Arakan (Rohingya) Dramının Gerçek Fotoğrafları

Dünyanın gözü önünde gerçekleşen Rohingya Müslümanlarına yönelik katliam ve Myanmar‘daki etnik azınlığın insanlık dramı sosyal medyada yankı bulurken, bazı internet siteleri dramın fotoğraflarına odaklanmak yerine, yayılan sahte fotoğraflara yer veriyor. Dramın gerçek yüzünü, gerçek fotoğrafların yalnızca bir kısmını paylaşarak göstermek istiyoruz.
myanmar

Myanmar‘daki Müslüman Rohingyalılar, Cox Bazar’daki Kutupalong geçici sığınmacı kampına girmeyi bekliyor. (28 Ağustos 2017)

Myanmar’ın batı Rakhine eyaletinde yaşanan şiddet, binlerce etnik Rohingya Müslümanının güvenlik nedeniyle Rakhine Budistlerinden Bangladeş’e kaçmasına sebep oldu. (AP Fotoğrafı / Mushfiqul Alam)


rohingya

Myanmar’daki Müslüman Rohingya etnik azınlığının üyeleri, Myanmar-Bangladeş sınırındaki Ghumdhum’da, Myanmar’a geri dönmek için dikenli telleri aşıyor. (29 Ağustos 2017 Salı, AP)


rohingya

Bangladeş sınır muhafızı üyesi, Rohingyalı kıza, Cox’s Bazar’daki Bangladeş sınırından uzaklaşmasını söylüyor. (27 Ağustos 2017,Mohammad Ponir Hossain)

https://www.youtube.com/watch?v=eSV737k03U8

Myanmar’lı polisler masum bir Rohingyalı müslümanı dövüyor.


rohingya muslims

Bangladeşli sınır muhafızları tarafından geriye itilen Myanmar‘daki Müslüman Rohingya etnik azınlığının üyeleri, Bangladeş Ghumdhum’daki Myanmar sınırından silah seslerini duyarak Bangladeş tarafına geri döndüler. Myanmar’dan kaçmaya çalışan yüzlerce Rohingyalı, Myanmar – Bangladeş sınırında sıkışmış durumda. (28 Ağustos 2017 Pazartesi, AP)


rohingya

Bangladeş sınır muhafızları tarafından geriye itilen Rohingyalı bir kadın, Ghumdhum-Cox Bazar’da durdurulmasından sonra ağlıyor. Myanmar’dan kaçmaya çalışan yüzlerce Rohingyalı sınırda bekletiliyor. (27 Ağustos 2017, AP)


rohingya

Ghumdhum’da bir grup Müslüman Rohingyalı, (fotoğrafta görünmeyen) Bangladeş sınır muhafızları tarafından geçici olarak kaldıkları kampı terk etmeye zorlanıyor. (28 Ağustos 2017)

ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Birleşmiş Milletler tarafından yapılan araştırmalara göre, 2012’den beri 1000’den fazla Rohingyalı öldürüldü, yaklaşık 320 bin kişi Myanmar ve komşu Bangladeş’teki bakımsız kamplarda yaşıyor ve binlerce kişi diğer Güneydoğu Asya ülkelerine tehlikeli deniz yolculuğu yapıyor. (AP)


rohingya

Bangladeşli sınır muhafız personelleri, Rohingyalıları gözlem altında tutuyor; Bangladeş Cox’s Bazar’daki Ghumdhum sınırından Bangladeş tarafına geçmelerini engelliyor. Myanmar’dan kaçmaya çalışan yüzlerce Rohingyalı, “kimsenin toprakları olmayan yer”de sıkışmış durumda. (27 Ağustos 2017, AP)


myanmar

Müslüman Rohingya’lı bazı kadınlar ve çocuklar, Bangladeş Ghumdhum sınırındaki bir vardiya kampına taşınmadan önce ormanlık bir alana sığınmak zorunda kaldı. (28 Ağustos 2017, AP)


rohingya müslümanları

Bangladeşli sınır muhafızları tarafından geri döndürülen Myanmar’daki Müslüman Rohingyalılar, Bangladeş’in Ghumdhum şehrinde silah sesleri duydukları için Bangladeş – Myanmar sınır tarafına geri döndü. (28 Ağustos 2017, AP)


Myanmarlı polisler Rohingya Müslümanlarını döverken kaydettikleri videoyu paylaştı:


rohingya

Çatışmalardan etkilenip Maungdaw’dan kaçan Budist Rakhine mültecileri, Rakhine eyaletindeki bir manastırda kaldı. (28 Ağustos 2017, AP)


rohingya

Ayesha Begum, Rohingya’nın sorunlu Rakhine bölgesini terk ederek Myanmar’ın vatansız Müslüman azınlığı için savaşanlar arasına katılanlardan. (AFP /Rehman Asad)


https://www.youtube.com/watch?v=odU4LSdp3q8

Myanmar’da polis şiddeti


rohingya

Myanmar sınır polisi, Myanmar’ın Rakhine eyaletindeki Maungdaw kasabasının girişindeki çatışma alanından kaçan kişileri kontrol ediyor. (28 Ağustos 2017, AFP)


rohingya

Rohingya Müslümanları, Bangladeş’e girmeleri yasaklandığı için, Bangladeş sınır muhafızları tarafından sınırda bekletiliyor. (28 Ağustos 2017, Reuters)


myanmar

Ramida Begum, 10 günlük kızıyla, Bangladeş Cox’s Bazar’da bulunan kayıt dışı sığınmacı kampı Kutupalang’da kalıyor. “Ordu, kocamı yakaladı ve Myanmar’dan ayrılmadan bir hafta önce evimizi yaktı. O günden beri kocamın hayatta olup olmadığını bilmiyorum.” (Reuters)


myanmar

Noor Begum ve bir günlük kız Sumaiya. Noor, bir buçuk ay önce Nagpura köyünden kocası Jahangir ile birlikte kampa gelenlerden biri. (Reuters)


myanmar

On sekiz yaşındaki Asmot Ara ve kucağında yeni doğmuş kızı. Asmot, Nagpura köyünden komşularıyla bir ay önce kampa gelmiş. Myanmar’da kayınbabası öldürülmüş ve evleri Myanmar ordusu tarafından yakılmış. (Reuters)


Editörün notu: Editör, Arakan katliamının görüntülerinin bir çoğunu hassas içerikli olduklarından dolayı paylaşmamayı tercih etmiştir. Parçalanan ve yakılan insan vücutları, işkence ve tecavüze maruz kalmış Arakanlı Müslümanların fotoğrafları ve videolardakilerden çok daha hassas içerikli görseller paylaşılmamıştır.


Kaynaklar

hosted2  readingeagle  southcoastherald  independent   reuters

yahoo   arynews

 

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?