Afrin Operasyonuyla İlgili Paylaşılan Sahte Videolar

Afrin operasyonuyla ilgili paylaşılan sahte videoları araştırdık.  İçeriğimizde hem sosyal medyada paylaşılan hem de basında yer alan ve Zeytin Dalı Harekatı‘na ait olduğu iddia edilen sahte videoları inceleyebilirsiniz.

Önemli: Sosyal medyada çok geniş yer kaplayan Afrin operasyonuna dair sahte görüntüler, genellikle PKK destekçisi hesaplar tarafından sosyal medyaya sızdırılmaktadır. Sahte görüntülerin gerçek olduğunda inanarak paylaşan birçok kişi, Zeytin Dalı Harekatı’na dair yanlış bilgi yayılımına fark etmeden olsa da destek olmaktadır. Bu yüzden sosyal medyada Zeytin Dalı Harekatı’na dair görüntülerle karşılaşıldığında hemen itibar etmemek gerekir.

1. PKK’nın Afrin’e Sızma Girişimlerinin Termal Kamerayla Çekildiği İddiası (iddia yanlış) 

https://www.youtube.com/watch?v=Tji7WPPV98c

Söz konusu videoda Afrin’e sızmaya çalışan PKK’lıların termal kameralara yakalandığı iddia edilmiştir. Ancak söz konusu video, aslında “Medal of Honor” isimli video oyununa ait görüntülerden alınmıştır. Afrin’de gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı’na ait bu ve buna benzer sahte görüntüler, özellikle sosyal medyada çok geniş yer tutmaktadır. Ancak Habertürk, Süperhaber, Milliyet gibi haber siteleri de, sosyal medyada viral olan bu videoyu, Afrin operasyonuna ait görüntüler olarak yayınlamıştır. Youtube’da 2013 tarihinde paylaşılmış “Medal of Honor” oyununa ait orijinal videoyu izleyerek, görüntülerin Afrin’e ait olmadığını görebilirsiniz.


2. Videonun Afrin Operasyonunda Fırlatılan Roketleri Gösterdiği İddiası (iddia yanlış)

Bir diğer örnekte ise, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından PKK’ya fırlatılan roketlerin görüntüleri olduğu iddiasıyla, bazı sosyal medya hesapları tarafından aslında sahte bir video paylaşılmaktadır. İlgili video, Zeytin Dalı Harekatı‘ndan çok daha önce farklı tarihlerde Youtube’a yüklenmiş olup, aslında Efes Tatbikatı‘na ait görüntülerdir.


3. Videonun Afrin Operasyonuna Ait Olduğu İddiası (iddia yanlış)

Star, Sözcü gibi haber siteleri tarafından paylaşılan, ancak sahte olduğu anlaşılınca kaldırılan bir diğer video ise, Afrin operasyonuna ait çatışma görüntüleri iddiasıyla paylaşılmıştır. Ancak söz konusu video, 2012 senesinden itibaren farklı başlıklarla birçok defa Youtube’da paylaşılmış olup, aslında Rusya’nın Kafkasya tatbikatına ilişkindir.


Önemli: Sosyal medyada çok geniş yer kaplayan Afrin operasyonuna dair sahte görüntüler, genellikle PKK destekçisi hesaplar tarafından sosyal medyaya sızdırılmaktadır. Sahte görüntülerin gerçek olduğunda inanarak paylaşan birçok kişi, Zeytin Dalı Harekatı’na dair yanlış bilgi yayılımına fark etmeden olsa da destek olmaktadır. Bu yüzden sosyal medyada Zeytin Dalı Harekatı’na dair görüntülerle karşılaşıldığında hemen itibar etmemek gerekir.

[Toplam: 5   Ortalama: 4.2/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?