Ana sayfa Genel 2.7 Milyonluk Kapı İddiası

2.7 Milyonluk Kapı İddiası

1947
0
sakarya üniversitesi giriş kapısı

Sosyal medyada ve haber sitelerinde Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü Giriş Kapısı inşaatı için 2.7 milyon TL tutarında maliyetin söz konusu olduğu iddia edildi. İhale evraklarının bir kısmı da dahil olmak üzere, birçok yerde maliyet kapsamında sadece giriş kapısı olduğu yazmakta olduğundan, birçok kimse iddianın doğruluğunu işaret etmiş olsa da iddia doğru değildir. 2.7 milyon TL maliyet sadece giriş kapısı yapım işini kapsamamaktadır.

Muzaffer Elmas’ın Twitter Hesabına Gelen Sorular

Sadece kapı inşaatı için 2.7 milyon TL değerinde bir harcama yapılacağı iddiası kısa sürede tepki çekmiş ve bazı Twitter kullanıcıları Sakarya Üniversitesi rektörü Muzaffer Elmas’ın Twitter hesabına tweet atarak konuya dair sorular sormuştur. Rektör bu sorulara yanıt vermiş ve 2.7 milyon TL maliyeti olan yapım işinin sadece giriş kapısı inşaatından ibaret olmadığını birçok tweete verdiği cevaplarda ifade etmiştir.

 

Rektör Muzaffer Elmas, verdiği cevaplardan bazılarında söz konusu yapım işine ilişkin ihaleyle ilgili Kamu İhale Kurumuna başvurulabileceğini veya Ekap sitesinden bilgi alınabileceğini belirtmiştir. Ancak Kamu İhale Kurumunun resmi web sitesinden böyle bir ihaleye ulaşılamamakta olup, Kamu İhale Kurumuyla anlaşmalı çalışan Ekap ihale veri tabanı sisteminde ihale ile ilgili bazı detaylara ulaşabilmek mümkündür. Ancak bu detaylarda ihale niteliği, türü kısmında “SAÜ Serdivan Giriş Kapısı Yapım İşi” yazmaktadır. Yani Sakarya Üniversitesi Rektörü Muzaffer Elmas’ın sadece giriş kapısı değil ifadesini doğrulayacak bir bilgiye ulaşılamamaktadır.

Rektörlük Açıklaması

Rektörlüğün konuya dair yaptığı açıklamaya ise Sakarya Üniversitesi öğrencileri tarafından oluşturulmuş olan saukampus adlı web sitesinden ulaşılabilmektedir.

“Üniversitemiz mevcut giriş kapısı yaklaşık 18 yıllık olup, geçen süre zarfında üniversitemizin artan öğrenci ve personel sayısı ile beraber yazılı ve görsel basında da sıkça ifade edildiği üzere öğrenci kayıt, mezuniyet, açık öğretim ve ÖSYM sınav dönemlerinde giriş çıkışlarda aşırı yoğunluklar ve buna bağlı olarak ciddi güvenlik problemleri yaşanmıştır.

Bununla beraber; İçişleri Bakanlığı’ndan 2017 yılı içerisinde gelen önemli bir tebliğe göre üniversitemizin giriş çıkış noktalarında güvenlik tedbirlerinin arttırılması istenmiş olup, yapılan etüt çalışmalarında mevcut giriş kapımızın yapısal olarak yetersiz olduğu belirlenmiştir.

Dolayısıyla, üniversitemiz yönetimi tarafından yeni bir kapı projesi hazırlanması yönünde yaşanan aksaklıklardan ve öğrenci ile personelden gelen yoğun talep üzerine bir karar verilmiştir.

Bunun üzerine üniversitemiz Esentepe Kampüsü ana giriş kapısı yeniden tasarlanarak projelendirildikten sonra 30 Haziran tarihinde 2.710.000 TL sözleşme bedeli üzerinden ihale edilmiş olup sözleşmesi yapıldıktan sonra 1 Ağustos tarihinde yer teslimi yapılarak inşasına başlanmıştır. Projenin sözleşme bedelinin yüzde 69.63’ü giriş kapısının üst yapı maliyeti ile altyapı maliyeti olup, diğer yüzde 30.37’sinde ise daha sonra bütünü ihale edilecek olan Kampüs Altyapı hatlarının ve bağlantı yollarının yenilenmesi projesinin bir bölümünü içermektedir.

Üstyapı maliyetinde giriş kapısının çelik taşıyıcı sistemi ile Güvenlik Şube Müdürlüğü personelini istihdam edecek mekanların ince imalat bedelleri ile yaya geçiş turnike sistemi, uzak mesafe okuyuculu ara geçiş kontrol sistemi, plaka okuma ve tanıma sistemi, mantar bariyer sistemi bulunmaktadır.

Altyapı maliyetinde ise kampüs altyapı fiberoptik, galeri, enerji, dış aydınlatma sistemleri, çevre düzenleme, bisiklet yolu ve kaldırımların 50 metrelik başlangıcı bulunmaktadır.

Sonuç olarak üniversitemiz giriş kapısı Kamu İhale Kanunu madde 19 gereği açık ihale usulüyle yapılmış olup dokuz firma arasından yüzde 22.40 kırımla yüklenici firma ihaleyi almaya hak kazanmıştır. Yaklaşık maliyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Birim Fiyatları esas alınarak hazırlanmıştır.”

İhale Evrakları

Rektör Muzaffer Elmas’ın verdiği cevaplar doğru olup, ihale evraklarında bulunan başlıklardan maliyet kapsamında olan tüm işler görülebilmektedir. Yani 2.7 milyon TL maliyetle sadece giriş kapısı değil, yol düzenlemeleri, elektrik sistemleri, geçiş sistemleri, güvenlik sistemleri vs. yapım işleri de yapılacaktır.

 

turnike

 

İhaleye dair evraklara ulaşılabilmek için buraya tıklayarak ilgili belgelerden doğrulama yapabilirsiniz.


% 10
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

İlan.govekap.cosaukampusTwitteryandex.disk

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*