0212 925 03 93 Numaralı Telefondan Fiber Saldırı İddiası

Bugün WhatsApp gruplarında paylaşılarak, “valilik tarafından gönderilen telefon numarası, fiber saldırı, virüs ve terörist imha videoları” ifadeleriyle yayılan bu metinde yar alan söz konusu iddialar doğru değildir.

BTK USOM (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi) yetkileri ile görüşme yapan dogrula.org, böyle bir durumun söz konusu olmadığı bilgisini almıştır.

Geçtiğimiz yıl da dolaşımda olan bu telefon numarası hakkındaki iddia gerçeği yansıtmamaktadır.

Herkese yayılması istenen bu metindeki telefon numarası arandığında telefon meşgule düşmektedir veya müzikli ses kaydı açılmaktadır.

Ayrıca söz konusu iddiada telefon numarası iddiasından bağımsız bir şekilde, “Terör örgütü adına çalışan hackerlerin yayınladığı cizrede 60 teröristin imha videosu diye bir link var. Kesinlikle açmayın. Müthiş bir virüs. Açarsanız sizin adınıza paylaşım yapıyor” bilgisi de yer alıyor. Ancak iddia sahiplerinin paylaştığı herhangi bir link bulunmuyor. Bu da paylaşımın sahte (fake) olduğunu bir kez daha gösteriyor.

İddianın sahte olduğunun en belirgin göstergesi ise, metinde yer alan “fiber saldırı” ifadesi. Fiber kelimesinin anlamı “bitki elyafının sıkıştırılmasıyla elde edilen mukavva ya da tahta” olup, “siber (bilgisayar ağlarına ait olan)” kelimesi kastedilmeye çalışılmış. Yanlış kullanılan bu kelime de söz konusu iddianın sahteliğini ortaya koyuyor.

Kritik dönemlerde yapılan pek çok asılsız paylaşım gibi bu paylaşımda yer alan söz konusu iddia da doğru değildir.

[Toplam: 5   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?