018’ adlı belgede yer alanlar, İnternet ortamlarında paylaşıldığı günden bu yana gündemden düşmüyor.

Ancak rapora dair herhangi bir doğrulama yapmak mümkün değil, zira İBB ve söz konusu vakıflardan bazıları iddiayı yalanlamış. Ayrıca raporun gerçekliği hususunda dikkat çeken bazı bölümler var.


Söz Konusu Raporda Dikkat Çekenler

 

STK-Okul-Yurt Faaliyet Raporu 2018 adıyla yayımlanan raporun İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlandığı iddia edilmişti. Ancak İBB bu raporun ‘gerçek dışı’ olduğunu söylemiş. Vakıflara para aktarıldığı iddiasına ilişkin açıklamasının ilgili kısmında, “Bazı medya organlarında çarpıtılarak haber konusu edilen ‘İBB’den Vakıflara Hizmet Raporu’ gerçek dışıdır, doğruluğu teyit edilmemiş bilgilerle oluşturulduğu anlaşılmaktadır.” ifadesi yer alıyor.

 

Çiğdem Toker kendisi de bu raporun hazırlandığını fakat ilan edilmediğini yazmış. Bu sebeple raporun yazılmasına rağmen neden yayımlanmadığı, Toker’in bu rapora nasıl ulaştığı ve raporun ne derece doğru olduğu daha da belirsizleşiyor.


‘2018 Yılı ve Öncesi’ Tam Olarak Hangi Tarihi İşaret Ediyor?

Raporda yer alan “2018 yılı ve öncesini kapsamaktadır…” ifadesinin belirli bir tarihi işaret etmemesi dikkat çekiyor.

 

1994 yılında Recep Tayyip Erdoğan Refah Partisi’nden aday olmuş ve İBB başkanı seçilmişti. 2001 yılında Ak Parti kuruldu ve Erdoğan genel başkan seçildi.

Erdoğan’ın ardından 1998 yılında Fazilet Partisi’nden (daha sonra bağımsız aday olarak) Ali Müfit Gürtuna, 2004 yılında Ak Parti’den Kadir Topbaş, 2017 yılında ise yine Ak Parti’den Mevlüt Uysal İBB başkanı oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 14 yıldır Ak Partili başkanlar tarafından yönetiliyordu. Ancak söz konusu raporda ‘2018 ve öncesi’ ifadesinin 2018 yılının ne kadar öncesini ve hangi başkanın dönemini kapsadığı belli değil.

Ayrıca İBB’nin 2018 yılı belediye bütçesi 20 milyar 100 milyon lira olarak belirlenmişti. İBB’nin olduğu iddia edilen raporda bu bütçeden yaklaşık 848 milyonun hangi yılda ya da yıllarda STK, okul ve yurtlara aktarıldığı belli olmuyor.


Bazı Kalemlerde Gösterilmeyen Kuruş Birimi

Belgenin son kullanıcıya ulaşarak sosyal medya ve İnternet ortamlarında en çok paylaşılan ilgili bölümündeki “okul spor salonları” kaleminde virgülden sonraki kuruş birimi eklenmemiş. Bu da aslında en çok yatırım yapıldığı işaret edilen alanın nispeten az görünmesine yol açmış.


 

Söz konusu rapordaki okul ve spor salonları maliyetinin toplamı, genel toplamdan çıkarılınca, yaklaşık 308 milyonluk bir miktar kalıyor. Bunun da bahsedilen STK’lara sadece 1 yılda verilip verilmediği ya da hangi yıllarda verildiği belli değil.


İBB Duyurusu

Pek çok platformda paylaşılarak hızla yayılan iddialar üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi AA kanalıyla açıklama yaptı“Büyükşehir Belediyesinden hiçbir vakfa nakit aktarımı kesinlikle söz konusu değildir.”

 


Tügva’dan Gelen Yalanlama

Türkiye Gençlik Vakfı da İBB tarafından vakfa para aktarıldığı iddialarını yalanladı.

“TÜGVA, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yapmış olduğu Belediye Meclis kararıyla onaylanan protokol çerçevesinde sosyal ve kültürel aktivitelerde mevzu bahis belediyenin kamunun yararına sunduğu ayni imkânlarından istifade etmiş olup, bunun dışında bahsi geçen kurumdan vakfımıza tek bir kuruş dahi nakdi yardımda bulunulmamıştır.


T3 Vakfı (Türkiye Teknoloji Takımı) İddiaları Yalanladı

Mütevelli heyetinde Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın da bulunduğu Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı, İBB’den aktarılan para iddialarını web sitesinde bir duyuruyla yalanladı:


Hazine ve Maliye Bakanlığı Basın Müşavirinin Twitter Paylaşımı

Hazine ve Maliye Bakanlığı Basın Müşaviri Mehmet Ali Berber, Twitter hesabında şu açıklamayı yaparak iddiaları yalanladı:

“Bahsettikleri rakam, “siyasi partilerden Maarif vakfına, afet bölgesindeki alanların dönüşümlerine“ kadar çok sayıda kalemden oluşan “kar amacı gütmeyen kuruluşlara” yapılan ödemelerdir.”

Berber’in paylaştığı tablodan kar amacı gütmeyen kuruluşlara yapılan söz konusu ödemeleri burada görmek mümkün.


 

Görüldüğü üzere bahsi geçen rapor İBB tarafından ‘gerçek dışı‘ olarak tanımlanmış, bilgilerin doğruluğunun teyit edilmediği söylenmiş. Ayrıca bazı vakıflar da para aktarıldığı iddiasını yalanlamış. Raporun doğruluğu hususunda dikkat çeken detaylar da mevcut. Tüm bunlar bir araya geldiğinde, söz konusu iddianın tam bir belirsizlik taşıdığı söylenebilir.


[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*