Ana sayfa Genel 100 bin Suriyeli Memur Olacak İddiası

100 bin Suriyeli Memur Olacak İddiası

768
0

 

Sosyal medya ve İnternet ortamlarında yer alan bu görsel, pek çok kişi tarafından paylaşılarak viral olmuştur.

Ancak 100 bin Suriyelinin memur olacağı iddiası doğru değildir. Türkiye’de devlet memuru olabilmek için Türk vatandaşı olmak gerekiyor.


Devlet Memuru Olmak İçin Öncelikle Türk Vatandaşı Olmak Gerekiyor

 

657 sayılı Devlet Memurları kanununun 48. Maddesine göre, Türkiye’de devlet memuru olabilmek için Türk vatandaşı olmak gerekiyor.

Ayrıca Resmi Gazete’deki kanun, yönetmelik ve ilanlarda söz konusu iddiaya dair alınmış bir karara rastlanmamaktadır.


 

Milli Eğitim Bakanlığının Böyle Bir Duyurusu Yok

Söz konusu iddiada yer alan, bakanlığın duyuru yaptığına dair yazılanlar da asılsızdır. Milli Eğitim Bakanlığı web sitesi ve duyurularında böyle bir habere rastlanmamaktadır.

Bakanlığın İnternet sitesinde yer alan duyuruların tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


Suriyelilere Vatandaşlık Konusu

5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu yabancıların vatandaşlığa alınmaları için üç usul öngörmüştür.

Genel hükümlere göre vatandaş olmak için öncelikle göçmenin Türkiye’de en az 5 yıl süren geçerli ikametinin olması gerekmektedir. Suriyelilerin statüsü geçici koruma statüsüdür. Geçici Koruma statüsü ile geçirilen süre vatandaşlığa başvuru için bir hak doğurmamaktadır.

Türkiye’de geçici ikamet statüsünde bulunan bir Suriyeli on yıl Türkiye’de bulunsa da vatandaşlığa başvuru hakkı kazanamamaktadır. Geçici koruma yönetmeliğinin 25. Maddesinde bu husus net olarak düzenlenmiştir: “Geçici koruma kimlik belgesi, Türkiye’de kalış hakkı sağlar. Ancak bu belge Kanunda düzenlenen ikamet izni veya ikamet izni yerine geçen belgelere eşdeğer sayılmaz, uzun dönem ikamet iznine geçiş hakkı tanımaz, süresi ikamet izni toplamında dikkate alınmaz ve sahibine Türk vatandaşlığına başvuru hakkı sağlamaz.


 

Görüldüğü üzere, 100 bin Suriyelinin memur olacağı iddiası doğru değildir. Resmi Gazete’de ve Milli Eğitim Bakanlığı kaynaklarında buna dair kanun ya da duyuru yer almamaktadır. Türkiye’de devlet memuru olabilmek için Türk vatandaşı olmak gerekmektedir.


 

Editörün Notu: Benzer şekilde viral olan, “95 Suriyeli Öğretmen Memur Olarak Göreve Atandı İddiası” başlıklı içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*