Yabancı Dil Sendromu Gerçek mi?

Adından da anlaşılacağı gibi yabancı dil sendromu, kişinin fiziksel veya duygusal bir travmadan sonra, başka bir ülkenin aksanını konuştuğu bir konuşma bozukluğudur. Bu sendrom tıbbi bir bozukluktur; kişiler kendi dillerinde konuşma yeteneğini kaybeder ve o ülkeye hiç gitmemiş olsalar bile başka bir ülkenin dilini  konuşmaya başlar. Literatürde yabancı aksan sendromu (foreign accent syndrome – FAS) olarak geçen bu duruma istinaden, bazı insanların komadan çıktıklarında veya travma geçirdikten sonra başka bir dili akıcı şekilde konuşabildikleri iddiası doğrudur.

Yabancı aksan sendromu çoğu kişi için hayatın kalıcı bir parçası haline gelebilir. Yine de, bazı bireylerin kendi orijinal aksanlarını kurtardığı vakalar bilinmektedir. Her yaştan ve cinsiyetten bireyi etkileme olasılığı olan yabancı aksan sendromu çoğu zaman bireyin konuşmasının tonunu ve sesini değiştiren; beynin zarar görmesinden kaynaklanır. Bu bozukluğu genellikle beyin hasarı izler. Beynin zarar görmesi de kişinin konuşmasının ritmini ve ahengini etkiler.

İlk kez 1907‘de tanımlanmış olan sendroma ilişkin 100 kadar vaka bulunmaktadır.

Yabancı Aksan Sendromu Nedir?

hafıza kaybı dil değişimi

 • Yabancı aksan sendromunda, beyin hasarı yaşayan bireyler, bir ülkeye hiç gitmemiş olsalar bile, oranın dilini konuşmaya başlarlar ve kendi ana dillerinde konuşma becerilerini yitirirler.
 • Yabancı aksan sendromu vakaları dünya çapında belgelenmiştir ve İngiliz İngilizcesinden Amerikan İngilizcesine, Amerikan İngilizcesinden Fransızcaya, Japoncadan Koreceye ve İspanyolcadan İtalyancaya aksan değişikliği gibi örnekler bulunmaktadır.
 • İnme, hastalık için önemli bir risk faktörüdür ve bu nedenle inme ile sonuçlanabilecek herhangi bir durum potansiyel bir risk faktörüdür. Ayrıca, inmenin önlenmesi yabancı aksan sendromunun önlenmesine yardımcı olabilir.
 • Bozukluk sadece sesi etkilemeyebilir; kişinin tonu, ses perdesi ve aksanındaki değişimlerden dolayı kaygıya, kimlik krizine ve sosyal beceriksizliğe de neden olabilir.
 • Yabancı aksan sendromunun tıbbi ya da cerrahi bir tedavisi yoktur, semptomlar danışmanlık ve konuşma terapisi ile ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Yabancı Aksan Sendromu İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

 • İnme (felç) önemli bir risk faktörüdür.
 • Yüksek tansiyon, kalp anormallikleri, yüksek kolesterol, artmış vücut ağırlığı, sigara içme ve alkoliklik gibi herhangi bir risk faktörü, dolaylı olarak bir kişinin yabancı aksan sendromu riskini artırabilir.
 • Migren de risk faktörlerinden biridir.

Bir risk faktörüne sahip olmak, kişinin bu sendroma yakalanacağı anlamına gelmez. Bir risk faktörü, risk faktörleri olmayan bir bireye kıyasla bir hastalığa yakalanma şansını arttırır. Bazı risk faktörleri diğerlerinden daha önemlidir. Ayrıca, bir risk faktörüne sahip olmamanız, bu sendroma yakalanmayacağınız anlamına da gelmez.


Yabancı Aksan Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

Araştırmalar, bazı vakaların beyinde meydana gelen hasardan kaynaklandığını, ancak bazılarının psikolojik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabileceğini söylemektedir. Bununla birlikte, nedeni beyin hasarı olsa bile, araştırmacılar bunun nasıl ve neden yabancı aksan sendromu ile sonuçlandığından emin değildir.

