20 Saniye Erken Kalkan Tren İçin Özür İddiası

Japonya’da vaktinden 20 saniye erken hareket eden tren sebebiyle, tren firmasının yolcularından özür dilediği iddia edildi. Japon firmasının trenin 20 saniye erken kalkmış olması sebebiyle özür dilediği iddiası doğrudur.

14 Kasım sabahı Metropolitan Intercity Railway Company (Büyükşehir Şehirlerarası Demiryolu Şirketi) bünyesindeki Tsukuba Express hattına ait 5255 kodlu tren, Minami-Nagareyama durağına saat 09:43:40’ta ulaşmıştır. Trenin bu duraktan saat 09:44:40‘ta tekrar kalkması gerekirken tren, saat 09:44:20‘de yani planlanan zamandan 20 saniye erken hareket etmiştir. Tren personeli hatayı üstlenmiş ve zaman çizelgesi yeterince kontrol edilmeden kapıların kapatıldığını bildirmiştir.

japonya tren özür 3
Tsukuba Express Hattı Güzergahı

Özür Metni

Bunun üzerine Tsukuba Express hattı yönetimi, aynı gün içerisinde resmi web sitelerinden bir özür yayınlamıştır.

japonya tren özür 1
Özür Metninin Orijinali

Özür metninin çevirisi:

japonya tren özür açıklaması türkçe
Özür Metninin Türkçesi

Yolculardan trene yetişememe ile ilgili bir ihbar veya durumla ilgili başka bir şikayet gelmemesine rağmen şirket, yolcularının memnuniyetini çok önemsediği için özür açıklaması yapma ihtiyacı duyduklarını belirtmiştir.

japonya tren özür 4

Japonya, Dünya’nın en kalabalık tren trafiğine sahip ülkelerindendir ve tren seferleri çok sık olmasına rağmen (4 dakikada bir), yine de gün içerisinde yoğun bir tempo yaşanmaktadır. İnsanlar sabah işe,okula vs. giderken bu tempoya alıştıkları için durağa gelirken saatleri hesap ederek gelmekte ve en ufak bir gecikme dahi bazen sıkıntılara yol açabilmektedir. Çünkü bu yoğun tempoya rağmen dakiklik Japonya‘da çok önemlidir. İnsanların gidecekleri yerlere 1 dakika bile geç kalması, problem olabilmektedir. Bir duraktan 20 saniye erken kalkan tren çok zaman kaybı oluşturmuyor gibi görünse de, bir sonraki tren için 4 dakika daha beklemek gerekeceğinden, 4 dakika ile insanlar gidecekleri yerlere gecikebilmektedir.


Doğruluk Yüzdesi 100
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

mir.co.jp, japantoday, mir.co.jp 2

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?