ABD Başkanı Trump’ın 1 Dolar Maaş Aldığı İddiası

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın 1 dolar maaş aldığı iddiası, başkanlığından bu yana gündeme gelen konulardan biridir.

Ancak Trump’ın başkanlık görevinden dolayı 1 dolar maaş aldığı iddiası doğru değildir; Donald Trump ABD başkanı olarak 400.000 dolar maaş almaktadır.

Yıllık 400.000 dolar maaş alan Trump bu parayla federal kurumlara bağış yapıyor.


‘1 Dolar’ İfadesi Nereden Geliyor?

Bu ifade, Trump’ın kendisi tarafından kullanılmış. Trump 2016 yılında yaptığı bir açıklamada, ABD Başkanı olarak maaş almayacağını söylemiş. Katıldığı bir programda, bu göreve maaş için gelmediğini, yasal zorunluluktan ötürü temsili olarak 1 dolar alacağını ifade etmiş.

Ancak bütün Amerikan başkanları gibi, Trump da maaş alıyor.


Trump Yılda 400.000 Dolar Maaş Alıyor

 

ABD Başkanı Donald Trump’a, yılda 400.000 dolar maaş, ayrıca yılda 50.000 dolarlık ekstra harcama ödeneği100.000 dolarlık vergiye tabi olmayan bir seyahat hesabı ve eğlence için 19.000 dolar ödeniyor.

CNBC Make It, ABD başkanlarına verilen maaşların bugünkü değerini belirlemek amacıyla bir enflasyon hesaplayıcısı kullanmış. Bir önceki başkanların kazandıklarıyla karşılaştırıldığında, Trump’a ödenen yılda 400.000 dolarlık maaşın pek de fazla olmadığı ortaya çıkmış.


Trump 1 Dolar Aldığını Kanıtlamayı Reddetmiş

 

Başkanlığı öncesinde ortaya atılan iddialardan biri de, Trump’ın 400.000 dolar maaşını hayır kurumlarına bağışlayacağıydı.

Ancak, Beyaz Saray ve Hazine, başkanın 400,000 dolarlık gelirini bağışladığını kanıtlayamamıştı.

Donald Trump, seçim kampanyası boyunca başkanlık maaşını almayı kabul etmeyeceğini vaat etmesine rağmen, 400.000 dolarlık yıllık maaşını hayır kurumuna bağışladığını kanıtlamayı reddetmiş.

Independent gazetesinin bu konuya ilişkin bilgi almak adına yetkililerle görüşme talepleri de göz ardı edilmiş.


Basın Sözcüsü Maaşını Bağışladığını Söylemiş

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, Politifact web sitesine Trump’ın maaşını bağışladığı konusunda açıklama yapmış.

Net geliri tahmini 3 milyar dolar olan Donald Trump’ın 2017 yılında başkanlık maaşını bağışladığına dair haberler de mevcut.


Maaşının Ne Kadarını Bağışladığı Belli Değil

Trump’ın bağış yaptığı bazı kurumların bilgisine ulaşmak mümkün, ancak 400.000 doların ne kadarını bağışladığı tam olarak belli değil.

Trump şimdiye dek federal kurumlara maaşının dörtte birine denk gelen miktarda bağışta bulunmuş.

Trump’ın ABD Küçük İşletmeler İdaresi’ne de bağışta bulunduğu haberleri mevcut.


 

Görüldüğü üzere, ABD Başkanı Donald Trump’ın yıllık maaşı 1 dolar değil, 400.000 dolar. Ancak maaşını almak yerine bağışladığı haberleri de kaynaklarda yer alan bilgilerden biri.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6kaynak7kaynak8kaynak9kaynak10

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler