Adidas Okyanus Atıklarından Ayakkabı Üretti İddiası

Adidas okyanus artıklarından ayakkabı üretti iddiasını sizler için ele aldık. Adidas, okyanusları temizlemek ve temiz tutmak için farkındalık oluşturmayı amaçlayan uluslararası bir organizasyon olan Parley ile birlikte, okyanus atıklarından ayakkabı üretmiştir. Nitekim, bu iddia doğrudur. 

adidas okyanus atıklarından ayakkabı üretti

Adidas, balık ağları ve okyanusa dökülen plastik atıklarla ayakkabı üretimi projesi için 2015 yılında Parley ile antlaşma yapmıştır. 2016 yılında üretimine başlanan ayakkabıların üst kısmının %95’i, Maldivler yakınlarında toplanan ve okyanus plastiğinden oluşan dokuya sahiptir. Ayrıca ayakkabıların geri kalan kısımları da büyük oranda geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmaktadır. Üretilen ayakkabılara “UltraBOOST Uncaged Parley” ismi verilmiştir.

Adidas Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eric Liedtke, projeyle alakalı olarak “2017 yılında Parley Ocean Plastic’ı kullanarak bir milyon çift ayakkabı yapacağız ve nihai amacımız tedarik zincirindeki işlenmemiş plastiği elimine etmektir.” şeklinde açıklamada bulunmuştur.

Adidas, 2016 yılında izlediği bir politikayla, bu ayakkabıların ilk olarak 7000 çiftini satışa çıkarmıştır. Halen satışı bulunan ayakkabılar, 112, 200 ve 230 dolara satılmaktadır. 2017 yılında ise toplamda 1 milyon çift ayakkabı satan Adidas, yaptığı bu uygulama ile, küresel çevre kirliliğine karşı dikkat çekmiştir.

Bu organizasyonda Adidas ile iş birliği yapan Parley‘in kurucusu Cyrill Gutsch ise, projenin başlangıcını şu şekilde ifade etmiştir: “Kimse okyanusları yalnız kurtaramaz. Her birimiz çözümde bir rol oynayabiliriz. Yaratıcı endüstrilerin ellerinde kusurlu materyalleri, ürünleri ve iş modellerini yeniden icat etmek var. Tüketici, değişim talebini artırabilir.”


adidas okyanus atıklarından ayakkabı üretti iddiası

adidas plastik atıklardan ayakkabı


Atıklardan Futbol Forması da Üretildi 

Adidas ve Parley, geri dönüşümlü olarak plastikten ayakkabı geliştirerek okyanus kirliliği konusundan farkındalık yaratmak amacıyla, ayakkabı dışında farklı ürünler de üretmeye başlamıştır. Bu ürünler arasında, koşu ayakkabısının yanı sıra, erkek ve kadınlar için mayo ürünleri, futbol formaları da vardır.

adidas okyanus atıklarından ayakkabı forma parley

Adidas ve Parley, Bayern Münih ile Real Madrid için okyanus atıklarından yapılan kumaşla forma üretmiştir. Takımların logosunu taşıyan formalardan Real Madrid için olanı tamamen beyazken, Bayern Munich için üretilen forma ise kırmızı olarak tasarlanmıştır.

Mayoların yapıldığı malzeme ise, kıyı bölgelerinden denizlere atılan çöpler ve kullanılmış balık ağları gibi plastik atıklardan oluşturulmaktadır. Bu atıklar işlenerek, naylon ipliğe dönüştürülmekte ve bu ipliklerle klora dirençli dayanıklı bir kumaş oluşturulmaktadır.

adidas parley atıklardan ayakkabı mayo üretti

Aynı zamanda Nike da, plastik atıklarla birlikte forma yapmaktadır. Küresel futbol alanında, malzeme başına ortalama 13 adet geri dönüştürülmüş plastik şişe kullanmaktadır. Formaların şort kumaşları, %100 geri dönüştürülmüş polyester ile üretilmekte ve diğer jarse kumaşlar ise yaklaşık %96 oranında geri dönüştürülmüş polyesterle üretilmektedir. Malzemenin oluşturulması için 28 futbol sahasını kapsayacak kadar, yaklaşık 16 milyon geri dönüştürülmüş plastik şişe kullanılmıştır.

adidas nike okyanus atıklarından forma üretti


filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %100


Kaynaklar: Parley, Business Ht, The Verge, Facebook, Independent, News Nikesporttechie.com, Telegraph, Adidas


[Toplam: 3   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?