200 TL Üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Resminin Basıldığı İddiası

“200 TL Üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Resminin Basıldığı İddiası”başlıklı içeriğimizde, sosyal medyada son birkaç yıldır gündeme gelen ve farklı birçok hesap tarafından paylaşılan bir iddiayı inceledik. Bu iddia, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın resminin 200 Türk Lirası (TL) üzerine basıldığına ilişkindir, ancak söz konusu iddia doğru değildir.

Sosyal medyada paylaşılan ve etkileşim alan bir paylaşımda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resminin 200 TL üzerine basıldığı iddia edilmiştir. Ancak Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından banknot (kağıt para) şeklinde para basımı yapılmamaktadır. Banknot şeklindeki paralar, Merkez Bankası tarafından basılmaktadır. Ancak yine de hem Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünün hem de Merkez Bankasının verileri incelenmiş ve paylaşımlardaki iddianın doğru olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının resmi sitesinde bulunan “Banknotlar” bölümünde dolaşımdaki banknotlar ve özelliklerine yer verilmiştir. Bu bölümde 200 Türk Lirası’nın 27 Mart 2017 tarihinde dolaşıma çıktığı 3. tertipteki halinin örneği bulunmaktadır. Buna göre 200 TL’nin örnek görünümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resminin/portresinin yer almadığı görülmektedir. Dolaşıma çıkan son tertip 200 TL’nin ön ve arka yüzlerinin görülebildiği örneği şöyle:

200 TL Üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Resminin Basıldığı İddiası 1

İddia konusu paylaşımda söz konusu 200 TL’lerin darphanede basıldığı ve bekletildiği iddia edilmiştir. Ancak darphanede kağıt para basılmamaktadır. Darphanede basımı ve dağıtımı yapılan değerler şöyledir: madeni ufaklık (metal para) ve hatıra para, Cumhuriyet altın sikkeleri ile Cumhuriyet ziynet altınlarının basımı, resmi mühürlerin, madalyon, madalya ve nişanların üretimi, her çeşit vize ve harç pulları ile değerli kağıtlar (hisse senedi, tahvil, bono vb.)

Darphanede basılan bu değerler de kamuoyunun bilgisi dışında basılamamaktadır. Dolayısıyla hatıra paraları dahil olmak üzere darphanede basılan tüm paralara dair veriler kamuoyuyla paylaşılmaktadır.

Son olarak söz konusu sahte paylaşımlara konu olan iddia görseli, 01.01.2009 tarihinde dolaşıma çıkan 1.tertip 200 TL’nin montajlanmış halidir. Paylaşımlardaki montajlı 200 TL’nin üzerinde bulunan Başkan ve Başkan Yardımcısı imzaları, 1 Ocak 2009 yılında dolaşıma çıkan 1. tertip banknotlardakiyle aynıdır.

  • Montajlı Görsel ve üzerindeki imzalar:

200 TL Üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Resminin Basıldığı İddiası 2

  • Dolaşım tarihi 01.01.2009 olan orijinal 200 TL ve üzerindeki imzalar:

200 TL Üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Resminin Basıldığı İddiası 3

Ayrıca montajlı görselin üzerinde büyük ihtimalle görseli hazırlayan veya paylaşan Facebook hesabının adresi bulunmaktadır. Montajlı görselin üst tarafında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yazan kısımda da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın resminin montajlanması sebebiyle, “Bankası” kelimesinin netliği bozulmuştur.

200 TL Üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Resminin Basıldığı İddiası 5

Yukarıda yer alan tüm açıklamalara rağmen yine de iddia hakkında bilgi almak üzere Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü ile görüşmelerde bulunduk ve “söz konusu iddiaların doğru olmadığı, Darphane’de sadece madeni (metal) para basıldığı” cevabını aldık.


yüzde-0-dogrula.org-doğruluk-yüzdesi


Kaynaklar: tcmb.govtcmb.gov 2facebooktcmb.gov 3darphane.govdarphane.gov 2darphane.gov 3tcmb.gov 4

[Toplam: 6   Ortalama: 4.7/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?