Ana sayfa Genel Eğitim Arapça Manav Tezgahının TÜBİTAK Projesi Olduğu İddiası

Arapça Manav Tezgahının TÜBİTAK Projesi Olduğu İddiası

9652
0
tubitak 4006

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada ve çeşitli haber sitelerinde, “Arapça Manav Tezgahı” adlı bir projenin TÜBİTAK’a ait olduğu iddia edilmiştir. Söz konusu projenin, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı himayesinde olduğu iddiası doğru değildir. 

arapça manav tezgahı
Bir Twitter paylaşımı

Logoyu Kullanmışlar

Gümüşhane’de bulunan Fatih Anadolu İmam Hatip Lisesinde TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında projeler sergilenmesinin yanı sıra, Tarih, Arapça öğretmenleri gibi branş öğretmenlerinin gözetiminde, bazı öğrencilerin hazırladıkları bilimsel olmayan projeler de sergilenmiştir.

Okul yönetiminden ulaştığımız bilgiye göre, Arapça Manav Tezgahı isimli proje, TÜBİTAK himayesinde değil, sosyal etkinlik kapsamında sergilenmiştir. Ayrıca projenin yazılı bulunduğu afişteki TÜBİTAK logosu ise, projeyi hazırlayan öğretmen gözetimindeki öğrenciler tarafından konulmuştur.

arapça manav tezgahı tübitak

Milli Eğitim Müdürü Ziyaret Etti

Fatih Anadolu İmam Hatip Lisesinde 2016 yılında yapılan TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı, Gümüşhane Milli Eğitim Müdürlüğünün resmi sitesinde yapılan haberde duyurulmuştu.

Etkinliğe Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürü Muhammet Şahinkaya, İl Müftüsü Ercan Aksu ve İl Milli Eğitim Maarif Müfettişleri Başkanı Özcan Kol katılmıştı.

arapça manav tezgahı


İl Temsilcileri Atandı

Birkaç yıldır yapılan TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları, daha önce okul müdürlerinin gözetimi altında yapılmaktaydı. Ancak, Arapça Manav Tezgahı ve buna benzer bilimden uzak projelerin TÜBİTAK projeleri gibi gösterilerek sergilenmesi neticesinde, TÜBİTAK tarafından alınan kararla, 2017 yılının başında her il için akademisyenler arasından seçilen temsilciler atanmıştır. 

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Gümüşhane İl Temsilcisinden aldığımız bilgiye göre; bilim projesi olarak Gümüşhane’de bir lisede sergilenen Arapça Manav Tezgahı projesi, temsilci atanmadan bir yıl öncesine, yani 2016 yılına ait olup kendisinin ve herhangi bir temsilcinin incelemesine sunulmamış ve onayından geçmemiştir. 

Arapça Manav Tezgahı isimli proje, Fatih Anadolu İmam Hatip Lisesinde düzenlenen etkinlikte, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarının logosuyla sergilenmiştir. Ancak herhangi bir uzman temsilcinin değil, okul yönetiminin aldığı bir kararla, sosyal etkinlik kapsamında 22 Nisan 2016 tarihinde sergilenmiştir.


TÜBİTAK 4006 Nedir?

TÜBİTAK‘ın resmi internet sitesinde bulunan tanıma göre, ilkokullar ve liseler için yapılması planlanan TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarının kapsamı şu şekildedir;

“Her öğrencinin bilimsel bir proje yapabileceği ve her okulun da bir bilim fuarı gerçekleştirebileceği öngörüsünden yola çıkarak 4006 Bilim Fuarları programı açılmıştır. Yarışma ortamı olmadığı için öğrencilerimizin üzerindeki baskı kaldırılarak “her fikir değerlidir.” ilkesi ile bilimsel süreç takip edilerek yapılacak olan her türlü proje bu fuar kapsamında değerlendirilebilecektir. Öğrencilere hipotez geliştirme ve hipotezlerini test etme imkanı sağlamak bu programın ana amaçlarındandır. Aynı zamanda okullarımızda hiçbir masraf yapılmadan, sadece okulun imkanları (sıra, masa, koridor, bahçe, vs.) kullanılarak bir bilim fuarı gerçekleştirilebileceği fikrini hayata geçirmek istiyoruz.”

tübitak 4006 logo

Bilimin ve bilimsel çalışmaların yeni nesiller tarafından benimsenmesinin teşvik edilmesi, bilimin günlük hayatla ilişkilendirilmesi ve yarışma olmadan bilimin eğlenceli taraflarının ön plana çıkarılması temel amaçlardandır.

Okulların hizmet alanına göre okul başına proje sayısı 10 ile 20 arasında değişmektedir.


EKLEME: Bilimsel olmayan Arapça Manav Tezgahı projesi, öğrencilerin afişteki TÜBİTAK logosunu izinsiz kullandığından ve TÜBİTAK tarafından 2017 yılından önce uzman bir temsilci atanmadığından dolayı, sosyal medyada çeşitli tepkilere yol açmıştır.


% 10
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar: 1-TÜBİTAK 4006 2-TÜBİTAK Temsilci Kararı 3-Öğretmenler Haber 4-Gümüşhane Milli Eğitim Müdürlüğü 5-İl Temsilcileri Listesi

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*