Ana sayfa Genel 1999’da Hürriyet Gazetesinde Yer Alan, Türbanlı Memurların Uyarısız Atılacağına Dair Danıştay Kararı...

1999’da Hürriyet Gazetesinde Yer Alan, Türbanlı Memurların Uyarısız Atılacağına Dair Danıştay Kararı İddiası

370
0

 

İhbar olarak dogrula.org’a gelen bu paylaşımda, 1999 yılında Hürriyet Gazetesinde, “Türbanlı memur uyarısız atılacak” başlıklı bir habere yer verildiği iddia edildi.

Söz konusu haberin Hürriyet Gazetesinde yer aldığı ve başörtüsüyle işe giden memurların Danıştay kararıyla, uyarılmasına bile gerek kalmadan kamu görevinden çıkarılmasının uygun bulunduğu iddiası doğrudur.


Hürriyet Gazetesi, 27 Mayıs 1999


 

1999 yılında alınan kararın detaylarına ilişkin haber Hürriyet Gazetesinde şu şekilde yer almış:

 

 

Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, kamuda uyması gereken kuralları bilmesine karşın, başı açık görev yapmayı kabul etmeyen memurun, ‘uyarı cezası verilmesine bile gerek olmaksızın’kamu görevinden çıkarılmasını uygun buldu. Genel Kurul, memurun başörtüsüyle işe gelmekte ısrar etmesini, ‘ideolojik ve siyasi amaçlarla kurumun huzurunu bozmak’olarak değerlendirmiş.

 

1999 yılında Danıştay tarafından verilen söz konusu karara dair yapılan haberleri pek çok gazetede görmek mümkün.


Danıştay Başkanı Ne Demişti?

Yükseköğretim Kurulu Yüksek Disiplin Kurulu, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde hizmetli kadrosunda santral memuresi olarak çalışan Züheyla Zeybel’i kamu görevinden çıkarmıştı.

Dönemin Danıştay Başkanı Erol Çırakman, türbanda ısrar edenin işine son verilebileceğini, üniversitede ise öğrencinin kaydının silineceğiniaçıklamıştı.

Başkanın sözleri, gazete arşivlerinde şu şekilde yer alıyor:


 

Görüldüğü üzere, Danıştay kararıyla başörtüsüyle işe giden memurların, uyarılmasına bile gerek kalmadan kamu görevinden çıkarılmasının uygun bulunduğu iddiası doğrudur. Söz konusu karara ilişkin haber 27 Mayıs 1999’da Hürriyet Gazetesinde de yer almıştır.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3, kaynak4kaynak5kaynak6

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*