Ana sayfa Genel Çevre AFAD’ın Deprem Sonrası Toplanma Alanları İle İlgili Bilgi Vermediği İddiası

AFAD’ın Deprem Sonrası Toplanma Alanları İle İlgili Bilgi Vermediği İddiası

2373
0

Afad’ın deprem sonrasında toplanma alanları ile ilgli bilgi vermediği iddiası sosyal medyada bazı kullanıcılar tarafından, dile getirildi. Buna göre,  AFAD’ın  toplanma yerleriyle ilgili alan bilgilerini gizli olduğu gerekçesiyle vermediği iddia edildi.


Nasuh Bektaş'ın paylaşımı
Nasuh Bektaş’ın paylaşımı

AFAD’a toplanma alanlarının nerede olduğu sorulduğunda bilgi verilmediği doğrudur.

Dogrula.org olarak konuyla ilgili iddiayı teyit etmek için İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün Hasdal Hizmet Binasını aradığımızda, “toplanma alanları” ile ilgili bilgiyi Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) edinebileceğimizi belirttiler.


İstanbul İl Afet Müdürlüğü
İstanbul İl Afet Müdürlüğü

AFAD Genel Merkezi arandığında Planlama ve Zarar Azaltma Dairesi Başkanlığına yönlendirme yapılmaktadır. Ancak Planlama Şubesi yetkilileri, konuyla ilgili bilginin sadece kaymakamlıklardan ve belediyelerden edinilebileceğini belirtmektedir.


Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı

AFAD’ın İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne yönlendirmesi üzerine, Fatih Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı arandığında bir jeoloji mühendisine yönlendirme yapılmaktadır.


Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Fatih
Fatih Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı

Yönlendirme sağlanan jeoloji mühendisi,  bu konuyla ilgili bilginin İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bünyesinde yer alan Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğünden alınabileceğini söylemektedir.


İstanbul Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü
İstanbul Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü

İstanbul Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü ise, kendilerinin sadece zeminle ilgili çalışmalar yaptıklarını, toplanma alanlarıyla ilgili çalışmanın İstanbul Valiliği tarafından yürütüldüğünü belirtmektedir.

Sonuç olarak İstanbul Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü yetkilileri de İstanbul Valiliğine yönlendirme yapmaktadır. Olası bir deprem durumunda bu yönlendirmelerle bilgi edinmek mümkün değildir.

Daha önce görüşme yaptığımız Hasdal ve Fatih Hizmet Binaları İstanbul Valiliği İl Afet Acil Durum Müdürlüğüne bağlı oldukları için tekrar yönlendirme yapılan İstanbul Valiliğini arama ihtiyacını duymadık.


Doğruluk Yüzdesi 100
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

istanbul.afad.govibb.istanbulafad.gov

[Toplam: 1   Ortalama: 2/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*