200 TL’nin Arkasında Sevelim Sevilelim Yazıyor İddiası

200 Türk Lirasının arkasında, gözden kaçırdığımız ya da okumadan geçtiğimiz bir yazının olduğu son dönemlerde gündemdedir. Banknotun arka kısmında “Sevelim Sevilelim” yazdığı iddiası doğrudur.

13. yüzyılda Anadolu’da yaşayan ve Türk şiirinin öncüsü olan Yunus Emre’nin bir dizesine, 200 TL’lik banknotun arkasında yer verilmiştir. Ön yüzünde Atatürk‘ün, arka yüzünde ise Yunus Emre‘nin bulunduğu banknot, Nisan 2013’te dolaşıma çıkmıştır.

200 tl sevelim sevilelim
200 TL Arka Yüzü

Yunus Emre’nin Sevelim Sevilelim dizesinin geçtiği dörtlük ise şu şekildedir:

200 tl sevelim sevilelim
Yunus Emre

 

Gelin tanış olalım,
İşin kolayın tutalım
Sevelim sevilelim,
Dünya kimseye kalmaz

 


Türk Lirasında Fark Edilmeyen Diğer Özellikler

Mikro Yazı: Türk lirası banknotlarının ön yüzünde orta kısımda bir yıldız bulunmaktadır. Yıldızlı motifin içinde ise, kupür değerini gösteren “rakam” ve “TL” harflerinden oluşan, kabartma baskı tekniği ile uygulanmış ve büyüteç ile okunabilen mikro yazılar vardır. Örneğin, 5 TL’nin ortasında yıldızda küçük boyutlu rakam ve yazılarla 5 TL yazmaktadır.

5 tl ön yüz
5 TL Ön Yüzü

5 tl ön yüz


Görme engellilere yönelik özellik: Görme engelli vatandaşlarımızın ihtiyaç ve beklentilerine yönelik 5 TL’den 200 TL’ye kadar bütün banknotların ön yüzlerindeki aynı bölgede olmak kaydıyla, sol üst kenarda Braille (Görme Engelliler) alfabesinden yararlanılarak oluşturulan noktalar, dokunulduğunda hissedilirken, noktaların sayısına ve yerleşim şekline göre kupür
değerleri kolaylıkla anlaşılabiliyor.

tl görme engelliler alfabesi
Braille Alfabesi

Doğruluk Yüzdesi 100
Doğruluk Yüzdesi

Kaynak: Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası

[Toplam: 3   Ortalama: 2/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?