Ana sayfa Genel Politika 55 Milyon Seçmen İçin 500 Milyon Seçim Zarfı Bastırıldı İddiası

55 Milyon Seçmen İçin 500 Milyon Seçim Zarfı Bastırıldı İddiası

694
0
500 milyon oy pusulası basıldı iddiası

55 Milyon Seçmen İçin 500 Milyon Seçim Zarfı Bastırıldığı İddiası başlıklı içeriğimizde dogrula.org olarak, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), Cumhurbaşkanlığı seçimleri için 55 milyon seçmene 500 milyon adet seçim zarfı bastırdığı iddiasını ele aldık.

Söz konusu iddia, 2016 referandumu sonrasında yapılan bir sonraki seçim hazırlığından dolayı ortaya atılmış ve son günlerde tekrar gündeme gelmiştir. YSK’nın önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimi kapsamında 55 milyon seçmen için 500 milyon seçim zarfı bastırdığı iddiası doğru değildir.

Yüksek Seçim Kurulu, Cumhurbaşkanlığı, il genel meclisi, muhtarlık, belediye, milletvekili genel seçimlerinde ve ihtiyar meclisi veya üyeliği seçimlerinde kullanılmak üzere toplamda 357 milyon seçim zarfı siparişi vermiştir. 500 Milyon seçim zarfı basıldığı iddiasına yönelik olarak YSK, erken seçim tarihi belirlenmeden önce, 15 Mart 2018 tarihinde bir açıklama yapmıştır. Yaptığı bu açıklama, 16 Nisan 2017 referandumundan sonraki ilk seçimi kapsayacak bir açıklamadır. YSK, her seçim türü için, her zaman hazırlıklı olunması bakımından seçimler tamamlandıktan sonra, bir sonraki seçim hazırlıklarına başlamakta ve sipariş ile imal süresi 1 yılı bulduğu için ihtiyaç duyulan filigranlı oy pusulası, oy zarfı ve diğer malzemelerin hazırlığını önceden yaptırmaktadır.

Ak Parti, CHP, MHP ve HDP’nin temsilcilerinin bulunduğu toplantıda alınan karara göre, il genel meclisi, muhtarlık ve belediye seçimlerinde, Cumhurbaşkanı seçiminde ve milletvekili genel seçiminde kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan oy zarfları 357 milyon adet olarak, çeşitli kalemlerde aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.


ysk oy pusulası açıklaması 500 milyon


Toplamda 357 milyon olan oy zarfları, her yıl Haziran ayının ilk Pazar günü yapılan muhtarlık, ihtiyar meclisi/heyeti üyeliği, belediye ve il genel meclisi üyeliği ara seçimlerinde kullanılması için de sipariş edilmiştir.

Her seçim döneminde, oy zarfları ve oy pusulaları fazla sayıda basılmakta ve bunlar yedekleriyle birlikte de gönderilmektedir. Örneğin; YSK’nın 2952 sayılı kararıyla 400 kişilik bir sandık için, 20’si yedek olarak toplamda 420 kişilik oy zarfı gönderilmiştir. Ayrıca seçimlerin ikinci tura kalması ihtimali de göz önünde bulundurulmuş ve zarflar ona göre sipariş edilmiştir. YSK, seçimle ilgili tüm işlerde kanunlara ve kararlara uygun şekilde hazırlık yaptığını belirtmiştir.


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: Resmi Gazete, mevzuat.gov.tr , Yüksek Seçim Kurulu 1, Yüksek Seçim Kurulu 2


[Toplam: 6   Ortalama: 4.8/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*