Alkol ve Tütüne Verilen 39 TL’nin 25 TL’si Vergidir İddiası

 

Ozan Bingöl adlı kullanıcı Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda, 7,25 TL’ye satılan biradan alınan verginin 4,32 TL, 10 TL’ye satılan sigaradan alınan verginin 8,16 TL olduğunu iddia etti.

Vergi uzmanı Ozan Bingöl’ün binlerce etkileşim alan, bira ve sigaradan alınan vergiye dair söz konusu iddiası doğrudur. Her ne kadar söz konusu paylaşım yaklaşık 1 yıl öncesine ait olsa da, vergi oranlarının alkol ve sigara fiyatının büyük bir kısmını oluşturduğu doğru.


Alkollü İçeceklerden Alınan Vergi Oranı

4760 sayılı özel Tüketim Vergisi Kanununun (12/3) maddesi gereğince güncellenen listede görüldüğü üzere, alkollü içeceklerden alınan vergi oranları şu şekildedir:


Sigaradan Alınan Vergi Oranı

Yine 4760 sayılı özel Tüketim Vergisi Kanununun (12/3) maddesi gereğince güncellenen listede görüldüğü üzere, tütün içeren sigaralardan alınan vergi tutarı aşağıdaki gibidir:

Asgari maktu vergi tutarı, sigaranın düşük fiyatla satılmasını engellemeye yönelik bir unsurdur.

10 TL’lik bir sigarada ne kadar vergi yükünün olduğu şu şekilde hesaplanır:

Sigarının perakende satış fiyatı ile vergi oranı çarpılır, bulunan rakam asgari maktu vergi tutarından büyükse çarpım sonucu bulunan nispi vergi; düşük ise asgari maktu vergi tutarı esas alınır. Bu durumda 10 liralık sigarada 6.3 TL’lik (10 TL X %63) nispi vergi, asgari maktu vergi tutarının üstünde kaldığı için 6.3 TL’lik nispi vergi esas alınır. Ayrıca her bir paket sigara için yukarıdaki tablodan görüleceği üzere 0.42 TL’lik maktu vergi bulunmaktadır.

Her ne kadar söz konusu paylaşım yaklaşık 1 yıl öncesine ait olsa da, vergi oranlarının alkol ve sigara fiyatının büyük bir kısmını oluşturduğunu 4760 sayılı özel Tüketim Vergisi Kanununun (12/3) maddesi gereğince güncellenen listede görmek mümkün.


Sigaralarda En Yüksek Vergi Uygulayan Ülkeler

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün Avrupa ülkelerini kapsayan 2015 yılı verilerine göre, sigaralarda en yüksek vergi uygulayan ülkeler şu şekildedir:

 


[Toplam: 4   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?