Ana sayfa Genel Politika YSK Başkanının Erdoğan’ın Üniversite Diploması Sorulduğunda Verecek Yanıtım Yok Dediği İddiası

YSK Başkanının Erdoğan’ın Üniversite Diploması Sorulduğunda Verecek Yanıtım Yok Dediği İddiası

733
0
ysk başkanı erdoğanın diplomasına verecek cevabım yok dediği iddiası 2

YSK Başkanının Erdoğan’ın Üniversite Diploması Sorulduğunda Verecek Yanıtım Yok Dediği İddiası başlıklı yazımızda, Seçim İddiaları Arşivimizden 10. iddiayı ele aldık. İddiaya göre, Yüksek Seçim Kurulu Sadi Güven kendisine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın diploması sorulduğunda “Buna verecek bir yanıtım yok.” demiştir. Ancak bu iddia doğru değildir.

Diken’de ve Halkız Biz isimli bir internet sitesinde YSK Başkanı Sadi Güvenhakkında Haziran 2016’da bir haber yapıldı. Habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasının sorulması üzerine, Sadi Güven’in “Verecek hiçbir yanıtım yok” dediği iddia edilmiştir.

ysk başkanı erdoğanın diplomasına verecek cevabım yok dediği iddiası 2

Ancak bu iddia gerçek olmayıp, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven’in, herhangi bir medya organına ya da basın mensubuna karşı böyle bir açıklaması yoktur. Yüksek Seçim Kurulunun internet sitesinde yapılan resmi açıklamada da, böyle bir iddianın doğru olmadığı açıklanmıştır:

“Bugün bazı gazetelerde “YSK Başkanına Sayın Cumhurbaşkanının üniversite diploması soruldu verecek yanıtım yok dedi” şeklinde haberler yayınlanmıştır. Tarafımdan hiçbir gazeteciye, basın mensubuna veya şahsa bu şekilde bir açıklama yapılmamış olup haber tamamen yalan ve düzmecedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

ysk başkanı erdoğanın diplomasına verecek cevabım yok dediği iddiası


YSK Başkanı Sadi Güven’in iddia hakkında açıklama yapmasının ardından, Diken isimli haber sitesinde, Sadi Güven’in Erdoğan’ın diplomasının sorulması üzerine “buna verecek yanıtım yok dediği” ile ilgili iddia hakkında tekrardan haber yapılmıştır. Haberde Sadi Güven’in Özel Kalem’i ile telefonda görüşüldüğü yazılmış ve konu hakkında YSK’nın yaptığı açıklamanın doğru olmadığı iddia edilmiştir. Telefon aramaları ile ilgili sitede bahsedilen iddiaların hiçbiri belgelenmemiştir. Arama yapıldığına dair bazı ekran görüntüleri dışında hiçbir dayanak noktası bulunmamaktadır. İlgili haber sitesinde, 2016 yılında yayınlanan içeriğin son kısmında telefon görüşmesinin detaylarının belgelendirileceği belirtilmiş ama hiçbir belgelendirme yapılmamıştır.

Diken tarafından ortaya atılarak net bir şekilde sonuçlandırılmayan iddialar ve Yüksek Seçim Kurulunun resmi açıklamaları göz önünde bulundurulduğunda iddianın doğru olmadığı gözlemlenmektedir.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diploması ile ilgili iddialar için de “Erdoğan’ın Üniversite Okumadığı İddiası” başlıklı diğer içeriğimize göz atabilirsiniz.


Kaynaklar: Yüksek Seçim Kurulu, halkizbiz.com, Diken


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*