Afrin Operasyonuyla İlgili Paylaşılan Sahte Fotoğraflar

Afrin operasyonuyla ilgili paylaşılan sahte fotoğraflar” başlıklı içeriğimizi okuyarak, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 20 Ocak 2018 saat 17:00’dan itibaren başlatılan “Zeytin Dalı Harekatı”na ilişkin sosyal medyada paylaşılan sahte fotoğraf ve videolar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

1. Afrin operasyonu dolayısıyla yaralandığı iddia edilen çocuk fotoğrafı (iddia yanlış)

afrin operasyonu sahte fotoğraf

Bazı sosyal medya paylaşımlarında yer alan ve Afrin’den olduğu iddia edilen yaralı çocuk görseli, iddia edildiği gibi Afrin operasyonuna ait değildir. Söz konusu görsel, 2016 yılının sonundan itibaren birçok haber sitesinde paylaşılmaktadır. Bir haber sitesinin paylaşımına göre, görseldeki çocuk Suriye’de yaşanan çatışmalar sırasında yaralanmış ve Türkiye’nin yardımıyla açılan Emel Sağlık Tesisinde tedavi görmüştür. Aynı görsel, Afrin operasyonundan haftalar önce yayınlanmış haberlerde kullanılmıştır.

2. TSK’nın Afrin’de sivilleri vurduğu iddiası ve yanan bina fotoğrafı (iddia yanlış)

afrin operasyonu sahte fotoğraf 1

Sosyal medyada paylaşılan ve Afrin operasyonundan olduğu iddia edilen sahte görsellerden birisi de, sivillerin bombalandığına dair paylaşılan ve yanan binanın yer aldığı görseldir. Söz konusu görsel, Afrin operasyonuna ait olmayıp, 2016 yılında alwatan.kuwait adlı haber sitesinde yayınlanmıştır.

afrin operasyonu sahte fotoğraf 2

3. TSK’nın sivilleri vurduğu iddia edilen görsel (iddia yanlış)

afrin operasyonu sahte fotoğraf 3

Afrin operasyonu ile ilgili TSK’nın sivilleri vurduğu şeklinde paylaşılan görsel, aslında Afrin’den tedavi için Türkiye’ye getirilen sivillere aittir. Afrin’deki terör örgütü PYD/PKK, Türkiye sınırında yer alan Azez ilçesinde iki hastaneye top ateşi açmış ve sonucunda 12 sivil yaralanmıştır. Söz konusu siviller, tedavi için Türkiye’ye getirtilmiştir.

afrin operasyonu sahte fotoğraf 5

4. Videonun Afrin operasyonuna ait olduğu iddiası (iddia yanlış)

afrin operasyonu sahte fotoğraf 4

Star Gazetesi, Sözcü gibi basın kuruluşları tarafından paylaşılan ve Afrin operasyonuna ait olduğu iddia edilen video, iddia edildiği gibi Afrin operasyonuna ait değildir. Video 2012 senesinden itibaren farklı başlıklarla birçok defa Youtube’da paylaşılmış olup, aslında Rusya’nın Kafkasya tatbikatına ilişkindir.

5. Türkiye’ye ait askeri uçağın Afrin’de düşürüldüğü iddiası (iddia yanlış)

afrin operasyonu sahte fotoğraf 8

Afrin operasyonu ile ilgili Türkiye’ye ait askeri uçağın Afrin’de düşürüldüğü iddiasıyla sosyal medyada paylaşılan fotoğraf, iddia edildiği gibi Afrin operasyonu ile ilgili değildir. Görsel 2012 senesinden itibaren yapılan haberlerde kullanılmıştır.

afrin operasyonu sahte fotoğraf 16

6. Türkiye’ye ait tankın Afrin’de vurulduğu iddiası (iddia yanlış)

afrin operasyonu sahte fotoğraf 11

Afrin‘de Türkiye’ye ait tankın vurulduğu iddiası doğru değildir. Bu iddiayla sosyal medyada paylaşılan fotoğraf, aslında Suudi Arabistan ile Yemen arasında çıkan çatışmalara ilişkindir. Söz konusu görsel, 2015’den itibaren paylaşılan haberlerde kullanılmaktadır.

afrin operasyonu sahte fotoğraf 13


Kaynaklar:

cehjournal, stj-sy, alwatan.kuwait.tt, hürriyet, youtube, youtube 2, cbsnews, worldbulletin, yjc.ir, french.almanar

[Toplam: 12   Ortalama: 4.9/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?