Ana sayfa Genel A Haber’in İzmir Mitingine Katılım Olmadı Haberi Yaptığı İddiası

A Haber’in İzmir Mitingine Katılım Olmadı Haberi Yaptığı İddiası

889
0

A Haber’in İzmir Mitingine Katılım Olmadı Haberi Yaptığı başlıklı içeriğimizde, Muharrem İnce’nin İzmir Mitinginde katılım olmadı ifadesiyle A Haberin ana haber bülteninde haber yaptığı iddiasını inceledik.

İddiaya göre Muharrem İnce’nin 21 Haziran 2018 tarihinde yaptığı ve birçok kişinin katıldığı mitingi A Haber, katılım olmadı diyerek haber yapmıştır. Ancak bu iddia doğru değildir.

A Haber’in “Muharrem İnce’nin İzmir mitingine katılım olmadı” şeklinde canlı olarak yayınladığı iddia edilen haber, 5 Eylül 2017 tarihli yayınından alınmıştır.

Canlı yayında verilen haberin orijinal hali, “Ağustos Ayı Enflasyonu” başlığı ile yayınlanmıştır. 5 Eylül 2017 tarihinde saat sabah 10:05’te ana haberde bülteninde verilen habere ait fotoğraflar aşağıda görülmektedir:

a haber izmir mitingi katılım olmadı iddiası muharrem ince 3
Gerçek Görsel

a haber izmir mitingi katılım olmadı iddiası
Sahte Görsel

Haberin orijinal hali ile sahte hali karşılaştırıldığında, muhabirin kıyafetleri ve arka planındaki ekranlar aynı olup, daha sonradan montaj ile meydan fotoğrafı ile sağ üst köşeye İzmir yazısı eklenmiştir. Haberin videosuna ise Sabah gazetesinin internet sitesinde yaptığı haberden ulaşılabilmektedir.

Aynı haber görseli, “Elektrikli arabalarda %25’lik MTV teknolojisi” başlığı ile başka bir şekilde daha montajlanmıştır. Ancak bu görsel de gerçeği yansıtmamaktadır.

a haber izmir mitingi katılım olmadı iddiası
Sahte Görsel

a haber izmir mitingi katılım olmadı iddiası
Gerçek Görsel

A Haber’e ait olduğu iddia edilen bir diğer sahte görsel ise 11 Ocak 2017 tarihinde CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan tarafından Twitter’da paylaşılmıştır. Yapılan paylaşımda A Haber’in “Çeyrek dolar 88 tl oldu” şeklinde bir haber yaptığı iddia edilmiştir.


a haber çeyrek dolar 88 kuruş oldu sahte görsel 222


Ancak bu iddia da gerçeği yansıtmamaktadır. Söz konusu görsel, A Haber’de yayınlanan Memleket Meselesi adlı programdan alınmış ve montajlanmıştır:

a haber çeyrek dolar 88 kuruş oldu sahte görsel memleket meselesi


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: Sabah Gazetesi, Twitter, A Haber


[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*