400 Yıl Dayanan Batarya Üretildi İddiası

400 yıl dayanan batarya üretildi iddiası, bilim dünyası için büyük heyecana neden olmuştu. California Irvine Üniversitesi’nde (UCI) doktora eğitimi alan genç öğrenci Mya Le Thai’nin, tesadüfen 400 yıl dayanan batarya ürettiği iddiası doğru.

California Irvine Üniversitesi‘ndeki doktora öğrencisinin ürettiği şarj edilebilir pillerin birkaç yüzyıl boyunca dayanma ihtimali var. Bu, daha uzun ömürlü dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar ve daha az lityum-iyon pilin depolama alanlarında yığılması anlamına geliyor.

Başka bir deyişle, boşalan bir pilin 500’üncü dolumundan sonra bataryanın ömrü biter ve yeni bir batarya almak gerekir. Söz konusu icat, 400 yıl boyunca kullanılacak bir pil değil, döngüyü arttırmaya yönelik bir buluştur. Birkaç yüz şarj döngüsü 2 yıl kullanıma tekabül ederken, 400 yıla kadar dayanabilecek döngüye sahip pil üretimi başarıyla sonuçlanmıştır.

Mya Le Thai, manganez ve pleksi benzeri elektrolit jel ve altın nanotel kaplaması (genellikle çok fazla şarjdan sonra parçalanır) ile deney yaptı ve pili 30.000 kez dönüştürülebildi. Şöyle ki, bir dizüstü bilgisayar bataryası sadece 300-500 şarj döngüsü kapasitesine sahiptir.400 yıl dayanan batarya

California Irvine Üniversitesi’ndeki araştırma ekibi, bataryalardaki potansiyel kullanım için nanoteller denedi, ancak çok fazla şarj döngüsünden sonra zamanla ince, kırılgan tellerin çatlamış olduğunu ve parçalandığını farketti. Bir şarj döngüsü, bir pil tamamen dolu haldeyken tamamen boş hale gelmesi ve tekrar tam olarak dolmasıdır.

Mya Le Thai
Doktora öğrencisi Mya Le Thai

Ortalama laptop bataryası 300 ila 500 şarj döngüsüne sahip olduğu için Thailand’lı öğrencinin buluşu akıl almaz olarak adlandırılıyor. Üniversitede geliştirilen söz konusu nanobataryanın üç ayda 200.000 devirden geçtiği söylendi. Bu da ortalama bir dizüstü bilgisayarın batarya ömrünü yaklaşık 400 yıl uzatır. Üniversitenin kimya departmanı başkanı Reginald Penner, “Büyük resime baktığımızda, incelediğimiz nanotelleri dengelemek çok basit bir yol olabilecek. Eğer bu genel olarak doğru çıkarsa, toplum için büyük bir gelişme olur.” açıklamasında bulundu.

Doktora öğrencisi Thai ise, “Bu araştırma bir nanotel temelli pil elektrotunun uzun ömürlü olabileceğini ve bu tür pillerin gerçek olmasını sağlayacağımızı kanıtlıyor.” dedi.

Keşif, deney aşamasında olsa da, batarya dünyası için oldukça müthiş bir gelişme.400 yıl dayanıklı batarya

Araştırmacılar, bu bataryanın üretilmesi için gerekli olan altın nanotelin fiyatları arttıracağını biliyor, bu nedenle, nikelin seri üretimin yerini alabileceğini öneriyor. Altın nanotel pilleri büyük olasılıkla pahalı olacağından, UCI araştırmacıları benzer sonuçların nikel ile kaplanmış nanotelleri kullanarak elde edilebileceğine inanıyor. Her iki durumda da sonuçlar umut verici.

Ne yazık ki, nano batarya hala gelişim aşamasında, yani muhtemelen ticari pazara ulaşabilmesi için oldukça uzun bir yol var.


Doğruluk Yüzdesi 100
Doğruluk Yüzdesi

KAYNAKLAR

forbes     money.good.is    mnn      recorbatteries      ne-dir.org

[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?