Bazı durumlarda, Texas Dallas Üniversitesi’ne göre, durumu bir inme veya travmatik beyin hasarı izler. 2008’de yapılan bir vaka çalışması, panik bozukluğu, ardından konuşma bozukluğu, ardından babasının ölümünden sonra yabancı aksan sendromu gelişen kadını incelemiştir.

Bir insan konuştuğunda dil, yüz ve damaktaki kasların belirli kısımlarını belirli bir şekilde kullanılır. Yabancı aksan sendromunda, beyin zedelenmesi veya beynin belirli kısımlarına kan akışının olmaması durumunda, dil ve konuşmayı kontrol eden kısım etkilenir. Böylece, bir birey konuşmaya çalıştığında farklı bir tonda ses veya dil üretilir. Konuşma, ‘yabancı aksan‘ olarak tonlama, ses perdesi ve dil konumu açısından değişebilir.


Yabancı Aksan Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Yabancı aksan sendromunun belirti ve semptomları, ritim ve konuşma tonundaki değişimlerle ilgilidir. Bu değişimler şunları içerir:

 • Daha uzun ve çarpık sesli sesler (telaffuzda farklılık)
 • Konuşurken dil veya çenenin farklı hareket etmesi
 • Bir şeyi açıklamak için uygunsuz kelimeler kullanmak
 • Cümleleri uygunsuz bir şekilde bir araya getirme
 • Genellikle gerekmediği durumlarda bazı hecelerde aşırı vurgu yapma
 • Bazen, ana dil bilgisi tamamen ortadan kalkabilir
 • Yeni aksanın konuşulduğu ülkeye göre kişilik değişimleri

Birey normal olarak ilk travmadan kurtulabilir ve birkaç hafta veya ay sonra yabancı bir aksan ile konuşmaya başlayabilir.


Yabancı Aksan Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

 • Konuşma terapisi: Yoğun konuşma terapisi ile bozukluk geri döndürülebilir.
 • Danışmanlık: Yabancı aksan sendromu nadir görülen bir bozukluk olduğundan, birey izole ve utanmış hissedebilir. Danışmanlık onlara ve ailelerine durumla başa çıkmalarında yardımcı olabilir.
 • Yabancı aksan sendromu olan bireyler, yabancı aksanı benimsemeye teşvik edilebilir, böylece rahatsız ve garip hissetmezler.

Komadan Çıkınca Konuştuğu Dil Değişen Bazı İnsanlar

2016 yılında yaşanan bu vakada, 16 yaşındaki bir lise ikinci sınıf öğrencisi olan Abd’li Reuben Nsemoh, futbol oynarken başına darbe aldıktan sonra komaya girmişti.

Uyandığında, bir yerli gibi İspanyolca konuşuyordu. Ailesi İspanyolca konuşabildiğini ancak bu kadar akıcı olmadığını söylemişt,. Nsemoh’nun İngilizcesi geri dönmeye ve İspanyolcası akıcılığını kaybetmeye başlamıştı.


2013 yılında yaşanan bu vakada, hafıza kaybı teşhisiyle hastaneye kaldırılan 61 yaşındaki Abd’li Michael Boatwright, İsveççe konuşmuş ve isminin Johan Ek olduğunu söylemişti.


2012 yılında yaşanan bu vakada, ölümcül bir trafik kazası geçirerek komaya giren 24 yaşındaki Avustralyalı Ben McMahon, komadan çıktığında akıcı olarak Mandarin (Çince) konuşmuştu.


2014 yılında yaşanan bir vakada ise, 49 yaşındaki İngiliz Julie Matthias, migren ataklarının bir semptomu olarak aksan değiştirmiş ve Güney Afrikalı, Fransız ya da İtalyan olduğu zannediliyordu.


Kaynaklar:

ncbi  utdallas  mountsinai  dovemed  health  ncbi2  khou  cnn  vice  youtube2  dailymail

youtube3  bbc  youtube4

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,310BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler