Ana sayfa Genel Ak Parti’nin “Evet” Yazıp 3406’ya SMS Gönderenlere Sonuçlara Göre 25 TL Verdiği...

Ak Parti’nin “Evet” Yazıp 3406’ya SMS Gönderenlere Sonuçlara Göre 25 TL Verdiği İddiası

657
1
Ak Parti’nin “Evet” Yazıp 3406’ya SMS Gönderenlere Sonuçlara Göre 25 TL Verdiği İddiası 7

Ak Parti’nin “Evet” Yazıp 3406’ya SMS Gönderenlere Sonuçlara Göre 25 TL Verdiği İddiası” başlıklı içeriğimizde, 16 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilen Anayasa değişikliği referandumu öncesinde Ak Parti ile ilgili gündeme gelen bir iddiayı inceledik.

Ak Parti’nin “Evet” Yazıp 3406’ya SMS Gönderenlere Sonuçlara Göre 25 TL Verdiği İddiası 1Ak Parti’nin “Evet” Yazıp 3406’ya SMS Gönderenlere Sonuçlara Göre 25 TL Verdiği İddiası 2

16 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilen Anayasa değişikliği referandumu öncesinde sosyal medyada paylaşılan bir görsele göre, Ak Parti’nin “Evet” yazıp 3406’ya SMS gönderenlere referandum sonucunda “Evetçıkarsa, 25 TL’lik hediye çeki mesajı gönderdiği iddia edilmiştir. Söz konusu iddia doğru değildir.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) düzenlemelerine göre, kurumsal mesajların sonunda işletmecilere ait yönlendirme kodunun (B001, B002 gibi) yer alması zorunludur. Eğer kod yoksa, o mesaj iddia edilen kurumdan gelmiyor olabilir. Bu yönlendirme kodları sayesinde SMS’in hangi işletme (operatör) üzerinden gönderildiği belli olduğundan, mesajı gönderen abone de tespit edilebilmektedir.

Ak Parti’nin “Evet” Yazıp 3406’ya SMS Gönderenlere Sonuçlara Göre 25 TL Verdiği İddiası 4

Görseldeki mesajın Ak Parti tarafından gönderilmiş olduğu varsayımında, kurumsal bir SMS olduğu için BTK’nın zorunlu uygulaması gereği kullanılan işletmeye ait yönlendirme kodunun mesajın sonunda yer alması gerekirdi. Ancak görselde böyle bir kod bulunmadığından bu mesajın kurumsal olmadığı anlaşılmaktadır.

Ak Parti tarafından gönderildiği iddia edilen mesajın, 3406 numarasından gönderildiği iddiaya konu olan görselden görülmektedir. Ancak 3406, Ak Parti tarafından kullanılan bir numara değildir. İddiaya konu olan görselin gündeme geldiği dönem, LÖSEV açıklama yapmak zorunda kalmıştır. Çünkü 3406, LÖSEV’e SMS ile bağışta bulunmak için kullanılan bir numaradır. Bu duruma karşı LÖSEV, “EVET” mesajı iddiasına ilişkin yaptığı açıklamada görseldeki mesajlarla bir alakaları olmadığını belirtmiştir.

Ak Parti’nin “Evet” Yazıp 3406’ya SMS Gönderenlere Sonuçlara Göre 25 TL Verdiği İddiası 3Ak Parti’nin “Evet” Yazıp 3406’ya SMS Gönderenlere Sonuçlara Göre 25 TL Verdiği İddiası 5

Sonuç olarak, söz konusu iddiaya ait görsel montajlanmış olabilir ya da seçim döneminde etkileşim almak, provokasyon yapmak veya başka amaçlarla, kim olduğu belli olmayan kişiler tarafından planlanarak böyle mesajlar gönderilmiş olabilir.


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: archive.org, losev, btk.gov, btk.gov 2, twitter

[Toplam:4    Ortalama:5/5]

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*