Arabada Arka Koltukta Oturmak Mide Bulandırıyor İddiası

Arabada arka koltukta oturan insanların ön koltukta oturanlara göre mide bulantısına daha yatkın olduğu iddiası doğrudur. Bu rahatsızlığa, “araba hastalığı”, “hareket hastalığı” ya da halk arasında “araba tutması” denir.arka koltuk mide bulantısı

 

Vücudumuzun hareketi algılayan harika mekanizmaları vardır. İç kulağın yarım daire kanalları, başı uzaya yönlendiren minyatür seviyelere benzer. Gözler sürekli hareketle ilgili durumlarda beyni günceller. Eklemlerimizdeki sinirler, özellikle ayak bilekleri, dizler ve omurga, hareket dedektörleridir. Cildin hafif dokunmatik sensörleri bile havadaki hareketimizi algılayabilir.

Hareket hastalığı (kinetozis), bu farklı sistemler arasında uyuşmazlık olduğunda ortaya çıkabilir. Bu durumda yiyecekleri görmek dahi kişiye rahatsızlık verir. Beyin, kulak ve gözlerden veya eklemlerden çelişkili bilgiler alırsa, beyindeki kusma merkezlerindeki histamin reseptörleri, sindirim sistemi hareketlerini yavaşlatmak için uyarılabilir.

 

Bulantı (nausea) kelimesi, Yunanca gemi-naus kelimesinden türetilmiştir. Belki de dilbilimciler geminin seyrini deniz hastalığıyla ilişkilendirmiştir. Aslında birçok farklı hareket türü, deniz, hava, tren, araba, salıncak, boşluk, deve, fil gibi hareketler dahil olmak üzere hastalıklara neden olabilir. Hareket hastalığına neden olabilecek diğer çevresel uyaranlar arasında uçuş uyarıcıları, eğlence parkı araçları veya IMAX tiyatroları gibi yapay çevrelere maruz kalma sayılabilir.

Normal şartlar altında, her insan hareket hastalığına yakalanabilir. Bazı kişiler diğerlerinden daha hassastır. Beyin yeni duyumlara alışmaya şans vermeden kötü olma eğilimi gösterir. Bazen geçmişte yaşanan kötü bir deneyim, hafif bir yolculukta hareket hastalığını tetikler. Hatta yolculuğa çıkmadan önce dahi hastalık tetiklenebilir. Her iki durumda da, hareket hastalığı yaşla ve sonunda deneyimle gelişme eğilimindedir.

Aracın arka koltuğundaki çocuklar, yükseklik görüş alanının sınırladığından dolayı bulantıya meyillidir. Okuma, ilgiyi hareket ettirilmeyen bir şeye odaklama, araba hastalığını daha da kötüleştirir. İç kulaklar hareketi algılar, ancak vücudun geri kalanı algılamaz.Hareket hastalığının en çok hissedildiği yerler araba, uçak, tekneler, oyun ekipmanları ve eğlence parkı araçlarıdır.

Çoğu zaman yolculuktan önceki 24 saat, hareket hastalığının sebebidir. Akşamdan kalmışlık, yorgunluk, endişe ve küçük hastalıklar, yağlı ve baharatlı ağır yemekler hareket hastalığına katkıda bulunur. Çok fazla karbonatlı veya alkollü içecekler mideyi karıştırır, bu da yolculuk sırasında hareket hastalığına tetikler. Bu nedenle, uykusuz, yorgun ve sağlıksız kişiler, genelde olduğundan daha fazla mide bulantısı yaşar.

Hafif bulantılı hastalık genellikle midede komik bir hisle başlar. Hareket sinyallerindeki uyumsuzluk çözülmezse, semptomlar terleme, esneme, ağlama (bebeklerde), tükürük artışı, solgunluk, bulantı ve kusmayı içerecek şekilde ilerleyebilir. Bazı insanların nefes alış verişi hızlanır. Bazılarının başı ağrır. Bazıları bayılır.

Beynin mide bulantısı merkezleri başkalarının kusmasına daha duyarlıdır. Bu yüzden hareket hastalığı bulaşıcı olabilir.

Hareket hastalığı, hareket durduktan ve beyin rahatladıktan sonra geçer.

Hareket Hastalığı Nasıl Önlenebilir?

 • Araba, tekne veya uçakta merkezi bir yerde kalın.
 • Aracın ön koltuğuna veya arka koltuktaki orta konuma oturun veya bir yolcu olmak yerine sürücü olun.
 • Ufuğa veya durağan bir objeye odaklanın.
 • Sürüş esnasında sarsıntılı, ani hareketlerden kaçının.
 • Yolculuktan üç saat öncesine kadar yemek yemeyin, yediğiniz yiyecekler hafif olsun.
 • Ağır yemekler, süt ürünleri ve protein, kalori veya tuz yüksek gıdalardan kaçının
 • Alkol, sigara ve güçlü kokulardan kaçının
 • Serin ve temiz havaya erişmeye çalışın.
 • Görsel uyaranlardan kaçının (örn. Okuma, video izleme)
 • Baş hareketlerini sınırlayın (örn. Başınızı koltuk başlığına yaslayın)
 • Sırtüstü pozisyonda yatarken gözleriniz kapalı olsun.
 • Psikologla bilişsel davranışçı terapi yapın.
 • Önlem olarak ilaç alın.


Kaynaklar

drgreene.com    bimcbali.com

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,312BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler