YSK’nın Cumhurbaşkanlığı İçin Üniversite Mezunu Olma Şartını Kaldırdığı İddiası

YSK’nın Cumhurbaşkanlığı İçin Üniversite Mezunu Olma Şartını Kaldırdığı İddiası başlıklı yazımızda, seçim döneminde ortaya atılan iddialardan biri olan konuyu ele aldık.

Dün itibarıyla sosyal medya ve İnternet kanallarında yayılan paylaşımlarda, YSK’nın (Yüksek Seçim Kurulu) Cumhurbaşkanı adaylığı için gereken lisans diploması şartını kaldırdığı iddia edilmişti.

Ancak söz konusu haberlerde yer alan, Yüksek Seçim Kurulu’nun 24 Haziran 2018 seçimlerinde Cumhurbaşkanlığı için diploma şartını kaldırdığı iddiası yanlıştır.

Resmi Gazete’de yayımlanan 327 sayılı kararda, 2838 sayılı Kanun’un 10 ve 11. maddelerine göre noter veya siyasi parti yetkililerince onaylanmış diploma belgesi istendiği belirtilmiştir.

ysk diploma karar
327 No’lu Karar

Milletvekili Seçim Kanunu’nda yer alan maddelerde Cumhurbaşkanı olabilmek için diploma şartının arandığı net bir şekilde görülmektedir.

27 Nisan 2018 tarihli kararın “SONUÇ” başlıklı bölümünde yer alan bilgide ayrıca, gerekli belgelerin e-Devlet kapısından alınmış olanlarının da kabul edileceği ifade edilmiştir.

ysk diploma kararı
327 No’lu Karar

Erdoğan’ın Diploma Konusu Tekrar Gündemde

YSK’nın diploma kararı üzerine, Erdoğan’ın lisans diplomasının olmadığı iddiaları tekrar gündeme gelmeye başladı. Dogrula.org tarafından incelenmiş olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversite okumadığı iddiasının ayrıntılı araştırma yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

rte diploma


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0

Kaynak: resmigazete.gov

[Toplam: 5   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?